Gölgeler Çekildiğinde Sergisi Kedi Kültür'de Açıldı

Yurtdışında uzun yıllar mühendislik ve yöneticilik yaptıktan sonra sanatsal çalışmalarına ağırlık veren İzmirli fotoğraf ve heykel sanatçısı Metin Tütün'ün 'Gölgeler Çekildiğinde 2' isimli sergisi Kedi Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen kokteylle ziyarete açıldı.Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektronik Mühendisliği mezunu olan ve mesleğinin yanı sıra 20 yılı aşkın bir süredir fotoğraf sanatçılığı yapan Metin Tütün’ün son sergisi ‘Gölgeler Çekildiğinde 2’ İzmirlilerle buluştu. Sergi 29 Mart’a kadar gezilebilecek.

Tam Not Aldı

Birbirinden farklı 20 eserini İzmirli hemşerileriyle buluşturan Metin Tütün’ün nü formundaki fotoğraf ve heykel birlikteliğini yansıtan çalışmaları sanatseverlerden tam not aldı. Fotoğraflarında ışık oyunları yapmaktan çok hoşlandığını belirten Tütün, “Bazen ışıkla gösterip gölgeyle saklıyor; bazen de gölgeyle sakladığımı ışıkla gösteriyorum. Heykel çalışmalarımda ise bu deneyimini çamurla, taşla ve farklı malzemelerle gerçekleştiriyorum. Farklı disiplinleri, sanatın çeşitli imkanlarını bir arada kullanmak da benim için heyecan verici” diye konuştu.

Metin Tütün Kimdir?

Izmirli. Bornova Anadolu Lisesi ve ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunu. Uzun süre mühendislik ve yöneticilik yaptı. 20 yılı aşkın süredir fotoğraf çekiyor. Azerbaycan'da bir şirkette yöneticilik yaptığı dönemde heykel de çalışmaya başladı. Mühendislik/yöneticilik günlerini geride bıraktıktan sonra hayatında sanat öne çıktı. Azerbaycan'dan sonra, Konya, Denizli ve ABD'de çeşitli heykel atölye çalışmalarına katıldı. İlk sergisini 2014'de Istanbul’da açtı. 2009 yılında aramızdan ayrılan Cahide Birgül’ün "Gölgeler Çekildiğinde" kitabının adını taşıyan sergide, fotoğraf ve heykelleri yer aldı. 2014 ve 2015'de, Contemporary Istanbul Sanat Fuarı'nda, fotoğraf ve heykel birlikteliğini yansıtan yeni çalışmaları sergilendi. Cervantes'in 400. ölüm yıldönümü nedeniyle Şubat ayında Ankara'da açılan, İstanbul, İzmir ve Antalya'yı da dolaşacak olan "Don Kişot'un İzleri" sergisinde bir rölyefi yer alıyor. "Gölgeler Çekildiğinde/2" sergisinde İstanbul'da sergilenen fotoğraf/heykellerinin yanı sıra yeni çalışmaları bulunuyor. Çalışmalarındaki fotoğraf/heykel birlikteliği 20’nci yüzyılın önde gelen sanatçılarından Man Ray’ın,“İngres’in Kemanı” fotoğrafının verdiği esinle başladı. Man Ray'ın, bir kadının sırtını kemana çevirdiği çok bilinen fotoğrafının rölyefini yaptı.
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Metin Tütün, İzmirli Fotoğraf-Heykel Sanatçısı, Gölgeler Çekildiğinde Sergisi İzmir, İzmir Gölgeler Çekildiğinde Sergisi, Bornova Anadolu Lisesi İzmir, İzmir Bornova Anadolu Lisesi, İzmir Kültür-Sanat, İzmir Etkinlikleri, İzmir Cemiyeti