İhracatın Yükselen Yıldızları Ödül Töreni

Ege İhracatçı Birlikleri, "İhracatın Yükselen Yıldızları Ödül Töreni" ile bölgede en fazla ihracat yapan firmaları ödüllendirdi.Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen ödül gecesine Bakan Elitaş'ın yanı sıra İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanı Sabri Ünlütürk ile işadamları katıldı.

"İzmir Fırsatlar Şehridir"

Ödül gecesinde konuşan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, geçtiğimiz yıl İzmir ihracatında yaşanan düşüşe dikkat çekti. Kentin bir fırsatlar şehri olduğunu aktaran Elitaş, "İzmir, hayallerin ticarete dönüştüğü yerdir. Türkiye'nin dışa açılan penceresidir. Eskiden dünyanın her yerinden incir, üzüm almak için gelen firmalar artık İzmir'e otomobil, tekstil, beyaz eşya, sanayi ürünleri için geliyor. Umarım bu başarılara önümüzdeki dönemde yenileri eklenecektir" ifadelerini kullandı. İzmir'in bugün de hala başarılı olduğunu bunun ihracat rakamlarına da her zaman yansıttığını kaydeden Elitaş, "Fakat geçtiğimiz yıl ihracatımızın yüzde 6'sını gerçekleştiren İzmir'de yüzde 13'lük bir düşüş gördük. Bu düşüş asla sizin potansiyelinizi yansıtmıyor. 2016'da size yakışan rakamlara ulaşacağız. Bizler Ekonomi Bakanlığı olarak her zaman yanınızda olacağız" dedi.

"Hesabını Soracağız"

Bakan Elitaş, ülkenin son dönemde zor günlerden geçtiğini söyleyerek, "Kısa süre içinde ülkenin çeşitli yerlerinde alçakça saldırılara uğradık. Bunları unutmamız ya da hoş görmemiz mümkün değil. Bu akan kanın hesabını soracağız. Korkakça saldırılarda kaybettiklerimizin isimlerine baktıkça yüreğimiz yanıyor. Ülkemiz kalkındıkça ekonomi güçlendikçe ihracat arttıkça ne terör kalacak ne de başka sorunlar. Bu noktada siz iş adamlarına çok iş düşüyor" diye konuştu.

"Daha Fazlasını İstiyoruz"

EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ise gecede ödül alan 56 firmanın Türiye'ye 5 milyar dolarlık döviz kazandırdığına dikkat çekti. Ünlütürk, ihracat rakamlarının artması için çalışmalara tüm hızıyla devam edeceklerini söyledi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de Türkiye ekonomisinin yüz akı ihracatçıların ülkemizi her yerde başarıyla temsil ettiğine vurgu yaptı. Büyükekşi şunları söyledi: "Ama biz daha fazlasını istiyoruz. Daha fazla ihracat daha fazla büyüme istiyoruz. Ülkemizin küresel ekonomideki başarısı girişimcilerin başarısına bağlı. Biz yeni Türkiye markasını ne kadar duyurursak o kadar başarılı oluruz. Ülkemize ihracatçılarımıza güveniyoruz. Durmak yok üretmeye devam."

Ödül törenin ardından Bakan Elitaş, gece 21:40'da Adnan Menderes Havaalanı'ndan kalkan uçakla Ankara'ya döndü.

