Kadının İçsel Yolculuğu İzmir Sanat'ta

Anadolu insanının aydınlık yanını temsil eden, binlerce yıl öncesinden gelen Sufizm’e dayanarak kadının içe bakış hikayesini anlatan "Kül Kızı" Fuar İzmir Sanat’ta sanatseverlerle buluştu.Fuar İzmir Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen gösteride sahneye çıkan kadın meddahın, Sufizm’in incelikli felsefesine dayanan gösterisi izleyenleri büyüledi. Sinematik müzikal bir anlatım olan Kül Kızı, Güney Amerika, İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilen çekimlerin yanı sıra kullanılan animasyonlarla da zenginleştirildi. Sanatçı Mutlu Polat’ın, içsel yolculuğunu anlatırken yaşanan hayatın karmaşasını ve modern çağın karanlık yanını seyirciye yansıttığı gösteri, nefesli sazlar sanatçısı Alpago Polat’ın doğaçlama müzikleri ile süslü.

Aynı zamanda unutulmaz sanatçı Erol Günaydın’ın yeğeni olan Mutlu ve Alpago Polat aileden sanatçı. Uzun yıllar yurt dışında kendilerini geliştiren genç sanatçılar aldıkları meşaleyi ve ülkemiz sanatını daha yukarılara taşımaya kararlı.

"Bu tarz bir konsepte sahip başka bir gösteri yok, yapımcı olarak beni içine çekti" şeklinde konuşan Roket Yapım Kurucusu Ercan Mertbilek, "Farkındalığı ayrıcalık olarak izleyiciyi içine çekerken, kadın üzerinden hayata dokunuşlarımızı sorguluyor. Bu gösteri sanatçımız Mutlu Polat’ın "Ege’den çıktım yola" dediği gibi Türkiye’nin bir çok noktasına uğrayıp, aydınlanmanın ışığıyla yerli ve yabancı festivallere katılacak. Bu yılın sonunda Kül Kızı’nı izleyenler değişimi açıkça görüp hissedecekler" dedi. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Fuar İzmir Sanat Merkezi, Erol Günaydın, Alpago Polat, Mutlu Polat, Erol Günaydın, Ercan Mertbilek, İzmir Etkinlikleri, İzmir Cemiyeti