HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

KÜLTÜR & SANAT -- 31 Mayıs 2021

Contemporary Istanbul Vakfı ve Borusan Contemporary Fişekhane’de Buluşuyor

Magazinizmir
Contemporary Istanbul Vakfı (CIF) ve Borusan Contemporary iş birliğinde düzenlenen Hareket Eden Anılar sergisi, 27 Mayıs- 6 Ağustos 2021 tarihleri arasında, Fişekhane bünyesinde yer alan sanat alanı Cocoon’da izleyiciyle buluşuyor.

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan 16 esere yer veren sergi, teknolojinin sanat üzerindeki etkisinin giderek arttığı bir çağı, İstanbul gibi metropollerin yaşam deneyimi üzerinden anlatıyor. Çok katmanlı kentlerin barındırdığı duygular, hatıralar, sosyokültürel geçmiş, doğanın kentsel dokuyla uyumu gibi konular üzerinde düşündüren sergide yer alan güncel sanat eserleri Fişekhane’nin tarihi dokusu ve mimarisi ile bütünlük kuruyor.
Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan fotoğraf ve Yeni Medya eserler arasından derlenen sergi, güncel sanatın malzemelerinden biri haline gelen teknolojinin gelişim yolculuğuna tanıklık ediyor. Yükselen katlar arasında kalan tarihi Fişekhane yapısının modüllerinin sergideki hareketli imgelere uyumundan hareketle, kent sakinlerinin karakteri, sosyokültürel birikimi, psikolojisi ve bulundukları coğrafyaya göre şekillenen ortak yaşam alanlarına değiniliyor.


Contemporary Istanbul Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli “Vakfımızın çağdaş sanatı geniş kitlelerle buluşturma misyonu çerçevesinde, başarının aynı hedefleri paylaşan yurt içi ve yurt dışı kurumlarla iş birliğinden geçtiğine inanıyoruz. Borusan Contemporary ile gerçekleştirdiğimiz bu sergide çağdaş sanatın en yenilikçi ifade biçimlerini toplumun tüm kesimleriyle buluşturmayı amaçlıyoruz. Hareket Eden Anılar sergisi hem işlenen temalar hem de eserlerin uluslararası niteliği bakımından küresel bir sanat merkezi olma yolunda büyük yol kat etmiş olan İstanbul’un kozmopolit doğasıyla örtüşüyor. Yaşadığımız yoğun kentleşmenin sorunlarını çağdaş sanatın en yenilikçi teknikleriyle ele alan seçki, pandeminin olumsuz etkilerinden yavaş yavaş sıyrılmaya çalıştığımız bu günlerde bize sanat yoluyla bir yeni soluk alma olanağı sunuyor.”


Otuz yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun sanat/düşün/teknoloji ekseninde odağına aldığı Yeni Medya sanatının deneysel ve sorgulayıcı karakterine dikkat çeken Borusan Contemporary Müdürü, Dr. Kumru Eren “güncel sanat sahnesinin uluslararası temsilcilerine ait video yerleştirmeleri, fotoğraf, ışık heykelleri, Artırılmış Gerçeklik gibi farklı pratiklere yer açan serginin, küresel bir kent tasavvuru inşa ediyor” olduğunu belirterek ekliyor: “Kültür kurumlarının pandemi koşulları nedeniyle yalnızlaştığı bir dönemde, koleksiyonumuzu Contemporary Istanbul Vakfı’nın değerli iş birliğinde, İstanbul’un kültür haritasını zenginleştiren Fişekhane sergi mekânında izleyiciyle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.”


Kent ile doğa arasındaki ikililiğin yeni medya perspektifinden yansıması

Contemporary Istanbul Vakfı Sanat Direktörü ve serginin küratörlüğünü üstlenen Ayça Okay, mekânın strüktüründe yer alan ve birbirini tekrar eden modüller ile hareket halindeki su parçacıkları, yelpaze mercanları, dalgalar, kaskatı kesilmiş buzullar ya da birbirine kenetlenmiş ayna yüzeylerinin aynı dili konuştuğunu ifade ediyor.


Sanatçılar: Olaf Otto Becker, Laurent Bolognini, Boomoon, Edward Burtynsky, Daniel Canogar, U Ram Choe, Reinhard Görner, Christa Sommerer & Laurent Mignonneau, François Morellet, Iván Navarro, Alan Rath, Daniel Rozin, teamLab, Frank Thiel, Michael Wolf


Yüksek çözünürlüklü görsellere https://we.tl/t-WB75rOq1HH linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Contemporary Istanbul Vakfı olarak sergimize boya desteği verdiği için Jotun'a teşekkür ederiz.

 

Contemporary Istanbul Vakfı (CIF) Hakkında
2018 yılında kurulan Contemporary Istanbul Vakfı, kâr amacı gütmeden sergi, etkinlik ve eğitim programları ile çağdaş sanatın gelişmesi için projeler geliştiriyor. Türkiye’deki çağdaş sanatı destekleyerek, geleceğe yatırım yapan bir ortam oluşturmayı hedefleyen CIF eğitim, araştırma, sergi, yayın, CIF Dialogues, Istanbul The Lights gibi tasarladığı birçok program ile sanatseverlere sürdürülebilir, yaşayan ve gelişen bir sanat ortamı sağlıyor. Dünyadaki çağdaş sanat üretiminin seçkin örneklerini, yeni girişimleri ve tüm sanat akımlarını İstanbul başta olmak üzere Türkiye’deki sanatseverlere sunan CIF, eğitim faaliyetleri ile de İstanbul’u uluslararası kültür-sanat platformunun önemli merkezlerinden biri olarak konumlandırmayı sürdürmektedir.
Kazlıçeşme, Kennedy Cd. 34020 Zeytinburnu/İstanbul
https://ciacef.org/


Borusan Contemporary Hakkında
Borusan Contemporary, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu'nu merkez alan sergiler, etkinlikler, eğitim faaliyetleri, sipariş edilmiş eserler ve kuruma özel yerleştirmelerden oluşan çok platformlu bir programdır. Bu aktiviteler özellikle medya sanatlarına, daha geniş anlamıyla, zaman, ışık, teknoloji, video, yazılım ve ötesiyle çalışan sanatçılara odaklanır. Programın çoğu Borusan Holding ofislerinin de bulunduğu, İstanbul'daki Perili Köşk’te gerçekleşir ve böylelikle, özünde bir ofis ortamı olan bir mekan benzersiz bir sanat merkezine evrilmiş olur. Bünyesinde galeri, ofis alanları, Müze Cafe, Borusan ArtStore ve boğazın nefes kesici manzarasına hakim açık hava terasları barındıran Perili Köşk, pandemi nedeniyle alınan sağlık tedbirleri kapsamında bir süre daha ziyarete kapalı olacaktır. Borusan Contemporary ile ilgili güncel gelişmeleri takip etmek için internet sitemizi ziyaret edebilir, e-bültene abone olabilir ve sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.
Rumelihisarı Mah. Baltalimanı Hisar Cad. No: 5 Perili Köşk, Sarıyer, İstanbul.
www.borusancontemporary.com


COCOON by CIF
Dünyadaki çağdaş sanat üretiminin seçkin örneklerini ve farklı disiplinlerdeki sanat akımlarını izleyicisi ile buluşturan sanat alanı, Büyükyalı yerleşkesi tarafından Contemporary Istanbul Vakfı’na tahsis ettiği eski Osmanlı sanayi yapısı olan Fişekhane’de yer alan Cocoon by CIF, vakfın etkinliklerine ve sergilerine ev sahipliği yapıyor.

FACEBOOK İLE BAĞLAN