HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 12 Kasım 2019

UMART MİMARLIKTAN ‘’TARİHİ CANLANDIRAN DOKUNUŞLAR’’

Magazinizmir
2007 yılında eşi mimar Burcu Kaplan ile birlikte UMART Mimarlık’ı kuran Mahir Kaplan; Yirmi yıllık iş hayatı boyunca üç yüze yakın tarihi eserin restorasyon ve renovasyon çalışmalarının yürütülmesinde görev aldı.

 Umart Mimarlık, Kurulduğuandan itibaren deneyimli kadrosu ile birlikte evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak, bilimsel yöntemlerle gelişerek, gerekli zamanlarda uzman desteği alarak birçok eserin restorasyonu çalışmalarını yürüttü. Aya Voukla kilisesi ve Basın Müzesi, Tarihi Garanti Bankası Şubesi (Eski Osmanlı Bankası), Cumhurbaşkanlığı Müzesi ve Kütüphanesi, Salepçioğlu ve Başdurak Camii, Çeşme Haralambos Kilisesi, Bet Israel Sinagogu, Tire Yalınayak Hamamı, Rönesans Köşkü başlıca ödüllü restorasyon projeleri arasında yer alıyor. Yakın zamanda da EGİAD Portekiz Sinagogu, Kemeraltı Hisar Camii, Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi ve Manisa Kurşunlu Han restorasyonlarını tamamlayan Umart Mimarlık; ‘’Tarihi Canlandıran Dokunuşlar’’ sloganıyla korumacılık anlayışını tarihi miraslarımıza aktarmaya devam ediyor.

Halen UMART Mimarlık çatısı altında ulusal ve uluslararası alanda faaliyetlerine devam eden başarılı iş adamı Mahir Kaplan; Umart Mimarlık ailesi olarak kültür varlıklarımıza duydukları saygı ve aşk ile bir çok eserin restorasyonunu tamamladıklarını belirten Kaplan; ‘’Başarılı olmamızın en büyük sırrı eski eser tutkumuz ve hassasiyetimizdir. Takım çalışmasına duyduğumuz inancı bilimsel ve evrensel yöntemleri kullanarak zenginleştirdik. Eserin ihtiyaçları ve yaşanmışlığa duyduğumuz saygı korumacılık ilkemizin ana temelini oluşturdu’’ diyerek sözlerine devam etti.

 

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN