HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 4 Ekim 2019

“İZMİR, GAYRİMENKULDE YÜKSELEN DEĞER OLACAK”

Magazinizmir
2019'u inşaat sektörü açısından kayıp yıl olarak değerlendiren Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, yılın son çeyreğinde bir canlanma beklediklerini dile getirerek, yapımı tamamlanan otobanın ise kentin geleceğinde önemli rol oynayacağına dikkat çekti.

İzmir'de konut ihtiyacının artan nüfus nedeniyle sürekli gündemde olduğunu ve mevcut konut stoğunun da yeterli olmadığını dile getiren Kalı, nitelikli konut projelerinin her zaman ilgi göreceğini dile getirdi.

 

2019'un son çeyreği olan Ekim, Kasım ve Aralık aylarında konut satışlarında bir ivmelenme beklediklerini hatırlatan Op. Dr. Kenan Kalı, “Kredi faiz oranlarının indirilmesi ve enflasyonun da azalma seyrinde olması insanları her şeyden önce psikolojik olarak olumlu etkileyecektir. Enflasyon, faizleri de yükseltiyordu ve yatırımcılar da paralarını bankada değerlendirmeyi tercih ettiler. Şu anda en cazip yatırım aracı yine gayrimenkul olacak. Çünkü artan nüfus, konut ihtiyacını da tetikliyor. Öte yandan iki yıldır konut fiyatları zamlanmıyor. Halbuki inşaat maliyetleri iki katına çıkmış durumda. İzmir'deki konut stoğunun 4'te 1'i satılırsa konut fiyatlarına da % 50 oranında zam gelecektir. Çünkü girdi maliyetlerinin artışı nedeniyle yeni inşaat yapmakta zorlanan firmalar, ellerinde kalan konutların fiyatını yeni yılla birlikte artıracaktır. Bu nedenle konut almak isteyen yatırımcılar vakit kaybetmeden harekete geçmeli” diye konuştu.

 

HERKESİN GÖZÜ İZMİR'DE

 

Yapımı tamamlanan İstanbul - İzmir otoyolunun kent ekonomisi için önemli bir kazanım olduğunu kaydeden Kalı,  sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir birçok insanın gözünün üzerinde olduğu, samimi ve yaşamak istenen bir şehir. Yeni yapılan otoyolla birlikte İzmir İstanbul arası 3 saate indi. Bir kente ulaşım kolaylaşırsa Çeşme örneğinde olduğu gibi yatırımlar artacak ve o bölge gelişecektir. Aslında İstanbul başta olmak üzere; İzmit, Bursa, Balıkesir gibi diğer önemli şehirler de İzmir'e bağlandı. Toplamda 30 milyona yakın bir nüfusun İzmir'e ulaşımı çok kolaylaştı. Bu durum kent ekonomisi için önemli bir potansiyel taşıyor. Bunun yanı sıra; eğer kent bu talebe doğru altyapı yatırımları ile cevap veremezse olumsuz etkilenecektir. İzmir - Ankara hızlı treninin tamamlanmasıyla birlikte İç Anadolu bölgesi de İzmir'e bağlanacak. İzmir, bugün bile ciddi göç alan bir şehir. Ulaşım yatırımlarının ardından kentin nüfusunun 10 yıl içinde ikiye katlanacağını tahmin ediyorum”

 

PROJELERİMİZ DEVAM EDİYOR

 

Şu anda Gözde Grubu olarak yapımını sürdürdükleri 4 farklı inşaat projesi olduğunu söyleyen Op. Dr. Kenan Kalı şu bilgileri verdi: “İzmir'de inşaat sektöründe beklentiye göre segmentasyon ve sınıflandırma yapılması gerekiyor. Her aile ve bireyin yaşamdan beklentileri ve tarzları farklıdır. Daha nezih ve doğal ortamda yaşamak isteyen insanlar için ayrı, kent merkezinde yaşamak isteyenlere ayrı proje üretiyoruz. Alsancak'ta MyWay Deluxe ve Ege Sağlık Hastanesi, Bornova'da MyWay Terrace ve Çiğli'de MyWay Wins Blue projelerimizin yapımı devam ediyor. Bu projeleri 2020 yılının başlarında bitirmeyi planlıyoruz. 2020 yılı içinde biri Alsancak'ta TRT arazisinde ve bir diğeri de Gaziemir'de olmak üzere iki farklı projeye piyasanın durumunu da değerlendirerek başlamayı düşünüyoruz.”

FACEBOOK İLE BAĞLAN