Folkart Gallery’de Salgoda İşçiler Koleksiyonu Sergisi

Brezilya'da Yaşayan Efsane, dünyada ise En önemli belgesel nitelikli insan fotoğrafçısı olarak bilinen Sebastiao Salgado'nun İşçiler (Workers) adlı kolleksiyonunda bulunan 63 fotoğraf, 1 Ekim-29 Kasım tarihleri arasında Folkart Gallery'de İzmirli sanatseverlerle buluşuyor.Brezilya'nın maden, Güney Amerika’nın şeker kamışı,Fransa'nın çelik, Bangladeş'in gemi söküm ya da Hong Kong'un kafeslerde yaşamaya mahkum edilmiş Vietnamlı çocuk işçileri.

Sınıf profilini ortaya koyması bakımından dünyanın en başarılı çalışmalarından sayılan, kimi eleştirmenlere göre Karl Marx’tan sonra yazılmış en iyi Manifesto olan İşçiler, sanatçının 1986 ile 1992 yılları arasında 26 ülkede çektiği fotoğraflardan oluşan 3. projesidir. Genel yapısı itibarıyla üç temel bölüm üzerine kurulmuş olan albümde yer alan ülkeler bu bölünmeyi dolaylı olarak anlatır. Salgado Fransa gibi sanayileşmiş ülkelerdeki işçiliği fotoğraflarken bir yandan Rusya gibi eski Doğu Bloğu ülkelerindeki görece eski teknolojiye dayalı işçiliği bir yandan da üçüncü dünya ülkelerindeki tarıma dayalı işçiliği çekmiştir.

İşçiler (Workers)
Proje Direktörü: Fahri ÖZDEMİR
Etkinlik Koordinatörü: Coşar KULAKSIZ
1 Ekim- 29 Kasım 2015 Folkart Gallery
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Folkart Gallery izmir, izmir Folkart Gallery, Sebastiao Salgado izmir, izmir Sebastiao Salgado, izmir sanat, sanat izmir, fotoğraf sergisi izmir, izmir fotoğraf sergisi, izmir etkinlikleri