HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 20 Haziran 2017

Katar'ın Sebzesi Menderes'ten Gidecek

Magazinizmir
İzmir'in tarım merkezi Cumaovası'nın öncü kuruluşlarından Starım Tarım ve Seracılık Şirketinin Sahibi İlyas Özvarış, Katar pazarına girmeyi hedeflediklerini söyledi.

Katar'ın bu zor günlerinde yanında olacaklarını belirten Özvarış, hemen bir uçak dolusu sebze göndermeye hazır olduklarını ve ülkedeki Müslümanların mağdur olmasını istemediklerini dile getirdi.

Starım Tarım ve Seracılık'ın bir Özvarışlar Gıda Grubu Kuruluşu olduğunu belirten İlyas Özvarış, "Son dönemde Katar'a uygulanan ambargolar ortada. Ambargoyu kınıyoruz. Ramazan ayı olması dolayısıyla da oradaki Müslüman kardeşlerimize elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Şu an bize bir kargo uçağı verseler, içini sebze ile doldurup ücretsiz olarak Katar'a yollarız. Yeter ki; yetkililer çağrımıza karşılık versinler" dedi.

Günlük 150 Ton Sebze İşleniyor

Starım Tarım ve Seracılık'ın günde yaklaşık 100 - 150 ton arası sebze işlediğini belirten Özvarış, "2011 yılında İzmir'e geldik. Daha önce İstanbul'da pazarcılık, tedarikçilik gibi işler yapıyorduk. Tedarikçiliğin getirdiği ihtiyaçlar doğrultusunda İzmir'i tercih ettik. Şu an İzmir'de hem kendi üretimimizi yapıyoruz; hem de sözleşmeli üretimler yaptırıyoruz. Günlük yaklaşık 100 - 150 ton arası sebze işliyoruz. İstanbul, Ankara, Bursa pazarında varız. Bu anlamda hem üretici; hem de toptancıyız. Menderes, salatalığıyla bilinen ve dikkat çeken bir bölge. Biz salatalığın yanına farklı çeşitler de ekledik. Pembe domates, topan patlıcan, kahvaltılık tatlı biber, dolmalık biber, sivri biber gibi yaklaşık 13 kalem ürünle yolumuza devam ediyoruz. Ürünler Cumaovası'nda yetişiyor. Bizim bölgeye gelmemizle birlikte buradaki sebze çeşitliliği arttı. Çiftçilerimiz de bize ayak uydurdular. İlk bir yıl zorlandık ama şimdi zorlanmıyoruz. 150 dönüm kendimiz üretim yaptığımız gibi 250 dönüm de çiftçimizden destek alıyoruz. Cumaovası'nda çıkan ürünlerin yaklaşık yüzde 15'ini firmamız tedarik ediyor" diye konuştu.

İlk İhracat Bulgaristan'a

Türkiye'de şu anda herkese kadar yetecek ürün ve üretim olduğunu kaydeden Özvarış, "Bildiğiniz gibi üretim maliyetli bir iş. Nakliye, ambalaj ve işçilik masrafları, yüksek tohum fiyatları belirli bir maliyet oluşturuyor. Tüketiciler fiyatlardan şikayet edebiliyor ancak enflasyon dolayısıyla fiyatlar 5 - 10 yıldır aynı. Şu an Türkiye'de herkese yetecek kadar ürün ve üretim var. Burada yapmamız gereken çiftçileri bilinçlendirmek. Ürünlerine katma değer kazandırmaları lazım. Çok fazla üretmek çözüm değil. Önemli olan katma değeri olan ürün üretmek. Kaliteden vazgeçemeyiz. Bunun yanında dış pazarlara açılmalıyız. Bu kış ilk ihracatımızı Bulgaristan'a yaptık. Geçtiğimiz yıl Katar'a deneme birkaç ürün, fasulye ve biber gönderdik. Ancak kargo ücretleri yüksek olduğundan rekabet edemedik" ifadesini kullandı.

Soğuk Zincir Sistemi ve Teşvikler

Türkiye'nin üretimde rekabet edebilmesi için acilen soğuk zincir sistemine geçmesi gerektiğini vurgulayan İlyas Özvarış, "Biz de bu sisteme geçmek için soğuk hava depolarımızı oluşturuyoruz. Araçlarımızı yavaş yavaş soğuk zincire çeviriyoruz. Bu konuda hükümetimizin teşvikleri olacak. Teşvikleri dört gözle bekliyoruz. Bizim Avrupa standartlarında tesislere ihtiyacımız var. Bunun bilincindeyiz. Bu doğrultuda önümüzün açılmasını istiyoruz. Teşvikler, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmalı. Vizyon ve misyon sahibi firmalar mutlaka desteklenmelidir diye düşünüyorum" dedi.

"Kaliteli Ürün Tedariği"

Kaliteli sebze ve meyve tedariği konusunda, teknolojiyi yakından takip ederek, müşterilerine sürekli ve zamanında kaliteli ürün sunmayı ilke edindiklerini kaydeden Starım Tarım ve Seracılık Şirketinin Sahibi İlyas Özvarış sözlerini şöyle sürdürdü: "Şirketimiz 2008 - 2011 yılları arası İstanbul’da çeşitli kafe, restaurant, otellere yaş sebze meyve tedariği yapıyordu. Kaliteli ürün tedariğinin sürekliliği konusunda yaşanan sıkıntılardan dolayı kendi üretimimize 2011 yılında Ege Bölgesi merkezli olarak başlama kararı aldık. Başarılı bir deneme süreci ve artan üretim kapasitesiyle birlikte Türkiye çapında haller, market zincirleri, kafe, restaurant, oteller, v.b. yerlere sürekli kaliteli sebze ve meyve tedariğine devam ediyoruz. Kısa sürede hallerde Starım sera markasıyla sunduğumuz ürünler büyük bir beğeni kazanarak tercih edilen ve güvenilen bir marka oldu. Kaliteli sebze ve meyve tedariği konusunda, teknolojiyi yakından takip ederek, müşterilerimize sürekli ve zamanında kaliteli ürün sunmayı ilke edindik" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN