HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 30 Kasım 2016

"İlle de Bir İş Olsun" Dediler, Yola Çıktılar

Magazinizmir
Çalışma Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Başkanlığı'nın desteği ile yürütülen "İlle de Bir İş Olsun" Projesi'ne start veren İZROMDER ve proje ekibi, İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'a projelerini anlatarak destek istedi.

İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İZROMDER) ve "İlle de Bir İş Olsun" Proje Ekibi, Çalışma Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Başkanlığı desteği kapsamında yürüttüğü "İlle de Bir İş Olsun" Projesi'ni anlatmak ve işbirliği kurmak amacıyla İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ı ve Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ı makamlarında ziyaret etti.

Ziyaretlerde, İlle de Bir iş Olsun Projesi hakkında bilgi veren İZROMDER Başkanı Abdullah Cıstır, sosyal sorumluluk bilinciyle yaşama geçirdikleri projelerinde tüm dikey yapılanmaların kendilerine destek sunmasını beklediklerini ifade etti. İzmir'de 300 bine yakın Roman vatandaşın yaşadığına dikkat çeken Cıstır, bir çok Roman bireyin meslek sahibi olamadığı için iş dünyasında yer bulamadığının altını çizdi.

100 Kişi Meslek Sahibi Olacak

Özellikle kentsel dönüşümün hızlanması ile birlikte çok sayıda iş makinesi operatörüne ihtiyaç duyulacağını dile getiren Cıstır, İZROMDER'in de doğacak açığın farkındalığıyla işsiz Roman bireylere iş makinesi operatörlüğü öğreterek iş sahibi olmalarını amaçladıklarını söyledi. Proje kapsamında bölgede ihtiyacı hissedilen iş makinesi operatörlüğü işi ile ilgili meslek kursları düzenleyeceklerini aktaran Cıstır "Projemiz kapsamında 100 asil, 100 yedek olmak üzere toplam 200 kişi mesleki eğitim alacak. Ayrıca işverenle iş arayanların buluşturulacağı İş Kulübü kurulacak. Kariyer danışmanlığı hizmeti aracılığıyla sertifika alan 100 vatandaşımızın iş gücü piyasasından faydalanmaları üzerine müracaat ve mülakat teknikleri ile kişisel gelişim ile gençlerin 6 ay boyunca işbaşı eğitim alması sağlanacak" diye konuştu.

Tüm İl Dinamiklerine Çağrı

İlle Bir İş Olsun Projesi ile iş gücü piyasasına erişim sağlamak üzere ürettikleri iş fikirlerine ve çalışmalarına tüm il dinamiklerinden destek belkediklerini vurgulayan Abdullah Cıstır "Pozitif ayrımıclık ya da olumlu sosyal politikalar, eşitlikçi ve eşdeğer yaklaşımlar ile Romanların bu ülkede yurttaş olduklarının hissettirilmesini bekliyoruz" dedi.

Ziyaretlerle ilgili değerlendirme de bulunan Cıstır sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Hem zmir Valimiz Sn. Erol Ayyıldız, hem de Konak Beleye Başkanımız Sn. Sema Pekdaş projemizi çok olumlu karşıladı. Sosyal sorumluluk projemize destek olacaklarını belirterek projemizi geliştirmemizde çok açısından çok önemli detayları bizimle paylşatılar. Yol gösterici ve olumlu göürşmeler yapmaktan mutluyuz. Diğer kurum ve kuruluşların da toplumda dezavantajlı olan Roman vatandaşlara destek vermelerini bekliyoruz."

Fotoaltı 1: Proje Koordinatörü Doruk Yüce- İzmir Valisi Erol Ayyıldız-İZROMDER Başkanı Abdullah Cıstır-Proje Asistanı Saadet Kahya

Fotoaltı 2: Proje Koordinatörü Doruk Yüce - İZROMDER Başkanı Abdullah Cıstır – Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş- Proje Asistanı Saadet Kahya
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN