Sanayiciler Kemalpaşa Turizmi İçin Birleşti

Türkiye’nin kiraz cenneti olarak bilinen Kemalpaşa için, kenarda köşede kalmış Boncuk Köy, Kazak Vadisi, Laskaris Sarayı, Tufan Dede Türbesi, Armutlu Tez Geçidi, Yukarı Kızılca ve Kavaklıdere köyleriyle turizmin cazibe merkezi olma yolunda ilk adım atıldı.Belkahve’den başlayarak ve Turgutlu’ya kadar uzanan bir coğrafyada yer alan ve Türkiye’nin dev sanayi tesislerine de ev sahipliği yapan Kemalpaşa’da barındırdığı Kemalpaşa OSB, Bağyurdu OSB ve Turgutlu OSB’de toplamda 800’e yakın fabrika ile sanayinin yanında turizmin canlanması içinde çalışmaya başlandı.
Kemalpaşa’nın geleceği adına bölgenin kanaat önderleri Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği (KESİAD) önderliğinde İzmir ve ülke ekonomisine daha çok katkı sağlaması için daha önceden ‘Sanayi Çalıştayı’ çalışmaları başlatarak Kemalpaşa OSB, Bağyurdu OSB ve Turgutlu OSB güçlerini birleştirmişti.

Yeni hedef turizm

Oldukça verimli geçen Sanayi Çalıştayı projesinden memnun kalan sanayiciler aynı tip çalışmanın Kemalpaşa’ya hız kazandıracak olan turizmi için de yapılması için düğmeye bastı. Kemalpaşa OSB Başkanı Kamil Porsuk, Bağyurdu OSB Başkanvekili Fahrettin Selçik ve KESİAD Başkanı Aytekin Öztaş, bu kez aralarına Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Kemalpaşa Kaymakamı Kamuran Taşbilek ve Ramada Kemalpaşa Oteli Müdürü Ayça Beslen’i de aralarına alarak bölge turizmi için neler yapılabileceğini tartıştılar. Kemalpaşa Ramada Oteli’nde yapılan ilk toplantıda yeni projenin adı da Destinasyon Kemalpaşa olarak belirlendi. Bölgenin ulusal çapta tanıtımı için projeler üzerinde çalışan Destinasyon Kemalpaşa Ekibi, her ay düzenli olarak bir araya gelerek üretilen projeleri hayata geçirmenin yollarını arayacak.

Seferihisar örneği

Yavaş Şehir projesinin ardından Kaleiçi restorasyonu ile artık tüm dünyada tanınır hale gelen Seferihisar’ı örnek olan Destinasyon Kemalpaşa, bölgenin turizm potansiyelini değerlendirerek bölgeye daha çok yerli ve yabancı turistin gelmesini sağlayacak. Bu konuda ilk çalışmanın önümüzdeki günlerde başlatılacak. Sene boyunca da farklı etkinlikler yapılarak bölgenin ülke gündemine taşınması sağlanacak.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Sanayi, Kemalpaşa, Turizm, Türkiye, kiraz cenneti, Boncuk Köy, Kazak Vadisi, Laskaris Sarayı, Tufan Dede Türbesi, Armutlu Tez Geçidi, Yukarı Kızılca, Kavaklıdere, Belkahve, Turgutlu, Bağyurdu, fabrika, KESİAD, Kamil Porsuk, Fahrettin Selçik, Aytekin Öztaş, Arif Uğurlu, Kamuran Taşbilek, Ayça Beslen, Kaleiçi restorasyon, Seferihisar, Destinasyon Kemalpaşa, yabancı turist, izmir etkinlikleri, izmir cemiyeti, izmir iş dünyası