HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 20 Aralık 2017

İzmir'in Bir Eylül Uykusu Büyüledi

Magazinizmir
Türk sinemasına yepyeni bir soluk getiren Bir Eylül Uykusu'nun prömiyeri İzmir Sanat'ta gerçekleştirildi.

İzmir'de ilk kez kırmızı halının serildiği pömiyere Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Cumhuriyet Halk Partisi Bornova İlçe Başkanı Nevzat Kavalar'ın yanısıra çok sayıda önemli isim katıldı.

Mutlu Polat'ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği, Roket Yapım Animasyon'un ise yapımcılığını üstlendiği Bir Eylül Uykusu izleyicinden büyük beğeni aldı. 12 Eylül'ün toplumsal travmatik atmosferi içindeki ikinci nesli iç içe geçmiş iki sarmal metin halinde ele alan film aynı zamanda anlatım tekniğiyle de dünyada bir ilk.

Bir Eylül Uykusu'nun ilk metni, sahne üzerinde canlı performans sergileyen Nazlı karakteri (Mutlu Polat) tarafından şiirsel ve ritmik bir anlatımla tiyatro sahnelerinde izleniyor. Animasyonlarla zenginleştirilen sinematografik dil, salt gerçekliği gözler önüne sererken, metinde kahramanların iç dünyalarına da el atılıyor. Mutlu Polat'ın 2006 yılından itibaren oluşturmaya başladığı filmin müziklerine, Raci Çığırtkan da doğaçlama müziklerle eşlik ediyor. Bir Eylül Uykusu'nun ikincisi ise başlı başına bir film olarak izlenen sinematografik metinden oluşuyor ve çekimlerine Haziran 2018 gibi başlanılması düşünülüyor.

İkinci Film Geliyor

Bir Eylül Uykusu'nun ana karakteri Nazlı'yı da Mutlu Polat'ın oynayacağı ikinci filmde; Nazlı düş ve gerçeklik ayrımından uzak, kurgusal bir gerçeklik içinde yaşarken, tüm çabasına rağmen toplumsal normlar ile uyumlanamayan, çoğu zaman etrafımızda rastladığımız ama görmezden geldiğimiz, kınadığımız bir yaşam biçimini temsil etmekte. Filmde, sosyo- ekonomik ve kültürel çarpıklık ise diğer anti-kahraman olan Ayhan karakteri ile işleniyor. Başarısız bir aşk ilişkisi ve iki anti-kahraman hakkında ilerleyecek filmde Nazlı karakterinin ailesine dair anıları ile 12 Eylül dönemleri hatırlanırken, gerçek anlamda sokağın hikayesi perdeye yansıtılacak.

Türk Sineması Adına Önemli Bir Adım

Gerçekleştirdikleri prömiyer ile ilgili bilgi veren Roket Yapım Animasyon Başkanı ve Bir Eylül Uykusu'nun yürütücü yapımcısı Ercan Mertbilek, ulusal ve uluslararası film festivallerinde olmayı hedefledikleri Bir Eylül Uykusu ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini aktardı. Çekimleri tamamen İzmir'de gerçekleştirilen Bir Eylül Uykusu'nda uyumsuz ve aykırı buldukları hayatlara samimi bir pencere açarak, sorunu ya da sorunları görmek ve genel anlayışın gözlerini kaçırmaya çalıştığı gerçekler ile yüzleşmesini sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Mertbilek, "Bir Eylül Uykusu hepimizin inandığı ve içinde yer almaktan gurur duyduğu bir proje. Mutlu Polat'la bu yolculuğa çıkmaktan mutluyuz. Başarılı bir prömiyer gerçekleştirdik. Bu başarı filmimize emek koyan tüm çalışma arkadaşlarımızın. Bir Eylül Uykusu ülkemizeki sinema sanatı adına da çok önemli bir adım. Bir ülkenin uygarlık yolunda geldiği noktayı o ülkedeki sanatın ve kadının hangi oranda geliştiğinden anlayabiliriz. Bu anlamda da Mutlu Polat'ın hem ortaya koyduğu eser, hem de oyunculuğunda göstermiş olduğu performans hepimize gurur veriyor. Filmimizi izlemeye gelen tüm izleyicilere ve bize desteklerini esirgemeyen tüm paydaşlarımıza da yürekten teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

 

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN