HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 4 Eylül 2019

Satış Sonrası Hizmet, Bizi Farklı Kılıyor

Magazinizmir
Çocuk yaştan itibaren şirkette her kademede çalıştığını ve bugün de aynı tempoyu sürdürdüğünü belirten Ekmekçiler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Uygun, başarılı olmak isteyen herkese aynısını tavsiye etti.

Bize biraz Ekmekçiler Grup’tan ve kendinizden bahseder misiniz?

Ekmekçiler Grup olarak kuruluşumuz 1974 yılına dayanmaktadır. İzmir - Kemeraltı’nda YONTAŞ adıyla züccaciye ve otel ekipmanları sektöründe hizmet vermek için kurulan şirketimizin bünyesinde bugün Ekmekçiler Grup adı altında Maksan Mutfak Sanayii, Proexpert Endüstriyel Mutfak Ekipmanları, Ekmekçiler Endüstriyel Mutfak ve Yontaş Otel Ekipmanları isimleriyle dört ayrı şirketimiz bulunmaktadır. Maksan ve Proexpert şirketleri endüstriyel mutfak cihazları üretmekte, Ekmekçiler ise endüstriyel mutfak projeleri sektöründe hizmet vermektedir. Ben ise çocukluk yaşlarımdan itibaren bu şirketlerde her görevde aktif olarak çalışıyorum. 2014 yılından beri Ekmekçiler Grup - Yönetim Kurulu Başkanı olarak tüm şirketlerde görevime devam etmekteyim. Halen aktif olarak sahada, satışta ve her görevde şahsen çalışmaktayım, başarılı olmak isteyen her yöneticinin de bu şekilde aktif olarak çalışması gerektiğine inanıyorum.

Ekmekçiler Grup, endüstriyel mutfak ekipmanları alanında en önemli markalardan. Marka bu noktaya getirirken hangi vizyonla hareket ettiniz?

Ekmekçiler Grup olarak vizyonumuz kendi sektörümüzde ulusal ve uluslararası olarak tanınan, teknolojik yeniliklere öncülük eden, müşterilerimizin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayan ürünler üreten, satış sonrasında da iyi hizmet veren bir marka olmaktır. Bu vizyonumuzu gerçekleştirebilmek için ulusal ve uluslararası alanda fuarlara ve tanıtımlara katılıyoruz. Bunun yanında gastronomi alanında gerçekleşen festivallere, workshoplara, etkinliklere sponsor olarak şeflerimize ve gastronomi alanında hizmet veren derneklerimize destek veriyoruz. Ürettiğimiz cihazlarda teknolojik yenilikleri yakalamak ve müşterilerimiz ihtiyaçları tam anlamıyla karşılamak için AR-GE departmanımızda “yazılım mühendisi” ve “şef” çalıştıran Türkiye’deki sayılı firmalardanız. Ürettiğimiz tüm ürünleri mühendislerimizin yaptığı mekanik ve yazılımsal testler haricinde bünyemizdeki şeflerimiz de test ediyor. Ürettiğimiz ürünleri kullanacak olanlar şefler olduğu için bünyemizdeki şeflerin yaptığı testler çok önemli. Ekmekçiler Grup bünyesindeki tüm şirketlerimizde ise en çok önem verdiğimiz departmanımız servis departmanıdır. Günümüzde marka olabilmek için çok satış yapmanız önemli değil; ürettiğiniz ürünler ile ilgili satış sonrası verdiğiniz eğitim desteği ve servis hizmeti herşeyden daha önemli. Bizde bu konuda çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz ve kendi sektörümüzde servis konusunda en iyi firmalardan biriyiz.

Bünyenizde hangi markalar var?

