HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 7 Ocak 2021

Vatandaşın Tercihi Su Arıtma Cihazları Oldu

Magazinizmir
Pandemi, tüketici alışkanlıklarını her sektörde ciddi şekilde etkilerken en temel ihtiyaçlardan su da pandemiden nasibini aldı. Su arıtma sistemlerine artan ilgi sonucu satışlar önceki yıllara göre ciddi oranda artış gösterdi.

Pandemide evde kalan ve alışkanlıkları değişen vatandaşlar su tüketimi noktasında su arıtma sistemlerini tercih etti. Önceki dönemlere görse su arıtma sistemleri satışı ciddi ölçüde arttı. 4-5 kişilik bir ailenin yıllık damacana masrafının giderek artması da tercihlerin su arıtma cihazlarına yönelmesinde önemli bir etken oldu. Tüketiciler kendi içme suyunu kendi üretmeyi tercih etti, sektör büyüme ivmesi gösterdi. Damacanalara olan ilginin çeşitli sebeplerle arıtma cihazlarına kayması sonucunda sektör firmaları taleplere yetişmeye çalıştı. Sektörde ayda yaklaşık yüz bin cihaz satıldı. Yerli ve milli cihazlar ihraç edilmeye başlandı. İzmir’de üretim yapan Waterlove ve Thomas Su Arıtma Cihazları Genel Müdürü Hüseyin Çoban; “Pandemi sonrası satışlarımızda artış yaşandı. Damacana kullanmak istemeyen vatandaşların su arıtma cihazlarını tercih ettiğini gördük. Ayrıca sokağa çıkma kısıtlamaları gibi sebeplerle tüketiciler bu cihazlara yöneldi. Cihazlarımızın damacanaya göre oldukça ekonomik olması da tercih sebebi oldu.”

Ayda Yüz Bin Su Arıtma Cihazı Satılıyor
Hijyenin önem kazandığı bu dönemde bol su tüketildiğini ve sebze-meyveleri dahi çeşme suyu yerine arıtma ile yıkamak isteyen müşterilerinin olduğunu ifade eden Çoban; “Ülkemizde sektör gittikçe büyürken ayda 80-100 bin arıtma cihazı satılıyor. Arıtma sistemeleri çok ciddi bir pazar haline gelmiş durumda. Türkiye, dünyada üretim anlamında ciddi bir konumda. Ülkemiz su arıtma cihazı ihraç eder konuma geldi.” şeklinde konuştu. Firması hakkında da bilgi veren Çoban, “Waterlove su arıtma firması olarak 2011’den itibaren sektördeyiz. Uzun yıllar Hyundai Watertek firmasının distribütörü olarak çalıştık. Türkiye’de 50’nin üzerinde markanın cihazının özel tasarımlarını biz yapıyoruz. Yurtiçi yurtdışı birçok firmaya hizmet veriyoruz ve özel marka tasarımlarını da yapıyoruz. En yeni ve teknolojik malzemeleri kullandığımız ar-ge çalışmalarımız sonrasında ürettiğimiz ‘Thomas Su Arıtma Cihazları’ sektörde iddialı bir cihaz olacak. Pazara güçlü bir marka daha kazandırmanın sevincini yaşıyoruz.” dedi. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN