KÜLTÜR & SANAT -- 18 Mayıs 2015

Başkasının Karanlığına Renk Kattılar

Magazinizmir
Türkiye Görme Özürlüleri Kitaplığı(TÜRGÖK) ve Metin Sancak'ın eşi Ferah Sancak, görme engelli vatandaşlara renk tanımlayıcı cihaz alımı için "Başkasının Karanlığına Sen de Bir Renk Kat" isimli müzayedeli etkinlik düzenledi.

Birbirinden değerli eserlerin katılımcılar tarafından satın alındığı müzayedeci Uğur Batur yönetirken, geceden elde edilen gelirle onlarca görme engelli birey, renk tanımlayıcı cihaz sahibi oldu. Sevilen sanatçılar İlhan Şeşen ve Vedat Sakman seslendirdikleri şarkılarla geceye renk kattı.

Kaya İzmir Thermal&Convention'da düzenlenen etkinlik sanat ve iş dünyasını biraraya getirdi. Geliri TÜRGÖK'e renk tanımlayıcı cihaz alımı olarak bağışlanan etkinlikte, birbirinden ünlü kişilerin birbirinden ünlü eserleri ünlü müzayedeci Uğur Batur tarafından alıcılara sunuldu. Piyasa değerinin altından satılan eserlerden en dikkat çekeni Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun yağlıboya tabloya çizdiği eser oldu. Yaklaşık değeri 26 bin lira olan eser 13 bin liraya sahibini buldu. Gecenin en dikkat çeken olayı ise 6 yaşında görme engelli Mert Kılıçkan'ın Beethoven ve Baba serisinin eserlerini piyanoda çalması oldu. Minik yetenek sunduğu resitalin ardından dakikalarca alkışlandı.

Sükan, "Tarifi imkansız duygu"

Etkinlikte konuşan Ferah Sancak, geceden elde edilecek gelirle görme engellilerin kullandığı renk cihazlarının alınacağını söyledi. Gecenin en büyük destekçilerinden biri olan Diva Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Pakize Sükan da "Diva olarak bu projenin içinde yer almaktan son derece mutluyuz. Bu tarz organizasyonlarda gönüllü olarak işbirliği içinde olmak tarifi imkansız bir duygu" diye konuştu.

Yazgan, "Her zaman yanınızdayım"

TÜRGÖK Başkanı Tülay Yazgan ise, etkinliği düzenleyen Ferah Sancak ve Pakize Sükan'a teşekkür etti. Yazgan, eşi Gültekin Yazgan'ın 11 yaşında görme yetisini kaybettiğini söyleyerek, "Kendisi gerçekten çok azimli bir insandı. Ben 53 yıllık evlilik hayatımda görmeyen bir kişiyle çok mutlu bir yaşantı sürdürdüm. Onun önderliğinde görmeyen bir kişiye her zaman yardımcı olmak istedim. Bu nedenle her zaman yanınızdayım" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN