HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 6 Aralık 2016

"ÖTV Artışı Sektörü Olumsuz Etkilemez"

Magazinizmir
Otomobilde ÖTV düzenlemesine ilişkin görüş veren sektör temsilcileri, tüketiciler açısından gelişmelerin olumsuz sonuçlar doğurmayacağını açıkladı.

Bu süreçte yabancı otomobil üreticilerinin ÖTV oranından etkilenmemesi için yüzde 45 ÖTV oranı ile araç üretimine hız vermesinin muhtemel olduğunu söyleyen Ege Otomotiv Demeği (EGOD) Başkanı Mustafa İduğ, "Bu rekabeti doğuracaktır ve yüzde 45 ÖTV dilimi araçların donanımları daha da iyileştirilerek tüketicinin lehine bir durum yaratacaktır" dedi. Öte yandan, 40 bin TL ve altındaki araçların ÖTV zammından etkilenmeyeceğini hatırlatan Poyraz Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Selami Özpoyraz ise, "70 bin TL’ye kadar olan araçlarda ÖTV zammı yüzde 5 oranında. Bu oran satışları etkilemeyecek kadar düşük" dedi.

1600 cc motor hacmine sahip araçlara ÖTV artışını zaten beklediklerini ifade eden Özgörkey Otomotiv Genel Müdürü Toygun Tunçer de, yapılan yeni değişiklikle rekabet piyasasının daha da kızışacağını ve firmaların tüketiciye daha donanımsal araçlar satabileceğini açıkladı.

"Tüketicinin Lehine Bir Karar"

ÖTV artış oranını daha fazla beklediklerini ve bekledikleri oranda artış olmamasına sektör olarak sevindiklerini ifade eden İduğ, "Biz yüzde 75 oranında bir artış bekliyorduk. ÖTV artışı büyük değişiklikler yaratmayacak. Ama asıl endişe veren ÖTV oranlarını geçiş yaparak artması. Tüketici açısından ise olumlu gelişme olarak algılanabilir. Özellikle yabancı otomobil üreticileri ÖTV oranından etkilenmemek için yüzde 45 ÖTV oranı araçların üretimine hız verebilir. Bu rekabeti doğuracaktır ve yüzde 45 ÖTV dilimi araçların donanımları daha da iyileştirilerek tüketicinin lehine bir durum yaratacaktır. Firmalar arası ciddi rekabetler olacaktır. Firmalar tercih edilmek için araçların donanımlarını artıracaktır" diye konuştu.

"70 bin TL’ye Kadar Etkilenmez"

Özellikle 70 bin TL’ye kadar olan otomobillerde artan Özel Tüketim Vergisi’nin sektörü çok etkilemeyeceğini anımsatan, otomotiv sektörünün önemli temsilcilerinden Poyraz Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Selami Özpoyraz ise, "O fiyattaki otomobillerin ÖTV’si yüzde 45’den yüzde 50’ye çıktı. Yüzde 5 ÖTV artışı piyasayı aşırı etkilemez. Öte yandan 40 bin TL olan araçlarda ise ÖTV miktarı aynı tutulmuş" dedi.

 

"İkinci Ele Talep Artabilir"

Poyraz Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Selami Özpoyraz, ise "40 bin TL olan araçlarda ise ÖTV miktarı aynı tutulmuş. En fazla artış ÖTV’de artış satılan otomobillerin yüzde 67’sini etkiliyor. Bugün 40 bin TL ile 70 bin TL arasında matraha sahip araçların toplam satışlardaki oranı yüzde 40 civarında. 70 bin TL üstü matraha sahip araçların oranı ise yüzde 17 civarında" dedi.
Aynı zamanda Türkiye’de bulunan 6 otomobil fabrikasının da üretimleri konusunda bir geri çekilme yaşanmayacağını da sözlerine ekleyen Özpoyraz ikinci el konusuna da, "İkinci el otomobillere talep artar. Kısa süre içinde zam olmayabilir ama ileri ki dönemde olabilir" diye konuştu.

"Satışlar Etkilenmez"

Yapılan ÖTV artışını beklediklerini dile getiren Özgörkey Otomotiv Genel Müdürü Toygun Tunçer, 2016 satışlarının yapılan zam ile etkilenmeyeceğini ifade etti. Yapılan ÖTV artışının satılan araçların çok büyük bir kısmını etkilemediğini açıklayan Tunçer, "Otomobil üretimini de etkileyecek bir durum söz konusu değil. ÖTV artışı ile rekabet koşulları daha da canlanacak. Satışa sunulacak araçlarda konfor ve donanımsal nitelikler ön plana çıkarak satışa sunulacak. Bu da tüketicinin daha donanımlı araçlara sahip olmasına yol açacaktır" dedi.

FACEBOOK İLE BAĞLAN