Bu Orkestra Fark Yaratıyor

Her çocuğun birer cevher olduğu fikrinden yola çıkan Konak Belediyesi, dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklara yönelik önemli bir sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçirdi.İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) işbirliğiyle yürütülen projeyle Roman vatandaşların ağırlıkta olduğu mahallelerde yaşayan ve müzik yetenekleriyle öne çıkan çocuklar ‘Bizim Orkestra’ adı altında eğitime alındı. Yaklaşık dört aydır çalışmalarını sürdüren orkestra geçtiğimiz hafta Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın birinci yıl değerlendirme toplantısında ilk kez sahne aldı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası şeflerinden Nesrin Bayramoğlu yönetiminde çok kısa bir sürede büyük gelişme gösteren Bizim Orkestra üyeleri performanslarıyla büyük beğeni topladı.

YETENEKLERİYLE GÖZ DOLDURUYORLAR

Konak Belediyesi Kadın, Sosyal Politikalar ve Projeler Müdürlüğü’nce yürütülen ‘Bizim Orkestra’ projesi kapsamında Konak’ın Roman mahallelerinde yaşayan 9-17 yaş aralığındaki çocuklar arasından müziğe yeteneği olanlar belirlendi. Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek ile Güzelyalı Kültür Merkezi’nde yapılan seçmeler büyük ilgi görürken, darbukadan klarnete, kemandan blok flüte, bendirden kanuna kadar birçok farklı enstrümanla seçmelere gelen çocuklar, yetenekleriyle seçici kurulu oldukça zorladı. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’ndan gelen eğitmenler müzik kulağı, nota bilgisi ve enstrüman çalma yeteneklerine göre orkestrada yer alacak isimleri belirledi.

EĞİTİM BAŞARIYI GETİRDİ

Sayıları 50’yi bulan geleceğin sanatçı adayları seçmelerin ardından İZDSO şeflerinden Nesrin Bayramoğlu tarafından sıkı bir eğitime alındı. Yoğun çalışmalar sonucunda aldıkları müzik eğitimiyle yeteneklerini geliştiren Bizim Orkestra üyeleri, kısa zamanda önemli bir yol kat etti. Çalışmalarının meyvesini ilk olarak Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın birinci yıl değerlendirme toplantısında veren Bizim Orkestra, sergilediği performansla izleyenleri kendisine hayran bıraktı. Çok az bir sürede büyük gelişme gösteren çocuklar, eğitimle neler başarılabileceğini bir kez daha göstermiş oldu.

İLK KONSER MAYIS’TA

Konak Belediyesi’nce hayata geçirilen Bizim Orkestra ile dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocukların müzik eğitimi alabilmelerinin yanı sıra sosyalleşmelerinin de önü açılıyor. Şehrin merkezine yakın oldukları halde sosyal yaşamın akışına uzak olan çocukların, imkansızlıkların yarattığı engelleri, kendi yeteneklerinin farkına vararak aşmaları hedefleniyor. Proje sayesinde ayrıca çocukların yaşamlarına olumlu yönde katkı da konuluyor. Orkestra içinde yer alan çocuklardan bazıları Güzel Sanatlar Lisesi’nde eğitimlerini devam ettirirken, eğitimini konservatuarda sürdürenler de bulunuyor. Çalışmalarını sürdüren Bizim Orkestra üyeleri emeklerini, Mayıs ayında Konak Belediyesi’nce düzenlenecek muhteşem bir konserle sergileme fırsatı bulacak.


 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Orkestra, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, İZDSO, Roman, müzik, çocuk, Bizim Orkestra, Konak Belediyesi, Sema Pekdaş, Nesrin Bayramoğlu, Kadın, Sosyal Politikalar, Selahattin Akçiçek, Güzelyalı Kültür Merkezi, darbuka, klarnet, keman, blok flüt, enstrüman, ilk konser, mayıs, Güzel Sanatlar Lisesi, izmir etkinlikleri, izmir cemiyeti