HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 25 Aralık 2018

İş Dünyası 2019'dan Umutlu

Magazinizmir
2018'in son günleri yaşanırken; İzmirli inşaat sektör temsilcileri özellikle ekonominin gidişatı ve gelişmeler konusunda iyimser olduklarını belirtiyor; yeni yatırımlar için uygun koşulların gelmesini bekliyor.

ilerlemesiyle birlikte, özellikle yerel seçimlerin ardından gelecek iyi haberlere odaklanmış durumda.
İzmir iş dünyası, enflasyonla mücadele kapsamında açıklanan ekonomik reformların hızla yaşama geçirilmesi durumunda, 2019 yılından umutlu olduklarını ifade ediyor.

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır

“Türkiye ekonomisi sağlam temellere sahip ”Türkiye'nin ekonomisi sağlam temellere sahip. 2019'un ilk aylarından itibaren istikrar daha çok hissedilecek. Başkanlık sisteminin getirdiği hızlı hareket kabiliyeti ile ağustos ayındaki ekonomik saldırılar bertaraf edildi. Ekonomik saldırıya global piyasalardaki aynı sürece denk gelen sıkıntılar da eklenince, bu durumdan özel sektör ve özellikle banka kredileri ile büyümeyi hedefleyen inşaat şirketleri etkilendi. Hükümetimiz mağduriyetlerin oluşmaması için önlemler alıyor. Özellikle bu durumdan olumsuz etkilenen inşaat sektörünün bundan sonra daha dikkatli hareket etmesi gerekiyor. 2002 de ulaşım ve altyapıda dünya 39’uncusu olan ülkemizin şu anda dünya 9’uncusu durumuna gelmesi, sağlıkta ilk 10’un içinde olması hedefimize adım adım yaklaştığımızın en önemli göstergesidir. 2019’un ilk yarısından itibaren grafiğin daha yükseleceğine inşallah hepimiz şahit olacağız. Çünkü, Türkiye ekonomisinin temeli sağlamdır ve 2019'da piyasalar daha da canlanacaktır.

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı

“2019 Yılında Daha Dengeli Bir Ekonomi Bekliyoruz ”2018'in son günlerinde özellikle üretici firmaların temkinli hareket ettiğini görüyorum. Şu anda firmalar mevcut işlerini korumak ve personeli de işten çıkarmamak için çalışıyor. Genel anlamda piyasalarda bir talep azalması söz konusu. Bu durumunun en önemli nedenleri kur ve faizlerin yüksekliğidir. Buna bağlı olarak da, enflasyon da yüksek seyrine devam ediyor. Üretim sektöründe maliyet artışı nedeniyle birtakım sıkıntılar yaşanıyor. Hükümetimiz enflasyonla mücadele etmek için gerekli adımları atıyor. Yeni programlar açıklıyor. Bunların ışığında 2019 yılının ilk çeyreğinin yine durağan geçeceğini ve ikinci çeyrekle beraber kur ve faiz oranlarının da normal seviyelere ineceği konusunda beklentilerimiz var.

Yücesoy Mühendislik Yönetim Kurulu Üyesi Evren Gökçöl

“Ekonomide düzelme belirtileri hissediliyor ”Döviz artışına bağlı olarak yükselen girdi maliyetlerine karşın, kurların ve faizlerin belli miktarda gerilediği şu dönemde bazı düzelme emareleri görüyoruz. Bu düzelmenin hızlı bir şekilde olmasını beklemek doğru olmayacaktır. Bununla birlikte, yeni yılın ilk çeyreğinden sonra bahar aylarında, seçim psikolojisine de girmezsek, bu düzelme daha belirgin hale gelecektir.
Hükümet, mali disiplin çerçevesi içinde belli adımlar attı. Bunun ekonomi için olumlu getirileri olmasını bekliyoruz. Konut sektörü özelinde konuyu ele alacak olursak, şu anda yatırım maliyetleri tam anlamıyla konutlara yansıtılmadı; bu nedenle gayrimenkulde alım yapmak için doğru bir zaman.

Tanyer Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer

“Olumlu hava tüm sektörlerde hissedilecektir ”2019 yılında ekonomiden beklentimiz olumlu yönde. Dolardaki hareketlilik ve faiz oranlarının düşmesiyle birlikte bu olumlu hava tüm sektörlerde kendisini gösterecektir. Açıklanan enflasyon hedefleri ve enflasyonla mücadele için atılan adımları da yerinde buluyorum. Eğer bu hedefler realize edilirse ekonominin çarkları da dönmeye başlayacaktır. Şirketler de kendi temelleri üzerinde yükselmeye devam edecektir. Tüm bunların, yapısal reformlarla da desteklenmesi gerekiyor. Türkiye jeopolitik olarak dünyanın en önemli yerlerinden biri. Bu potansiyelin yaşama geçmemesi için hiçbir neden yok. Geleceğe olan güvenimiz tam.

Enes Duru Mimarlık Kurucusu Mimar Enes Duru

“Yeni yılda sektör canlanacak   ”2018 yılında artan döviz ve konut kredi faizleri yapı sektörünün de daralmasına neden oldu ve buna bağlı olan diğer sektörler de olumsuz olarak etkilendi.
Yeni projelerin yapılmasının da azalmasıyla birlikte insanlar özellikle ellerindeki konutları değerlendirmeye; tadilat ve uygulamalarla yeniden dekore etmeye başladı. İnsanlar yeni yatırım yapmak yerine iç mimari konusunda hizmet almayı tercih etti. Hükümetin ekonomiyle mücadele için aldığı tedbir ve kararlar sonucunda görünen verilere göre 2019 yılında ülkenin ekonomik anlamda toparlanacağını söyleyebilirim. Özellikle Mart ayındaki yerel seçimlerin ardından gidişatın düzeleceğini ve bu olumlu havanın diğer tüm sektörlere yansıyacağını düşünüyorum. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN