Havajet, Airbus İle Anlaştı; Dünya'da Bir İlke İmza Attı

Havajet Lisesi İcra Kurulu Başkanı Mehmet Çelebi, dünyada bir ilke imza atarak önde gelen uçak üreticilerinden Airbus ile imzaladıkları protokolle öğrencilerine yaz stajı imkanı sunduklarını söyledi.Fransa'nın Toulouse kentinde bulunan Airbus ile gerçekleştirdikleri protokolle öğrencilerin yaz stajı yapacaklarını kaydeden Çelebi, lise düzeyinde bir ilke imza attıklarına dikkat çekti.

Havajet Lisesi öğrencilerinin okulda edindikleri teorik bilgileri Airbus'ta pratiğe çevirme imkanı bulacaklarını dile getiren Çelebi, "Okul olarak en büyük farklılığımız vizyon sahibi olmamız. Bu konuda çok idealist davranıyoruz. Bu nedenle öğrencilerimizin önünü açmak ve bilgilerini pekiştirmek için Airbus ile örnek bir işbirliğine gittik. Öğrencilerimiz dünya standartlarında bilgilerle donanmış olarak mezun olacaklar" diye konuştu.

2018, Türkiye İçin Dönüm Noktası

Sürekli gelişen havayolu sektöründe istihdam açığının da büyüdüğünü hatırlatan Mehmet Çelebi, 2018 yılının Türkiye'de havacılık sektöründe dönüm noktası olacağını söyledi.
Havacılık sektöründe yetkin bir elemanın dünyanın her yerinde çalışabildiğini dile getiren Çelebi  şunları söyledi: "Sektörde yıllık 10 bin eleman açığı yaşanıyor. 2018 yılında bu rakamın 40 bine yükselmesi bekleniyor. THY'de 45 farklı ülkeden pilot çalışıyor. 2030 yılında da dünyanın havacılık merkezinin İstanbul olması bekleniyor. Türkiye'de yıllık 115 milyon yolcu transferi gerçekleştiriliyor.
Şu anda yapımı devam eden 3'üncü havalimanından tek başına 150 milyon yolcu geçişi yapılması bekleniyor" dedi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Havajet Lisesi İzmir, İzmir Havajet Lisesi, Mehmet Çelebi, Airbus İzmir, İzmir Eğitimleri, İzmir Cemiyeti