Ekonomik Paketler Çare Olmuyor

KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Öztaş, Hükümet’in neredeyse her ay ekonomik paket açıkladığını ancak bu paketlerin uygulamada ne yazık ki sürdürülebilirliklerinin olmadığını ve ülke ekonomisinin kırılgan yapısına bir türlü çare olamadığını söyledi.Kemalpaşa Sanayici ve İş Adamları Derneği (KESİAD) tarafından ekonomi gündemini değerlendirmek ve değişik sektörlerden temsilcilerle bölge sanayicisini bir araya getirmek amacıyla düzenlenen Perşembe Kahvaltıları toplantısı Kemalpaşa Ramada Oteli’nde gerçekleştirildi.

Kağıt üzerindeki gibi olmuyor

Güvenlik hizmetleri alanında Türkiye’nin pek çok yerinde faaliyet gösteren Doğankoç Şirketler Grubunun sponsorluğunda düzenlenen toplantıda sanayicilere seslenen KESİAD Başkanı Aytekin Öztaş, açıklanan ekonomik paketlerin teoride çok iyi planlanmış ve amaca hizmet edecek çalışmalarmış gibi görünse de reel sektörde ekonomiye faydası olmadığını, her geçen yıl büyüme rakamlarının düşmekte olduğunu ve Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler grubundan uzaklaştığını söyledi.

Ekonomi bir türlü birinci gündem olamıyor

Geçen yılın büyüme rakamlarına bakıldığında büyümenin yüzde 2,9 olarak gerçekleştiğini kişi başı milli gelirin ise 10 bin dolara takıldığını belirten Öztaş, “31 Aralık 2014 ile 15 Nisan 2015 arasındaki dövizdeki değişim yüzde 16 oldu. Yani cebimizdeki para yüzde 16 eksildi ve böylelikle TL cinsinden 3 ayda borcunuz aynı oranda arttı. Bu şartlarda ne yatırım yapabiliriz, ne de istihdam sağlamaya çalışabiliriz. Türkiye’de yıllardır ekonomi birinci gündem maddesi olamadı. Sıcak paraya dayalı günlük politikalar sonucu bağışıklık sistemimiz çökme noktasında güven endeksleri son derece olumsuz verileri işaret ediyor. Köklü ekonomik çözümlerden hala çok uzağız” dedi.

Yatırım yaparken iki kere düşünün

Sanayiciler olarak ekonominin tam merkezinde olduklarını ve piyasanın son derece yavaşlamış durumda olduğunu ifade eden Öztaş, “Durgunluk kendini fazlasıyla hissettiriyor. Piyasada hiç likit yok. Çek ve para dönmüyor. Karşılıksız çek sayısı hız kesmiyor. Nakit akış tablolarımızı kontrolünü elden bırakmamalıyız. Kısa vadeli borç ve finansal kredileri kullanarak sabit yatırım yapmamalıyız. Yatırımlarımız mümkünse uzun vadeli olmamalı” diye konuştu.

Sanayicilere özel güvenlik sektöründe gerçekleşen yenilikleri anlatan Doğankoç Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Doğankoç ise bir GSM operatörüyle birlikte gerçekleştirdikleri akıllı telefon sayesinde güvenlik personellerinin kontrolünün en yüksek seviyeye çıktığını belirterek böylelikle güvenlik firmaları arasında fark yarattıklarını söyledi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER KESİAD, Aytekin Öztaş, ülke, ekonomi, bölge, sanayi, Ramada Oteli, kemalpaşa, Güvenlik hizmetleri, Türkiye, Doğankoç Şirketler Grubu, teori, milli gelir, döviz, likit, çek, para, Kısa vadeli borç, finansal kredi, özel güvenlik sektörü, GSM, İzmir iş dünyası, izmir etkinlikleri, izmir cemiyeti