HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 3 Nisan 2017

TÜGİAD'dan Tarım Zirvesi

Magazinizmir
TÜGİAD Ege Şubesi’nin "İzmir 2013" vizyonu kapsamında düzenleyeceği "Ege Gıda ve Tarım Paneli"nde sektörün yeni yol haritası belirlenecek.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şubesi’nin oluşturduğu "İzmir 2030 Platformu" tarafından kısa süre önce düzenlenen "İzmir Türkiye'nin En Büyük 2'nci İş Merkezi Olmalıdır" panelinin ardında ikinci panelde hedef sektör gıda ve tarım olarak belirlendi. İzmir 2030 Ege Gıda ve Tarım Paneli, 6 Nisan Perşembe günü Kaya İzmir ThermalConvention’da düzenlenecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş’in katılacağı panelde sektörün önde gelen isimleri de konuşmacı olarak yer alacak.

TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen, TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Canpolat ile İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ın açılış konuşması yapacağı panelde, özellikle yaş ve kuru meyve-sebze sektörü mercek altına alınacak. Üretimden ihracata kadar tüm aşamalarda gelinen nokta ve karşılaşılan sorunlar ile çözüm önerileri ve talepler bir rapor olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na sunulacak.

Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı İsmail Uğural’ınmoderatörlüğünde gerçekleşecek panele konuşmacı olarak Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı da olan Yonca Gıda İcra Kurulu Başkanı ve TİM Yönetim Kurulu Üyesi Rıza Seyyar, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı da olan KFC Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı da olan Alhatoğlu Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, Altuntaş Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Altuntaş, Özgörkey Gıda Genel Müdürü, Atakey Gıda Yönetim Kurulu üyesi ve TÜGİAD Ege İzmir 2030 Tarım Paneli KoordinatörüMustafa Bedük, Agrobay Seracılık Yönetim Kurulu Üyesi ve Hasan Bey Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı Arzu Şentürk Salık ve dijital tarımın önde gelen isimlerinden DoktarTarım Kurumu Ortak ve Genel Müdürü Tanzer Bilgen katılacak.

Potansiyel Ortaya Çıkacak

Ege'nin hayvansal ve bitkisel üretim değerinin 32 milyar liraya ulaştığına dikkat çeken TÜGİAD Ege Şube Başkanı Hüseyin Canpolat, "Yılda 4 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz ancak bizim ortaya koyduğumuz 2030 vizyonuna göre bu rakamların çok daha üstüne çıkma potansiyeline sahibiz. Panel, bu potansiyele sahip olduğumuzu gözler önüne sermekle kalmayacak aynı zamanda bunun nasıl gerçekleştirilebileceğini de gösterecek. 4 milyonluk İzmir’in yüzde 15’i tarımla geçiniyor. Bu potansiyeli mutlaka harekete geçirmeliyiz ki refah bir sektör yaratalım. Sadece burada oturup konuşmayacağız, örnek modellerle çözüm sunacağımız bir panel düzenleyeceğiz. Elde edeceğimiz sonuçları, talep ve istekleri de bir rapor halinde bakanlığımıza sunacağız" dedi.

Kaya İzmir ThermalConvention’da 6 Nisan Pazar günü saat 14.00’de başlayacak panelde tarım ve gıda alanındaki kontroller ile düzenlemeler, tarım alanlarının etkin kullanımı ve köylerin şirketleştirilmesi, havza modeli, Şili örneği, endüstriyel tarımda plantasyonların oluşturulması, tarım teknolojileri ve tarım veri tabanı oluşturulması, tarımsal verimlilik ile kalite artırımı, sözleşmeli tarım ve ihracat teşvikleri, etkin pazarlama, pazar rekabetinde doğru konumlama, tüketici bilinçlendirme çalışmaları, tarım ve gıdada Avrupa Birliği mevzuat uyumu ve ithalat düzenlemeleri ile katma değerli ürünlere yönelik yatırım teşvikleri ana başlıklarında sunumlar yapılacak.


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN