HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 12 Şubat 2018

Menemen Plastik OSB'de Etkinlikler Bitmiyor

Magazinizmir
Türkiye’nin tek Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olma özelliği taşıyan Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde geçtiğimiz haftalarda tüm katılımcılarını bölgeye davet ederek “Bilgilendirme Toplantısı” düzenledi.

Yönetim Kurulu, bu hafta başında Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ender YORGANCILAR ve Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan YILDIRIM’ı ağırladı.

Günümüz itibari ile bünyesinde faaliyete geçen fabrikaların 1300 kişiye istihdam sağladığı, biten ve devam eden inşaatlar ile birlikte bu sayının 2018 yılı sonu itibari ile 2750 kişiye çıkmasının beklendiği ve tüm fabrikalar üretime geçtiğinde ise en az 5000 kişilik istihdam hedefleyen Bölgede katılımcılara yönelik etkinlikler hız kesmeden devam ediyor.

Ocak ayı başında tüm katılımcıları ile verimli bir toplantı organizasyonu gerçekleştiren MPİOSB Yönetim Kurulu bu hafta başında da Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ender YORGANCILAR ve Türkiye’de İhracata verdiği destek ve teşviklerle tanınan Türk Eximbank’ın Genel Müdürü Adnan YILDIRIM’I Bölgeye davet ederek Bölge Sanayicileri ile buluşturdu.

Katılımın yüksek olduğu toplantıda ev sahibi olarak söze başlayan ve misafirlerine Bölgenin dünü ve bugünü hakkında bilgi veren MPİOSB Yönetim Kurulu Başkanı ve EBSO Meclis Başkanı Salih ESEN, "Çok zor bir coğrafyada, deyim yerindeyse iğne ile kuyu kazarak OSB’mizi kurduk ve bugünlere getirdik. Tüm bu çalışmaları bir lira kredi almadan, sanayicilerimizin aidatları ile başardık. 2010 yılında ilk kazmayı vurduk, 2015 yılından itibaren sanayicilerimize tahsislerimize başladık. Bugün itibarıyla tahsisi yapılmamış tek bir parselimiz dahi bulunmuyor. Bu çalışmaları yaparken, evet, çok yorulduk. Ancak Bölgemizin bu halini gördükçe yorgunluğumuzun yerini haklı bir gurur alıyor" dedi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar da ilk kez yıllar önce buraya geldiğinde ‘Burası nasıl OSB olacak’ gibi kafasında bir sürü soru işareti olduğunu belirterek, "Ama şu an ortaya çıkan eseri gördüğümde gurur duydum. Bugüne kadar emeği geçen başta Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Müteşebbis Heyet Başkanı ve Üyelerine böyle bir eseri Menemen’e, İzmir’e kazandırdıkları için teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ise Türk Eximbank’ın faaliyet alanları, bugüne kadar yaptıkları ve bundan sonra yapacakları yatırımlar, ihracata destek olmak için verdikleri kredi ve teşvikler hakkında Bölge Sanayicilerini bilgilendirdi. Her zaman Sanayicinin yanında olduklarını belirten Yıldırım “Kredi büyüklüğünde Türkiye’nin 9’uncu bankası olduklarını, ihracat kredilerinin yüzde 46’sını Türk Eximbank’ın verdiğini belirterek, “Hedefimiz, süreçleri hızlandırmak. Kredi Garanti Fonu (KGF) ile yaptığımız protokoller ile KOBİ’ler için KGF kaynağı 3 milyon TL, Hazine kaynağı ise 12 milyon TL olarak belirlendi. KOBİ dışındaki ihracatçı ve döviz kazandırıcı hizmet ihracı yapan firmalarımız da 50 milyon TL’na kadar Hazine destekli kefalet sisteminden yararlanabilmektedir. Bu koşullar bankamızın uygun maliyetli finansal imkanlarıyla birleştiğinde ihracatçılarımız için bulunmaz bir fırsattır” şeklinde konuştu.

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN