HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 7 Mayıs 2024

Verde Yağ’dan Kamuoyu Duyurusu

Magazinizmir
Verde Yağ’dan Kamuoyu Duyurusu

"Son günlerde sosyal medya ve basında “Pirina Yağı” ürünümüzün görseli kullanılarak yanlış ve yanıltıcı bilgiler içeren paylaşımlar ve yorumlar üzerine tüketicinin doğru bilgilerle aydınlatılması amacıyla işbu duyurunun yapılması gerekli görülmüştür.

Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı Tebliği’nde (Avrupa Birliği Gıda Standardı’nda, ABD Tarım Bakanlığı’nda ve tüm dünyada)  tüketime uygun, yemeklik yağ olarak yıllardır yer alan “Rafine Pirina Yağı (Refined Olive Pomace Oil)” ve “Pirina Yağı (Olive Pomace Oil)”  ürünleri,  yüksek asitli “Ham Pirina Yağı” ve “Pirina” ile karıştırılmamalıdır.  Dünyanın en modern tesislerinde üretmekte olduğumuz “Pirina Yağı” ürünümüzün tüm sertifikaları ve analizleri mevcut olup gerek ürün içeriği gerekse görseli mevzuata uygundur.  Tebliğde belirtildiği üzere “Pirina Yağı” adı ile raflara çıkmış ve İngilizce ürün tanımı olan “Olive Pomace Oil” ibaresi de eklenmiştir.

%100 zeytin ürünü olan “Rafine Pirina Yağı” ve “Pirina Yağı” ürünleri içeriğinde herhangi bir ekstra katkı, koruyucu, kimyevi vb. hiçbir madde içermemektedir.  Akdeniz ülkelerinde uzun yıllardır üretilen pirina yağı,  Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Uzak Doğu ve Amerika gibi gıda yönetmeliğinin en katı olduğu ülkeler de dahil olmak üzere yemeklik olarak tüketilmekte iken ülkemizde maalesef geçmişten beri haksız karalamalara maruz kalmıştır. 

Ülkemizin yıllardır “zeytin ve zeytinyağı” sektöründe ihracat lideri olan firmamız, yüksek üretim kalitesine sahip, modern tesislerinde üretmekte olduğu  “Pirina Yağı” nı  Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu ülkeleri başta olmak üzere üretimin neredeyse tamamının ihracatını  yapmakta olup dünyada arzı aşan bir talep mevcuttur. Dünyada tüm zincir marketlerin raflarında yer almakta ve tüketilmekte olan ürünün,  yüksek oranda tekli doymamış yağ asitleri içermesi nedeni ile kalp ve damar sağlığına yararlı olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. İlgili ürünlerimizin tüm üretim partilerinin analizleri Uluslararası Zeytinyağı Konseyi (IOOC) akredite laboratuvarında yapılmakta ve ülkemiz zincir market raflarında yerini almaktadır.

Dünya’da kızartma stabilitesi ve yüksek dumanlanma noktası ile kızartmalarda en sağlıklı seçimlerden biri olduğu ortaya konulan “Rafine Pirina Yağı” ürünü ve natürel zeytinyağları içeren yemeklik “Pirina Yağ” ürünleri ülkemiz tüketicisinin beğenisine sunulmuş ve olumlu dönüşler alınmıştır.  

Sosyal medya ve basında yer alan yanlış ve yanıltıcı paylaşımlara itibar edilmemesi, tüketicilerimizin ulusal ve uluslararası bilimsel kaynaklardan doğru bilgilere ulaşması rica olunur. Firmamızı karalayıcı, yanlış ve yanıltıcı yayın ve paylaşım yapanlar hakkında gerekli yasal süreçlerin başlatılacağı kamuoyuna saygıyla duyurulur."

FACEBOOK İLE BAĞLAN