Uydu Uydu Uydu 56 Firmaya Ödül

Konuşmalar sonrası Bakan Elitaş, Vali Toprak, Aziz Kocaoğlu, Mehmet Büyükekşi ve Sabri Ünlütürk firmalara ödüllerini verdi. Törende ödül alan 56 firmanın isimleri şöyle;
Üçüncülük Ödülünü Alanlar: Demireks, Başak Metal, Caretta, Baylan Ölçü Aletleri, TYH Tekstil, Birlik Tütün, Klimasan, Bak Ambalaj, Osman Akça Tarım Ürünleri, Medmar Madencilik, Kutlusan Kafes, MM Packaging, Jantsa, Sürsan, Söktaş, TTL Tütün, Euro Gıda, Kozmopolitan
İkincilik Ödülü Alanlar: GNST Group, Kocaer Haddecilik, Lider Deri, Elsan Elektrik, Sun Tekstil, Yonca Gıda, Larth Isıtma, Akdeniz Kimya, Tuğrul Tarım, Özdoğu İnşaat, Gimas Dış Ticaret, Kütaş Tarım, Cevher Döküm, Yaşar Dış Ticaret, Menderes Tekstil, Philsa Philip Morris, Sibaş Gıda, Yudum
Birincilik Ödülü Alanlar: Graniser Seramik, İDÇ, Sepiciler Çay, Indesit, Uniteks Gıda, Orkide Yağ, Franke Mutfak, Petkim, Özgür Tarım, Kaltun Madencilik, TPI Composites, CMS Jant, Kılıç Balık, Balta Yer Döşeme, British American Tobacco, Lidya, Zer Yağ
Özel Ödül Alanlar: En Fazla İhracat ve Üretim Yapan firma olarak PETKİM adına Genel Müdür Saadettin Korkut ödülü ile En Fazla İhracat Yapan Firma olarak Pergamon Status Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi ödüle layık görüldü. Her iki isme de ödüllerini Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş verdi.

Uydu Uydu Uydu Serbest Bölge Müjdesi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ege İhracatçı Birlikleri'nin (EİB) İzmir'de düzenlediği İnovasyon Haftası açılışına katılan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Ege Serbest Bölgesi'nin (ESBAŞ) beklediği Serbest Bölgeler Yasası'nın Haziran ayında çıkacağını müjdeledi. Bakan Elitaş, "Serbest Bölgelerle ilgili yasa tasarısını bürokrat arkadaşlarımızla değerlendirdik. Toplam 35 maddelik yasa taslağı oluşturuldu. Bunların bir kısmı Ekonomi Bakanlığı'nın iç düzenlemeleriyle, bir kısmı İhracatçı Birlikleri bir kısmı da serbest bölgelerin işleyişini kolaylaştıracak düzenlemelerle ilgili. İnşallah Serbest Bölgeler Yasası Haziran'da çıkacak" dedi.

İzmir İkinci Oldu

Bakan Mustafa Elitaş, İzmir'in beşeri sermayesi sayesinde yenilikçi fikirlerin daha hızlı hayata geçtiğini açıkladı. Elitaş "Geçtiğimiz yıl İzmir 289 patent başvurusu yaparak İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer aldı. Bu oran gelecek yıllarda daha da artarak birinci sıraya yükselecektir. Böylece ihracat değerlerimiz daha da yukarıya çıkar" diye konuştu.

"Yapanlar Yapamayanları Yönetir"

Dünya tarihine savaşlardan ticarete, eğitimden sağlığa her alanda yeni fikirlerin etkili olduğunu açıklayan Elitaş, "19. yüzyılda teknoloji ekonomileri inşa etti; tasarım ve markalaşma ekonomik güçle devreye girdi. İçinde bulunduğumuz yüzyılda kendini yenileyenler, inovasyon yapanlardır. Bu dönemde inovasyon yapanlar yapamayanları yönetecek" ifadelerini kullandı.

"İzmir'den Yeni Kurtuluş Savaşı"

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ise Türkiye'nin inovasyonda dünya markası olmamasının büyük eksiklik olduğunu belirtti. İzmir'de yeni bir Kurtuluş Mücadelesi'nin ekonomi anlamında İnovasyonla başladığını söyleyen Büyükekşi, "Bu, en önlerde yer alma mücadelesidir. Gençlere burada büyük iş düşüyor sizler artık büyük düşünün. Siyasilerin ve iş dünyasının 2023 hedeflerine karşın sizler de büyük hedeflere koşun" dedi.
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Mustafa Elitaş, Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aziz Kocaoğlu, Sabri Ünlütürk, İzmir İş Dünyası, İzmir Etkinlikleri