Gastronomi sektörünün belirli bir sınırı olmadığından Ekmekçiler Grup olarak müşterilerimizin her ihtiyacını karşılamak amacıyla birçok ithal ve yerli markanın distribütörlüğünü bünyemizde bulundurmaktayız. Cihaz gruplarında kendi üretimimiz olan Maksan ve Proexpert markalarının dışında, Rational, Unox, Electrolux, Lainox, Olis, Moretti Forni, Frymaster, Kitchenaid, Robotcoupe, Celme, Astoria, La Cimbali, Bravilor, Fiorenzato, Ugolini, Waring, Ceado, Santos, Vitamix, Brema, Hoshizaki, Hobart, Dihr gibi Dünya çapında sektörümüzün en ünlü markalarını Türkiye’de kullanıcılarla buluşturmaktayız. Setüstü servis ürünleri ve züccaciye grubunda ise Kütahya Porselen, Güral Porselen, Kapp, Kayalar Çelik, Amboss, Kılıçlar, Hisar, Paşabahçe, Külsan, Zicco, Groovy, Bambum, Güren Metal, Lava, Narin gibi Türkiye’nin en büyük markalarının bayiliklerini bünyemizde bulunduruyoruz. Özet olarak 25.000’in üzerinde ürün çeşidiyle müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Askeri kurumlardan hastanelere, otellerden inşaat firmalarına kadar geniş hizmet yelpazeniz var. Yeni müşterilerle ve portföyünüzdeki markalarla süreç nasıl ilerliyor?

Gastronomi sektörüne yatırımlar 2018 yılından beri artarak devam ediyor. Bu yatırımların en büyük sebebi ise bence gıda sektörünün insanlık var oldukça devam edecek olan sonsuz bir sektör olması. Artan yatırımlarla beraber gastronomi sektöründe bir çok yeni “franchise” markası doğmaya başladı. Ekmekçiler Endüstriyel Mutfak olarak şu an 32 markanın yetkili tedarikçisiyiz ve bu markaların Türkiye çapında mutfak kurulumlarını yapıyoruz. Hatta bazı Türk markaları son yıllarda Dünya’ya yayılmaya başladı. Buda bizim için gurur verici çünkü, Ekmekçiler Grup olarak 2019 yılında ihracatımız 36 ülkeye yayıldı.

Bir mutfak kurmak isteyen kişi size hangi aşamada başvurmalı?

Bizim açımızdan projenin en başından en sonuna kadar içerisinde olmak çok önemli. Çünkü biz müşterilerimize tam kapsamlı bir proje hizmeti veriyoruz. Sadece kuracağımız mutfağın yerleşimini değil; duvar ölçülerinden tutun, su tesisatı, elektrik tesisatına kadar kontrol etmek zorundayız. Kuracağımız mutfaktaki ekipmanların yerleşiminin doğru yapılması, personelin düzgün ve etkin çalışabilmesi için projenin her adımında olmamız gerekiyor. Bu projeleri en doğru şekilde uygulamak için bünyemizde çalışan şeflerimiz ve mühendislerimizden her zaman destek alıyoruz ve çizimlerimizi bu tavsiyeler doğrultusunda yapıyoruz.

Satış sonrası hizmetleriniz nelerdir?

Önceki sorularda da bahsettiğim gibi en çok önem verdiğimiz departmanımız servis departmanımızdır. Satış sonrası verilen servis hizmeti mutfağın düzgün işlemeye devam edebilmesi için çok önemlidir. Arızaların aynı gün giderilmesi ve cihazların periyodik olarak bakımlarının yapılması gerekiyor. Bizde bu arızaları ve bakımları bünyemizde titizlikle takip ediyoruz. Türkiye çapında 81 İlde yetkili servislerimiz müşterilerimize hizmet veriyor. Yurt dışında ise belli bölgelerde birçok servisimiz mevcut. Ayrıca satış sonrası bünyemizde çalışan şeflerimiz kullanıcılara cihazlar hakkında bilgi veriyor, gerekirse bu cihazlarla alakalı yerinde eğitim hizmeti veriyoruz. Sattığımız cihazların doğru, etkin kullanılabilmesi ve müşteri memnuniyeti için verdiğimiz bu hizmet çok önemli.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN