HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 20 Şubat 2020

METRO TÜRKİYE İZMİR HORECA FUARI’NA YEREL LEZZETLERİ TAŞIDI

Magazinizmir
Türk mutfağı ve değerlerinin daimiyetini sağlama ve bunu gelecek kuşaklara aktarma misyonu ile çalışmalarını sürdüren Metro Türkiye, HORECA FAIR Ege Uluslararası Otel Ekipmanları ve Ağırlama Konaklama Teknolojileri Fuarı’na katıldı. Metro Türkiye’nin bünyesinde Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olarak hayata geçirilen Gastronometro’nun şefleri Metro Chef markalı ürünlerin yanı sıra coğrafi işaretli ürünleri de kullanarak hazırladıkları birbirinden lezzetli yerel yemekleri fuar ziyaretçilerinin beğenisine sunuyor.

 Metro Türkiye, İzmir’de düzenlenen ve yurt içi ile yurt dışından yüzlerce sektör profesyonelini aynı çatı altında buluşturan HORECA FAIR Ege Uluslararası Otel Ekipmanları ve Ağırlama Konaklama Teknolojileri Fuarı’na katıldı. Metro Türkiye’nin bünyesinde yer alan, Türkiye’nin ilk gastronomi platformu Gastronometro’nun şefleri, Coğrafi İşaretli ürünleri kullanarak özgün yorumlarla hazırladıkları birbirinden lezzetli Ege tatlarını katılımcılara açılış günü sundu ve fuar süresince de sunmaya devam edecek.

 

Coğrafi İşaretli ürünlerden İzmir tulum peyniri, firik bulguru, Alanya avokadosu ve Seferihisar mandalinasını Metro Chef markalı ürünlerle birleştirerek sunumlar hazırlayan Gastronometro şefleri, Ege’nin yerel ürünlerini evrensel lezzetlere dönüştürdü.


 

Coğrafi İşaretli Ürünler 10 ülkeye ihraç ediliyor

HORECA FAIR Ege Uluslararası Otel Ekipmanları ve Ağırlama Konaklama Teknolojileri Fuarı’na katılan Metro Türkiye, yerli üretim ve üreticiyi destekleyen çalışmalarını sürdürüyor. Yüzde 98 oranında Türkiye’de üretilen ürünleri müşterisiyle buluşturan Metro Türkiye, bu yaklaşımı doğrultusunda 2011 yılında başlattığı Coğrafi İşaretli Ürünler Projesi’nde önemli işlere imza atmaya devam ediyor. 150'den fazla Coğrafi İşaretli ürünü mağazalarında satışa sunan Metro Türkiye, 120 restoranın menüsünde de Coğrafi İşaretli ürünler kullanılmasını sağladı.Ayrıca Metro’nun faaliyet gösterdiği 10 ülkeye 2018 ve 2019 yıllarında toplam 7.500 ton Coğrafi İşaretli ve yerel ürün ihraç edildi.

 

19-22 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek fuar kapsamında Gastronometro şefleri de Coğrafi İşaretli ürünleri kullanarak yaptıkları lezzetli yemekleri fuar ziyaretçilerine tanıtacak. Gastronometro şeflerinin hazırlayacağı lezzetler arasında, İzmir Tulumu ve Bıldırcın yumurtası eşliğinde boyoz çeşitleri, Ege otlu firik bulgur risotto, Alanya avokado eşliğinde ton balığı dolgulu tartolet, Seferihisar mandalina şerbetli Kemalpaşa tatlısı,kinoalı ekmek arasında palamut bulunuyor.

 

Metro Türkiye Hakkında

Dünyanın en önemli uluslararası perakende şirketlerinden Metro, Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığı 1990 yılından günümüze, Türk mutfağının daimiyetini sağlama ve gelecek nesillere miras bırakma misyonunu üstlenmektedir. Metro Türkiye, HoReCa (otel, restoran, kafe) sektörü için bir mutfağı oluşturan tüm hizmetleri sağlarken yaklaşık 4.500 çalışanıyla 21 şehirde, 37 mağazasıyla profesyonellerin kendileri ve iş yerleri için ihtiyaç duydukları 40 bin çeşit ürünü, fiyat-kalite-performans ilişkisini gözeterek sunmaktadır. Türk mutfağına dair çalışmalarını ekonomik, çevresel ve sosyal etkileri dikkate alarak hayata geçiren ve bu nedenle Sürdürülebilir İş Ödülleri’nin de sahibi olan Metro Türkiye, et ve balık izlenebilirliğinden sürdürülebilir balıkçılığa, gıda atığı projelerinden Coğrafi İşaretli Ürünler projesine kadar tüm çalışmalarıyla yerel değerlerin kayıt altına alınıp gelecek nesillere miras bırakılmasına katkı sunmayı hedeflemektedir. Metro Chef, Metro Professional, Metro Premium, Aro, Rioba ve Sigma isimli kendi markalarını bünyesinde bulunduran şirket, tüm mağazalarında “Tarladan Çatala” gıda güvenliği yönetim sisteminin kurulmasını esas alan bir standart olan ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarını da yüzde 100 uygulamaktadır.

FACEBOOK İLE BAĞLAN