HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 11 Haziran 2021

Expomed Eurasia Fuarı'nda Bir İzmir Markası

Magazinizmir
İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde ziyaretçilerine kapısını açan Expomed Eurasia yıl hybrid modeliyle dijital olarakta katılım olanakları sağlıyor.

Türkiye'nin sağlık, medikal, ilaç ve ilaç dışı sağlık ürünleri üretici ve tedarikçilerinin katıldığı fuarda, bu yıl pandemi sonrası yeni değişimler dikkat çekiyor. İlaç dışı takviye ürünlerinin daha geniş yer bulduğu fuarda bu yıl yeni işbirlikleri için yeni bir yerli marka öne çıkıyor. Türkiye'nin en büyük spirulina(su yosunu) üretim tesisini İzmir'le buluşturan Ahal İzyosun, Algolina markasıyla Türkiye'de birçok gıda takviyesi ve ilaçta destekleyici ürün olarak kullanılan Spirulinanın yerli üretim olarak ürünlerde kullanılması için bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdi.

Dünyada pazar liderliğini Çin, Amerika ve Hindistan'ın paylaştığı spirulina üretiminin en büyük yerli oyuncusu Ahal İzyosun Türkiye Direktörü Fatih Furkan Akkaya; "Spirulina yıllardır Türkiye'ye %95'lerin üzerinde ithal olarak getirilmiş. Sadece 2020 ylı verilerine göre 44 Milyon doları bulan bu ithalatın kısmen önüne geçmek ve içerik kalitesi daha yüksek ürün elde etmek için büyük bir arge yatırımı yapıyoruz. Spirulina; gıda, ilaç ve tekstil gibi birçok sektörde farklı amaçlarla kullanılan doğal bir ürün. Özellikle insan sağlığında kullanılan ithal ürünlerin üretim takibini yapmak çok zor. Dolayısıyla ülkemize getirilen ürünler hem sağlık açısından hem ekonomi açısından büyük bir sorun arz ediyor. Bizlerde Expomed Eurasia aracılığıyla Türkiye'nin büyük ilaç ve ilaç dışı takviye ürünleri üreten firmalarıyla bu yeni yerli ham maddeyi nasıl ve hangi şartlar da tedarik edebileceklerini görüştük. Ülkemize ve İzmir'e büyük katma değer sağlayacak bu sürecin herkes için hayırlı olmasını diliyoruz. Önümüzde ki yıllarda bu meselelerin ne kadar önemli olduğunu hep birlikte göreceğiz." diyerek sağlayacakları katma değerin ülke açısından önemini dile getirdi.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK VE EN KAPSAMLI ÜRETİM SAHASI İZMİR'DE!

İzmir Torbalı'da 44 dönümlük dev havuzlarda üretim gerçekleştiren Ahal İzyosun, Gaziemir'de bulunan tesiste spirulinayı son kullanıcılarında tüketebileceği hale getiriyor. Algolina markasıyla tüketicilerin beğenisine sunulan yerli spirulinanın önümüzde ki yıllarda en önemli gıda takviyesi ham maddesi olacağı öngörülüyor.

SPİRULİNA TAM OLARAK NEDİR?

Spirulina, siyanobakteri ailesinden gelen yüksek besleyiciliği ile ünlü ve fotosentez yaparak tüm insanlığa fayda sağlayan bir mavi yeşil alg (su yosunu) türüdür. İçerdiği yüksek proteinle besleyiciliği ve antioksidan özelliği sayesinde vücutta biriken toksinlerin (serbest radikal denen zararlı maddeler) atılmasına yardımcı olmasıyla biliniyor. Henüz Türkiye'de yeni olan bu doğal besin maddesinin 3 bin yıldır genetiği bozulmadan geldiği düşünülüyor.

FACEBOOK İLE BAĞLAN