HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 31 Ekim 2017

Hanefi Yeter'in "Yetinme" İsimli Sergisi Açılıyor

Magazinizmir
Kış dönemi sergilerine Ekim ayında başlayan Selçuk Yaşar Sanat Galerisi, ikinci sergisinde sanatçı Hanefi Yeter’in eserlerini ağırlıyor.

Kış dönemi sergilerine Ekim ayında başlayan Selçuk Yaşar Sanat Galerisi, ikinci sergisinde sanatçı Hanefi Yeter’in eserlerini ağırlıyor.

Ünlü Türk ressam, yazar ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencisi olan ve Eyüboğlu’nun atölyesinde çalışarak eğitimini tamamlayan Hanefi Yeter’in 33 resim ve 8 heykelden oluşan 41 eseri Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde yapılacak olan açılış ve kokteyl ile birlikte sanatseverlerle buluşacak. “Yetinme” Sergisi, 2-30 Kasım 2017 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.
3 Kasım 2017 Cuma günü, Hanefi Yeter’in resim ve heykel konulu söyleşisi Selçuk Yaşar Müzesi ve Sanat Galerisi’nde saat 15.00’te gerçekleşecek.

Hanefi Yeter Kimdir?

1947 yılında Bayburt ‘ta doğdu. 1967 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Bedri Rahmi Eyüpoğlu Atölyesi’nde eğitime başladı. Eğitimi süresince hocası Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun kişisel atölyesinde çalıştı ve eğitimini tamamladı. 1972 yılında M.E.B’in açtığı imtihanı kazandı. Beş yıllığına yüksek lisans eğitimi için Almanya’ya gönderildi. 1973-78 yıllarında eğitimini Berlin’ de tamamladı. Daha sonra ise 2000 yılında yurda geri döndü.

Hanefi Yeter, Doğu Almanya’da ilk kişisel sergi açan Türk asıllı sanatçıdır. Sanatçı, çoğu yurt dışında olmak üzere 90’nın üzerinde kişisel sergi açmış ve birçok karma sergide yer almıştır. Çok sayıda kitapta, kataloglarda, afişlerde ve değişik ülkelerin basın organlarında yer almıştır. Berlin’de 5 Duvar resmi, 2 seramik cephe, 2 mozaik pano, 1 heykel; Darmstadt kentine 3 duvar resmi gerçekleştirmiş olan sanatçının yurt içinde ve yurt dışında yer alan müze ve koleksiyonlarda birçok eseri bulunmaktadır. Berlin’de serbest sanatçı olarak bilinen Yeter, eserlerinde yağlı boyanın yanı sıra yaprak altın ve gümüş gereçler de kullanmaktadır. Eserlerinde sorgulayıcı bir dil kullanmıştır.

FACEBOOK İLE BAĞLAN