HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 9 Kasım 2016

"Radyoloji Çalışanlarının Sorunları Çözülmeli"

Magazinizmir
Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir 8 Kasım Dünya Radyoloji Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Radyoloji çalışanlarının sorunlarına karşı çözüm yolları aranmalı, çalışma koşulları ve çalışma süreleri yeniden değerlendirilmelidir" dedi.

Radyolojinin, hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanımı ve bu amaçla geliştirilen teknik ve yöntemleri konu alan bilim dalı olduğunu belirten Özdemir, "Bugün, bundan 120 yıl önce 8 Kasım 1895 tarihinde Alman fizikçi Prof. Dr. Wilhelm Conrad ROENTGEN x-ışınlarını keşfettiği ve insanlığın hizmetine sunduğu çok anlamlı bir gündür. Sadece yılın bir gününde hatırlanmak istemeyen radyoloji çalışanlarının yıllardır çözüm bekleyen sorunları artık görmezden gelinmemeli, çalışma koşulları ve çalışma süreleri acilen iyileştirilmelidir" diye konuştu.

"Sorunlara Kayıtsız Kalmamalı"

Özdemir, Sağlık Bakanlığı’nın radyoloji çalışanlarının sorunlarına karşı kayıtsız kalmayıp bu konuda önemli adımların atılmasını belirterek yapılması gerekenleri sıraladı: "Uluslararası standartlara uygun çalışma alanlarının sağlanması, fiziki eksikliklerin giderilmesi ve cihaz modernizasyonunun sağlanması, çalışma koşulları, özlük hakları ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi, meslek tanımlarının yapılması, yeterli istihdamın sağlanması, ehliyetsiz çalışmanın önüne geçilmesi, radyoloji ünitelerinde uygun havalandırma ve yeterli izolasyonun sağlanmalı, eğitime önem verilmesi, eğitimsiz ve yetkili olmayan elemanların çalıştırılmasının tamamen engellenmesi ve bu işletmelerin tamamıyla ticari olarak ortaya çıkmış olan taşeronlaştırma sürecinin önüne geçilmeli. Tüm radyoloji çalışanlarının 8 Kasım Dünya Radyoloji Günü’nü kutluyoruz."

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN