Gülderen Depas'tan "Kadın Portreleri" İş Sanat Sergisi'nde

İş Sanat İzmir Galerisi, ressam Gülderen Depas’ın eserlerine ev sahipliği yapıyor.Adını Freud’dan ilham aldığı “Çağdaşları tarafından saygıda kusur edilmeyen, ancak büyüklükleri, kalabalıkların amaç ve ideallerine oldukça yabancı nitelik ve başarılara dayanan bazı kişiler vardır. Bu insanlar yalnızca küçük bir azınlık tarafından tanınırken, büyük çoğunluğun onları tanımaya tenezzül etmediği kolaylıkla düşünülebilir. Ancak insanın düşünce ve davranışı arasındaki tutarsızlıklar ve "arzunun itici gücü-wunschregung” çeşitliliği hesaba katıldığında böyle bir sonuca kolayca ulaşılamaz." sözlerine atıfta bulunan ve aynı bu sözlerde bahsedilen ruhsal renklilik ve çeşitliliği barındıran isimlerin resimlerinin yer aldığı sergi 6 Mayıs’a dek sürecek.

Florence Nightingale'den Ava Gardner'a, Mata Hari'den Audrey Hepburn'a, Marilyn Monroe'dan Angela Davis'e, Josephine Baker'dan Cahide Sonku'ya kadar tarihte ve kendisinde iz bırakan kadın portrelerini tuvaline aktaran Gülderen Depas mücadeleleri, buluşları ve sanatları ile politika bilim ve sanat alanında öne çıkan kadınları geniş bir yelpazede inceliyor. Amacının belgesel niteliğinden çok, onların ruh zenginliğini izleyene yansıtarak, farkındalığı arttırmak olduğunu söyleyen sanatçı, sanat yapıtlarının hazzın yanında düşüncelerimizde de bir dönüşüm yaratacağı görüşünde.

Gülderen Depas’ın çoğu zaman yağlıboya ile fırçayı kalem gibi kullanarak betimlediği çalışmaları izleyene desen tadı veriyor. Fotogerçekci yaklaşımın dışında, anlamın ve bakışın gerçekliğinin izinde kendine özgü dışavurumcu bir tarzla oluşturulan bu portrelerin etkisi uzak ve yakın bakış açılarında farklı izlenimler sunuyor. Ayrıca ışıklı bir kutu içinde sergilenen eskizleri de çalışmanın başlangıç ve bitiş serüvenini gösteren bir yol haritası niteliği taşıyor.
Bugüne kadar çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı karma sergiye katılan ve İstanbul’da 2, İzmir’de 2 olmak üzere 4 kişisel sergi açan sanatçının çeşitli koleksiyon ve müzelerde eserleri bulunmaktadır. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Gülderen Depas, İzmir İş Sanat Galerisi, İzmir Kültür-Sanat, İzmir Etkinlikleri, İzmir Cemiyeti