HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 7 Aralık 2016

Elmasoğlu: "Siyasetin Kalitesi Kadınlarla Artar"

Magazinizmir
Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu, 5 Aralık’ta kadınlara tanınan seçme ve seçilme hakkının 82. yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyet’in temellerinin atılmasına mücadele eden herkesi şükranla andıklarını açıkladı.

Toplumların kalkınmasında kadınların önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Elmasoğlu, 82 yıl önce kadınların toplumda arka planda kaldığını ve tanınan haklara rağmen kadınların hala siyaset alanında yeterli katılım düzeyine ulaşamadığını söyledi.

Kadın Genel Başkan Eksikliği

Türkiye’de ataerkil bir toplum yapısının hakim olduğunu açıklayan Elmasoğlu, siyasi partilerinde bu bağlamda kadın adaylara daha farklı açıdan yaklaştığını dile getirerek, "Bugün meclisteki partilere baktığımızda bütün genel başkanlar erkek. Geçmişe döndüğümüzde devleti yöneten tek bir kadın başbakan vardı. Kadınların siyasete girmesi ve bu yolda emin adımlarla ilerlemesi için kararlı ve hedefini net görmesi önemli. Bu sebeple, ekonomide olduğu gibi politikada da kadınların katılım oranını yükseltmesi ile siyasetin de kalitesi artacaktır" dedi.

"Daha İyiye Gideceğiz"

5 Aralık’ta kadınlara tanınan seçme ve seçilme hakkından dolayı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarını sunan Elmasoğlu, "Kendisi o kadar büyük bir devlet adamıydı ki; kadınların her alanda başarılı olacağından hiçbir zaman şüphe duymuyordu. Bizde o fikrine layık olmak için her alanda başarı göstermek ve daha iyi yerlere gelmek için çalışıyoruz" diyerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş, demokrat, laik kadın yöneticilerle var olacağı günleri umutla beklediklerini söyledi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN