Bizim Orkestra Büyüledi

İzmir’in kalbi Konak unutulmaz bir konsere daha ev sahipliği yaptı.Roman mahallelerinde yaşayan ve müzik yetenekleriyle ön plana çıkan çocuklardan kurulu ‘Bizim Orkestra’ ilk konseriyle büyüledi. Konak Belediyesi Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde gerçekleşen ve Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın yanı sıra Özcan Purçu’nun da aralarında bulunduğu kalabalık bir davetli gurubunun izlediği konser tam not aldı.

Muhteşem Konser

Konak Belediyesi ile İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) işbirliğinde hayata geçirilen proje kapsamında müzik eğitimi alan genç yeteneklerden oluşan Bizim Orkestra’nın ilk sahne performansı göz doldurdu. Şef Nesrin Bayramoğulları yönetiminde opera aryalarından solo performanslara kadar geniş bir yelpazede gerçekleşen konserde Beethoven'dan Verdi'ye dünyaca ünlü müzisyenlerin eserleri başarıyla seslendirildi. Solistler Mehmet Alp Özkazan ve Burak Dabakoğlu’nun da eşlik ettiği gece perküsyon gösterisi ve minik müzisyen Furkan Hassepetçi’nin davul şovuyla noktalandı. İlk konserlerinden yüzünün akıyla çıkan Bizim Orkestra üyeleri salonu dolduran davetliler tarafından ayakta alkışlandı.

Biz Hep Beraber Güzeliz

Çok kısa bir sürede aldıkları eğitimin hakkını sergiledikleri başarılı performansla veren Bizim Orkestra üyelerini ilk tebrik eden Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş oldu. Konserin bitişiyle birlikte sahneye çıkan Başkan Pekdaş, Şef Nesrin Bayramoğulları başta olmak üzere tüm orkestra üyelerini tek tek kutladı. Fırsat verildiğinde nelerin başarılacağının bir kez daha görüldüğünü söyleyen Başkan Pekdaş, doğuştan yetenekli Roman çocuklarına uzattıkları elin karşılığını almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Sanat güzelliktir, yaratıcılıktır; sanat insanların kendi yetenekleriyle kendilerine güvenmeyi artırmalarını sağlar. Biz gençlerimize bu konuda el vermenin, destek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Buradaki üç gencimiz konservatuarı kazandı. Bundan sonra Bizim Orkestra'dan daha çok başarı bekliyoruz" dedi. Roman nüfusunun yoğunlukta olduğu Tepecik semtinde bir Roman Kültür Merkezi kurmak için gerekli hukuki işlemleri başlattıklarının müjdesini de veren Pekdaş, “Biz hep beraber güzeliz, hep beraber çok zenginiz, hep beraber Konak'ı daha da güzelleştireceğiz, daha güzel bir Konak yaratacağız” diye konuştu.

Romanların Ablası

Özcan Purçu da yıllarca Roman vatandaşlara birilerinin el uzatmasını beklediklerini dile getirerek, "Sema başkan bize bir değil bin el uzattı. Bu yetenekli çocuklarımız da yeteneklerini bilgiyle birleştirdi. İnanıyorum ki bu yetenekli çocuklarımız çok güzel yerlere gelecek. Onlar sokak köşelerinde amatörce müzik yapan değil, dünya çapında profesyonel müzisyenler olacak. Çok ülke gezdim ama Sema Pekdaş gibi bir başkanı hiçbir yerde görmedim. Sema Hanım Romanların ablası oldu" diye konuştu.

İkinci Konser Alsancak'ta

Konak Belediyesi Kadın, Aile ve Sosyal Projeler Müdürlüğü'nün müzik eğitimi alma imkanı olmayan gençler için hazırlandığı ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında kurulan Bizim Orkestra'da Roman mahallerinde yaşayan 9 ve 17 yaş aralığındaki müziğe yetenekli çocuklar yer alıyor. Müzik kulağı, nota bilgisi ve enstrüman çalma yeteneklerine göre değerlendirmeden geçen çocuklara Eylül ayından bu yana İZDSO şeflerinden müzik eğitimi veriliyor. 'Sahne Bizim Orkestra'nın' adıyla düzenlenen ilk konserin ardından Bizim Orkestra bu kez 4 Haziran tarihinde Alsancak Vapur İskelesi önünde kurulacak sahneden İzmirlilerle buluşacak.

 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER bizim orkestra, İzmir, Roman, Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi, Sema Pekdaş, Özcan Purçu, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, müzik eğitimi, Nesrin Bayramoğulları, Beethoven, Verdi, Mehmet Alp Özkazan, Burak Dabakoğlu, Furkan Hassepetçi, Roman Kültür Merkezi, nota bilgisi, enstrüman, Alsancak Vapur İskelesi