"Atatürk ve Çocuklar" Sergisi Konak'ta

Dünya çocuklarına 23 Nisan’ı bayram olarak armağan eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, İzmir’in kalbi Konak’ta açılan 'Atatürk ve Çocuklar' konulu fotoğraf sergisi ile bir kez daha anıldı.Konak Belediyesi’nin Neşe ve Karikatür Müzesi’ndeki sergide Uşakizade Köşkü Müdürü Ahmet Gürel'in Henri Benazus koleksiyonundan arşivlediği ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamının farklı dönemlerinde çocuklarla bir arada olduğu anları gösteren 24 fotoğraf yer aldı.

Bilinmeyen ve yayınlanmamış fotoğraflardan oluşan sergi büyük ilgi gördü. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncesi kapılarını ziyaretçilere açan sergi konuklarına duygu dolu anlar yaşattı. Sergiyi gezenler hem 23 Nisan coşkusunu yaşadı hem de Atatürk’ü andı.

Koleksiyonunda yer alan fotoğraflardan yaptığı seçkiyle ‘Atatürk ve Çocuklar’ sergisinin açılmasını sağlayan Ahmet Gürel, Atatürk’ün çocuklarla her zaman güçlü bir iletişimi olduğunu belirtti. Sergilenen fotoğrafları Konak Belediyesi’ne armağan da eden Gürel, "Atatürk çocuğu olmamasına rağmen, çocukları o kadar çok sevmiştir ki onlara, dünyanın ilk ve tek resmi Çocuk Bayramını armağan etmiştir. Bugünün çocuklarının ve gençlerinin Atatürk’ün onlara emaneti olan Cumhuriyet’i ve devrimleri sonsuza dek koruyacaklarına olan inancımla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun" dedi. 15 Mayıs’a kadar açık olacak Atatürk ve Çocuklar sergisinde Ulu Önder’in çıktığı yurt gezileri sırasında çocuklarla çekilmiş fotoğraflarının yanı sıra manevi çocuklarıyla olan fotoğrafları da yer alıyor.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Mustafa Kemal Atatürk, Konak Belediyesi, Neşe ve Karikatür Müzesi, Ahmet Gürel, İzmir Etkinlikleri, İzmir Cemiyeti