HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 15 Ekim 2018

Kraliçe’den Yatırımın Bakir Topraklarına Davet Var…

Magazinizmir
Şirketlerin ve yöneticilerin profesyonelleşmesine ve iş profesyonellerinin gelişimlerine katkı sağlamayı misyon edinen Profesyonel Yöneticilik Zirvesi, 4. yılını kutladı.

2018 ana teması, "Satış ve Pazarlamada Yeni Trendler" olarak belirlenen Profesyonel Yöneticilik Zirvesi’nde ayrıca ‘İş Hayatında Kadın Çalışanların Yeri’ adlı sosyal bir tema da işlendi.
Bu tema çerçevesinde kadın iş profesyonelleri, başarı hikayelerini paylaştı.

Türev Eğitim Danışmanlığının düzenlediği 4. Profesyonel Yöneticilik Zirvesi’nin ‘İş Hayatında Kadın Çalışanların Yeri’ oturumuna konuk olan BSM Birgül Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ltd. Şti., kurucusu Birgül Serbest, kendi yaşamından örnekler vererek prensip edindiği ilkeleri anlattı. İş hayatı boyunca yabancı ortaklı şirketlerle çalıştığını ve bunların kültürü, prensipleri ve iş ahlakının kendisine çok şeyler kattığını belirten Serbest, Akça Holding’de görev almasının ardından tüm olumsuz eleştirilere rağmen kendi şirketini kurmak için harekete geçtiğinin altını çizdi. BSM Mali Müşavirlik olarak, yurtiçi ve yurtdışı danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra şirketlere personel desteği de verdiklerini dile getirerek Nijerya fahri konsolosu olduğunu söyledi. Önümüzdeki günler de Kırgızistan fahri konsolosluğu görevini de alacağını vurgulayan Serbest, bir çok projeye de imza atacakları konusunda ipuçları verdi. Konuklar arasında Afrika’nın ilk Beyaz Kraliçesi Dr. Gülgün Kırgız Akpati’nin de bulunduğuna dikkat çeken Birgül Serbest, Beyaz Kraliçeye de Nijerya hakkında söz verdi. Nijerya’nın yatırım için çok bakir bir bölge olduğunu belirten Beyaz Kraliçe, yatırımcıları Nijerya’ya beklediklerini söyledi. Aynı zamanda Amerika FED Lisanslı TGTA Proje ve Finans Danışmanlığın sahibi olan Dr. Gülgün Kırgız Akpati, Uluslararası Ortak Girişimciler Birliği Projesi kapsamında Nijerya ile diğer Afrika ülkeleri, Kırgızistan, Gürcistan arasında serbest bölge kuracaklarını dile getirerek, "36 eyaletten oluşan Nijerya’da 1798 kabile bulunmaktadır. Ülkenin kuzey kısmında islami terör örgütü Boko Haram var. Ancak Nijerya’da yatırım yapacak olanlara biz yön gösterici ve koruyucu olacağımıza söz veriyoruz. Halkımın dünya standartlarında, sağlıklı ve refah içinde yaşamasını sağlamak için eşim Valentine Sunday Akpati ile çalışıyoruz. Kendi eyaletimde 1500 yataklı hastane ve sıtma araştırma enstitüsü ve elektrik projemi başlattım. 10 bin konut projem var. Bu konutları elektrik projelerini de tamamlayıp teslim edeceğim. Anlaşma yaptığım Ay-Solar A.Ş. ile binlerce konuta ve eyaletime elektrik vereceğiz. Dünya Bankası, American ve African İnvesting Bankaları’ndan kredi alarak projenin finansmanını sağlayacağız. Bunun yanında 28 ayrı projem var. Bu neden ile Türk yatırımcıları Nijerya’ya bekliyoruz" dedi.

Royal Akademi mezunu ve çocuk gelişimi doktoru olan Gülgün Kırgız Akpati, hekim olmanın yanısıra başarılı bir iş kadını ve proje uzmanı. Halihazırda Kanada, ABD’de Newyork ve Florida, Almanya, Avusturya, İran, Ukrayna, Suudi Arabistan, Afrika’da Nijerya, Gana, Fildişi Sahilleri, Uganda, Tanzanya ve Güney Afrika’da şirketleri bulunuyor. Akpati iş dünyasına geçişini de şöyle anlatıyor: "İlk olarak ticari hayatıma Almanya’da başladım. Köln’de Galineom İnşaat Firması’nı kurdum. Birçok ülkede inşaat ve ticari girişimlerim oldu. Ayrıca Royal Akademi ve Sıcroan ortakları olan tüm devlet başkanlarına proje ve finans danışmanlığı yapıyorum. ABD’nin FED lisanslı TGTA INVESTORS MARKETING AND PROJECT CONSULTANTS INC, finans şirketinin kurucusuyum. Afrika’da da bir çok devlet başkanına finans ve proje danışmanlığı yapıyorum. Amerikan Diplomatik Servis’te, insan hakları bölümünde diplomat olarak görev yapıyorum."
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN