HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 27 Mayıs 2019

Türkiye Katarakt Tedavisinde Önde Gelen Ülkeler Arasında

Magazinizmir
Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, tıp biliminin son yeniliklerini takip etmek için Amerika'nın San Diego şehrinde gerçekleştirilen uluslararası göz kongresine katıldı.

Asena, Amerikan Katarakt ve Refraktif Cerrahisi Derneği (ASCRS) tarafından her yıl Amerika'da düzenlenen ve tüm dünyadan binlerce hekimin katılımıyla gerçekleştirilen kongrenin alanındaki en büyük organizasyon olduğunu söyledi.

Toplam 5 gün süren konferanslarda katarakt cerrahisiyle ilgili deneyim paylaşımlarının yapıldığını söyleyen Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, Türkiye'nin katarakt cerrahisi konusunda önde gelen ülkeler arasında yer aldığını kaydetti.

Katarakt ve gözlük atma ameliyatlarında Avrupa ve Türkiye'de trifokal lenslerin (halk arasında akıllı lens diye bilinen) kullanıldığına dikkat çeken Asena, Amerika'da göz içi lensleri konusunda FDA kurumunun onay sürecinin uzun olması nedeniyle hala bir önceki versiyon olan bifokal lenslerin kullanıldığını dile getirdi.

Ülkemizde de başarılı bir şekilde uygulanan femtosaniye lazer yardımlı katarakt ameliyatının, Amerika’daki klinikler arasında giderek yaygınlaştığı bilgisini veren Op. Dr. Bilgehan Sezgin Asena, "Kongre kapsamında vurgulanan bir diğer konu olan ve halk arasında göz çizdirme olarak bilinen lazer tedavilerinden femtosaniyelasik (intralaselasik) yöntemi, tüm dünyada en güvenilir, en başarılı ve en yaygın teknik olmaya devam ediyor" diye konuştu.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN