Nasır'dan Müteahhitlere Çağrı: "Şirketleşin, Güçlenin, Ortak Hareket Edin!"

Müteahhitler Federasyonu'na (MÜFED) bağlı 13 dernek arasında yer alan Buca Müteahhit ve İşadamları Derneği'nin (BUMİDER) 3'üncü Olağan Genel Kurul Toplantısı Buca Sini Köşk Restaurant'da gerçekleştirildi.Mevcut Başkan Seyfullah Demir ve yönetim kurulunun güven tazelediği Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda, Divan Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, Türkiye'de ve dünyada her geçen gün sivil toplum kuruluşlarının öneminin daha iyi anlaşıldığını belirterek, tüm müteahhitleri dernek çatısı altında aktif görev üstlenmeye davet etti.

Birlikte hareket etmenin şart olduğunu kaydeden Nasır, “Bizim İzmirli müteahhitler olarak amacımız, İzmir'in rantının İzmir'de kalması. İlçe müteahhit dernekleri olarak şirketleşmemiz ve güçbirliği yapmamız gerekiyor. Böylece büyük ölçekli projelerin altına imza atabilir, kentsel dönüşüm projelerinde kurduğumuz şirketlerle yer alabiliriz. Bu sayede hem belediye başkanlarının da ihaleyi verirken elini rahatlatırız. Şaibe olasılığı ve söylentileri ortadan kalkar, İzmir ve İzmirli müteahhitler olarak bunun için önümüzde hiç bir engel yok" diye konuştu.

Çimentocular Hala Kartel

Konuşmasında çimento firmalarının yaptığı zammın bir bölümünü geri çekmelerine de değinen Necip Nasır, çimentocuların ölümü gösterip, sektörü sıtmaya razı etmeye çalıştıklarını söyledi. Çimentocuların, İzmir'in içindeki fabrikalarla hem İzmirli'ye çimento tozunu yutturduklarını;
hem de çimentoyu fahiş fiyata sattıklarının altını çizen Nasır,  "İlk olarak 12 yıl önce sarf ettiğim bir cümleden dolayı benim ağır ceza mahkemesinde yargılanmama neden olmuşlar, ancak ben beraat etmiştim. O zaman bu firmalar için Bayındırlık Müdürlüğü'nün raporu ile kartel oluşturduklarına dair rapor düzenlenmişti ve maalesef aradan geçen 12 yıl boyunca hiçbir şeyin değişmediğini görüyoruz. Çimento firmaları hala sektör üstündeki kartelleşmiş yapılarını koruyorlar ve bu, sadece biz İzmirli müteahhitlere değil, tüm İzmir'e büyük zarar veriyor. Ancak biz İzmirliler'in hakkını aramaya ve meydanın boş olmadığını göstermeye devam edeceğiz. Bu yapıyla mücadelemiz sürecek. Tüm müteahhit arkadaşlarımız da inanıyorum ki; bu haklı davamızda bize desteklerini esirgemeyecektir" ifadesini kullandı.

Üyelere Çağrı

Müteahhitler Federasyonu olarak, sektörün aleyhinde olacak birçok yasaya, daha kimsenin haberi olmadan engel olduklarını da hatırlatan Nasır, Bakanlık'ın ve Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu planlar olunca itiraz eden, ekonominin çarklarının dönmesini engelleyen meslek odalarının, hem İzmir’e tozu yutturup, hem de pahalı beton satan çimento firmalarına gelince tek kelime söz etmediklerine de dikkat çekti.

"Meslek odaları neden kentin göbeğindeki çimento firmalarına ses çıkarmıyor?" diye soran Necip Nasır sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Türkiye'de 300 bin müteahhitten oluşan büyük bir gücüz. Bu gücümüzü ülkemizin faydasına kullanmak yolunda daha aktif ve daha cesur olmamız gerek. Şimdiye kadar tartışmaya açılmayan konuları ve yapıları artık tartışmaya açma vakti gelmiştir. 6 - 7 kişi ile kurduğumuz bu dernekler şimdi büyük güce sahip. Konfederasyon ve Federasyonumuz müteahhitlerimizin haklarını, ülke ekonomisine daha büyük katkı sağlamak için, siyasi irade ve kurumlar karşısında ellerinden geldiğince savunuyorlar. Tüm üyelerimiz kendilerine sahip çıkan derneklerine sonuna kadar destek vermeli. Sektörü kurumsallaştırmak için daha çok çaba göstermeliyiz" dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Buca Müteahhit İşadamları Derneği İzmir, İzmir Buca Müteahhit İşadamları Derneği, Sini Köşk Restaurant İzmir, İzmir Sini Köşk Restaurant, Seyfullah Demir, Necip Nasır, İzmir İş Dünyası, İzmir Etkinlikleri