HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 12 Şubat 2020

İZMİR'İN KIZLARI'NDA SEZEN AKSU SÜPRİZİ

Magazinizmir
Ocak ayında prömiyer yaptığı andan itibaren yoğun ilgiyle karşılanan ve büyük beğeni toplayan ‘İzmir’in Kızları’ adlı müzikli oyununda Pazar akşamı Sezen Aksu sürprizi yaşandı. Usta sanatçı kendi şarkılarından hazırlanan müzikli oyunu ilk kez seyretti. Most Production’ın yapımcılığında Uniq Hall’de sahnelenmeye devam eden oyun, soğuk kış günlerinde tiyatroseverleri sıcak Ege’ye götürüyor.

İç ısıtan bir Ege kasabası, fonda Sezen Aksu şarkıları, kalplerde ise hem neşe hem de aşk acısı… Gökçe Bahadır, Olgun Toker, Burak Sevinç, Derya Alabora, Parla Şenol, Nihan Büyükağaç ve Seda Akman gibi zengin bir oyuncu kadrosunu bir araya getiren ‘İzmir’in Kızları’ Pazar akşamı Uniq Hall’de Sezen Aksu’nun da aralarında yer aldığı, yoğun bir seyirci katılımıyla sahnelendi.

Kendi şarkılarından hazırlanan ‘İzmir’in Kızları’nı ilk kez izleyen usta sanatçı oyun sonrasında oyuncularla bir araya geldi. Hepsini tek tek kutlayan Sezen Aksu duygularını şu şekilde dile getirdi: “Son derece bizden, sıcak, sarıp sarmalayan bir Ege hikayesi izledim. Özgün, özenli ama özentisiz olması çok değerli. Kişisel olarak karmakarışık duygular içinde seyrettim. Güldüm, ağladım... Doğal olarak üstüme anılar yağdı; tabii Mustafa Oğuz’un da... Bu arada, kendi söylediği şarkılara hislenen şarkıcı durumuna düşmekten dolayı biraz mahcup oldum mu; oldum.  Yönetmeni ayrıca kutlamak isterim. Bir kadın yönetmenin elinden çıkması beni çok etkiledi. Senaryo ile şarkıların örgüsü de çok iyi düşünülmüştü. Prodüksiyon, oyunculuklar; hepsi çok başarılıydı.  Bir kere kadınlık anlayışı çağdaş, aydınlık; hikaye bizden. Daha ne olsun. Herkesin ellerine, emeğine sağlık...”4

Serdar Saatman’ın yazdığı, Gaye Cankaya’nın rejisiyle sahneye konan oyun, etkileyici sahne tasarımı ve görsel dünyasıyla sıcak bir Ege kasabasını İstanbul’a taşırken, güçlü aşk, aile ve dostluk temalarıyla izleyenleri kendi yaz anılarında nostaljik bir yolculuğa çıkarıyor. Sezen Aksu şarkıları eşliğinde seyircisine pek çok duyguyu tattıran oyun hikayelerini anlatmaya Şubat ve Mart ayların da devam edecek.

Selçuk Borak’ın koreografisi ve Murat Cem Orhan’ın müzik direktörlüğüyle Sezen Aksu’nun ‘Şarkı Söylemek Lazım’dan ‘Seni Yerler’e, ‘Kutlama’dan ‘Bile Bile’ye sayısız unutulmaz şarkısının sahneye taşındığı ‘İzmir’in Kızları’, 21-22 Şubat, 5-6-7-8 Mart tarihlerinde Uniq Hall’de seyircilerle buluşacak.

FACEBOOK İLE BAĞLAN