HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 23 Mayıs 2017

KESİAD, Aziz Kocaoğlu'nu Ağırladı

Magazinizmir
Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (KESİAD) her ay geleneksel olarak düzenlediği Perşembe kahvaltılarının Mayıs ayı programının konuğu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu oldu.

Kemalpaşa Ramada Otel’de eTA Taşımacılık sponsorluğundagerçekleştirilen organizasyona, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren ve sanayiciler katıldı.

Sanayici Destek İstiyor

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem, ülkenin ekonomik olarak zor günler geçirdiğini belirterek, sanayicinin farklı alanlarda desteklenmesi konusunda hem merkezi hükümete hem de yerel yönetimlere çok önemli görevler düştüğünü söyledi.

Raylı Ulaşım İzmir’in İstihdam Sorununu Çözecek

Kemalpaşalı sanayicilerin en büyük sorunlarından birisinin raylı ulaşım olduğunu belirterek bu konuda Başkan Kocaoğlu’ndan destek isteyen Yöndem "İzmir, son yıllarda yapılan raylı ulaşım yatırımlarıyla tüm Türkiye’ye örnek bir konuma gelmiştir. Fakat ne yazık ki İzmir’in sanayi üssü olan Kemalpaşa’mız, raylı sistem yatırımları konusunda geri kalmıştır. Şu an yalnızca KOSBİ’de 30 bine yakın insan çalışmaktadır. Her gün 10 binlerce İzmirli’nin yoğun bir şekilde seyahat ettiği Kemalpaşa’ya raylı sistemle ulaşım sağlanamaması, sanayicilere İzmir’in başka ilçelerinde ikamet eden nitelikli işgücüne ulaşma noktasında sorunlar çıkartmaktadır. Bu sebeple raylı sistem taşımacılığının, sanayi bölgeleri dikkate alınarak Kemalpaşa’mıza uzanması büyük bir önem arz etmektedir. Kemalpaşa’ya uzanacak bir raylı sistem oluşturulması konusunda atılacak adımlar, sanayiciye derin bir nefes aldıracak, İzmir’in istihdam sorununun çözülmesi noktasında ciddi katkı sağlayacaktır" diye konuştu.
Yöndem ayrıca, Kemalpaşa’ya yapılacak bir itfaiye merkezinin de yüzlerce sanayi tesisinin daha güvenli üretim yapması konusunda büyük önem taşıdığına inandığını belirtti.

İzban’da Hedef Efes

Toplantının onur konuğu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, raylı sistem yatırımlarının son sürat sürdüğünü belirterek "Raylı sistem yatırımlarından KESİAD başkanımız da söz etti. Bizim şu an hedefimiz İZBAN’ı Efes’e ulaştırmak. Biz tüm çalışmalarımızı tamamladık fakat Ulaştırma Bakanlığı bazı sorunlar yaşadı. Umuyorum ki bu sorunları aşarak sene sonuna kadar bu hedefimize ulaşacağız" dedi.

"Hükümete Taşıyacağız"

Kemalpaşalı sanayicinin raylı ulaşım sorununu hükümetin de gündemine taşıyacaklarını belirten Kocaoğlu, “KOSBİ’de bir demiryolu temel atma töreni yapıldı ve bir istasyon da yapıldı. Tren oradan kalkıyor, Manisa ve Emiralem’i dolaşıyor, Menemen’i geçip limana geliyor. Oradan liman 24-25 km. Bu yolun izi de var. Belkahve sorunu da yok. Biz diyoruz ki bu yol 2 banliyo 2 hızlı tren olmak üzere 4 hat olarak Kamil Tunca’nın altından Basmane garına ve limana bağlansın. Başbakan da böyle bir şey söyledi, detaylarını TCDD yetkilileri ile arkadaşlarımız konuşacak. Biz de o zaman başkanımızın dillendirdiği bu talebi de onlara ileteceğiz” dedi.

"İtfaiye İçin Köklü Çözüm Gerekir"

Kemalpaşa’ya itfaiye merkezi yapma konusunda çalışmalarının da sürdüğünü dile getiren Kocaoğlu, "Biz Kemalpaşa Belediye Başkanı ile itfaiye konusunda sürekli gidip geliyoruz. Burada itfaiye için bir kamulaştırma yaptık, başkan buraya itfaiye olmasın diye bize geldi. Biz de tamam sen bize başka bir yer ver dedik. Vermedi. Kendi alanımızda ihaleye çıkalım dedik, yine geldi itiraz etti. Biz önce Kemalpaşa’ya itfaiye teşkilatı kurmak durumundayız. Yoksa ben bugün bir tane araç gönderir, bir tane prefabrik bina koyarım, KOSBİ’nin sorunu çözülür. Ama bu köklü bir çözüm olmaz. Bizim köklü bir çözüm üretmemiz gerekir" diye konuştu.
Konuşmasının ardından sanayicilerden gelen soruları da cevaplayan Aziz Kocaoğlu, teşekkür plaketini ise KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yöndem’in elinden aldı.

eTATaşımacılık'ın Faaliyetleri Anlatıldı

Toplantıda ayrıca eTA (eletronik taşımacılık ağı) Genel Müdürü Hamdi Erçelik de sunum yaptı. Erçelik, eTA’nın sağladığı faydaları sanayicilere anlatırken, KOBİ’leri de sisteme üyeliğe davet etme fırsatı tanıdıkları için KESİAD yönetimine teşekkür etti.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN