HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 26 Ağustos 2020

Işıl Atlı; "Başarımın Sırrı Özveri ve Sevgi"

Magazinizmir
İzmir’de 12 yıldır sağlıklı ve huzurlu bir ortamda hizmet veren Özel İzmir Yaşlı Bakım Evi’nin sahibi iş insanı Işıl Atlı ile firmasının başarısını ve verdiği hizmetleri konuştuk.

1. Özel İzmir Yaşlı Bakım Evi’nden bize biraz bahseder misiniz?

Kurulduğu 2009 yılından bu yana 25 kişilik kapasitesi ve alanında uzman 16 çalışanıyla hizmet veriyor. Yaşlı bakım evi olmasının yanı sıra kapsamlı sağlık hizmeti ile kurumumuz bir sağlık kompleksi olarak da tanımlanabilir.

 

2. 24 saat sağlık hizmetiniz var mı?  

Yaşlılarımız kuruma girdiği andan itibaren tüm sağlık ve bakım hizmetleri kurumumuz bünyesindeki hemşire ve hasta bakım personelinin yanı sıra haftanın iki günü gelen dahiliye uzmanımız tarafından 24 saat gerçekleştirilir. Ayrıca yemek menülerimiz de diyetisyenlerimiz tarafından hazırlanır.

 

3. Pandemi sürecinde ne gibi önlemler aldınız? Ve nasıl geçiriyorsunuz bu süreci? 

Bakanlığın bizlere uyguladığı önlemler doğrultusunda tüm önlemleri aldık. Çalışanlarımız 14 günlük vardiyalar ile zorunlu korona teste sokularak kurumda kalıyorlar. Hijyen kuralları ise bizim zaten genel olarak olmazsa olmazımız, yeni normal ile gelen hijyen kuralları normal şartlarda da bünyemizde uyguladığımız kurallardı. Alışamadığımız tek konu ziyaret yasakları, inşallah en kısa sürede ülkece en az hasarla bunu atlatıp kurumumuzu ziyarete açacağız.

 

4. Yaşlıların yemek düzeni nasıl? Evlerimizde olduğu gibi mi? 

Evlerimizde olduğundan farklı tabi, yemekler diyetisyen tarafından hazırlanıp aylık resmî menü çıkarılıyor. Kendi aşçımız tarafından yapılıp 3 ana öğün ve 2 ara öğün olarak saatleri hiç şaşmadan servis ediliyor. Mama takviyesi gerekirse doktorumuz tarafından karar veriliyor.

 

5. Buraya gelmek yaşlıların kendi tercihi mi?

Kendi tercihi ile gelen dinç yaşlılarımız var. Ayrıca alzheimer, demans parkinson ve benzeri rahatsızlıkları olan yaşlıların yakınları da evde tüm günü bakıcı ile oturarak sosyalleşmeden vakit geçirmesi yerine buraya gelip yaşam kalitesini arttırmasını uygun görüyor.

 

6.Aktivite olarak neler yapıyorsunuz?

Güne sabah yürüyüşleri ile başlıyoruz. Kahvaltı sonrası gün içerisinde o günün enerjisine ve iklimine göre içeride veya dışarıda aktiviteler gerçekleştiriyoruz. Bunlar genelde hafıza için yararlı beyin jimnastiği yoğunlukta olmak üzere el becerisi, bulmaca, boyama, Lego, puzzle, çiçek ekme vb. gibi aktiviteler oluyor. Onun dışında müzik çok önemli bir rol oynuyor, düzenlediğimiz müzik etkinliklerini çok seviyor ve mutlu oluyorlar.

 

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN