İzmir Devlet Tiyatrosu Bir Yalnızlık Öyküsü "Çiçu" ile Perdelerini Açtı

1.Ekim'de perdelerini açan İzmir Devlet Tiyatrosu İzmir'li tiyatro severleri "ÇİÇU" ile karşıladı.Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 2015-2016 tiyatro sezonu için belirlediği "ÜÇ ÇINAR" projesi kapsamında İzmir Devlet Tiyatrosu, yazarın kült oyunlarından “ÇİÇU’yu sahneye koydu.

Geçtiğimiz Haziran ayında İzmir Devlet Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliğini devralan Tayfun Erarslan’ın yönettiği tek perdelik oyun “ÇİÇU” Konak Sahnesi’nde saat 20:30’de gerçekleştirilen ve tiyatroya emeği geçmiş çok sayıda sanatçının ve kent protokolünün katıldığı prömiyer ile sezona gösterişli bir giriş yaptı.

Performansıyla, izleyicilere kendi yalnızlıklarını sorgulatan Arif Yavuz ayakta alkışlanırken, oyuncuya Okan Koç, Bengi Ebru Atakan, Pınar Egeli Karadağ eşlik etti.

Murat Gülmez’in dekorunu, Yıldız İpeklioğlu’nun kostümlerini tasarladığı, Kemal Gürgün’ün ise ışık kreatörlüğünü gerçekleştirdiği oyun, izleyiciler tarafından ayakta alkışlanırken, seyirciyi adeta oyunun içine çeken atmosfer, seyicilerden tam not aldı.

Aziz Nesin’in klasikleşmiş oyunları arasında yer alan Çiçu, kendini yalnızlığa mahkum etmiş, toplumdan ve insanlardan tecrit etmiş bir adamın dramını, trajikomik bir üslupla sahneye taşıyor.
Çiçu adını verdiği oyuncak bebeği, kedisi, köpeği ve diğer ev hayvanları ile kendisine bir dünya yaratmış olan adamın, aslında korkularının esiri olmuş ve toplumsal dayatmaların da etkisiyle, kendi kendine yarattığı esaretten kurtulma çabasına tanık oluyoruz.

Tıpkı; modern toplumun yalnızlaştırdığı bir çok benzeri gibi…
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER İzmir Devlet Tiyatrosu, kültür sanat izmir, izmir kültür sanat, Tayfun Erarslan, Arif Yavuz, Okan Koç, Bengi Ebru Atakan, Pınar Egeli Karadağ, Yıldız İpeklioğlu, Murat Gülmez, izmir tiyatroları