Ekonomi Ana Gündem Yapılsın

Seçim öncesinde siyasi parti temsilcileri ile bir araya gelerek ekonomi politikalarını dinleyen Kemalpaşa Sanayici ve İşadamları Derneği üyeleri, seçimlerinden sonra sorunlarına çözüm üretecek Hükümetin kurulmasını bekliyor.Kemalpaşa Ramada Oteli’nde düzenlenen toplantıda Ahmet Kenan Tanrıkulu ile bir araya gelen KESİAD üyeleri, ekonomi politikalarını dinlerken, sorularına da yanıt alma imkanı buldular.

Toplantının açılışında konuşan KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Öztaş, seçim öncesinde TBMM’de temsil edilen parti temsilcilerini üyeleri ile biraraya getirerek, ekonomi politikaları hakkında bilgi sahibi olduklarını söyledi. Şu anda sanayiciler olarak ekonominin geleceğinden endişeli olduklarını, büyüme hızının çok düştüğünü ve ihracatın her ay gerilediğini belirten Aytekin Öztaş, “Ülke olarak siyasî ve sosyal alanda olduğu gibi ekonomik bakımdan da zor bir dönemden geçmekteyiz. Tüm güçlüklere rağmen; umut ve heyecanla ülkesi adına katma değer üretmeye çalışan biz sanayicilerin sorunları dağ gibi büyüdü. Biz üretime destek verilmesini istiyoruz. Katma değerli büyüme için ar-ge ye destek bekliyoruz. İthalatın değil, üretimin cazip hale getirilmesini arzuluyoruz. Seçimden sonra sorunlarımıza çözüm üretecek Hükümet kurulmasını istiyoruz. Ekonominin anda gündem yapılarak, yapısal reformların artık hayata geçirilmesini bekliyoruz” dedi.

Prim yükü azaltılacak, yatırımlarda KDV alınmayacak

Türkiye ekonomisinin, makroekonomik göstergelerde ifade edilen iyileşmelerin aksine, oldukça kırılgan bir yapıya sahip olduğunu ve gelecekten endişe duyulduğunu açıklayan Tanrıkulu, ekonominin can damarlarını oluşturan işletmelerin, bir taraftan küresel rekabet ile baş etmek zorunda, bir taraftan kamudan yeterli teşvik ve destek almamaktan ve finansmana ulaşımdaki güçlüklerden şikâyetçi olduğunu kaydetti. Türkiye’de sanayi üretimi 2002 yılından bu yana düştüğünü, 2002 yılında yüzde 9,4 olarak devrettikleri sanayi üretimindeki artış hızının 2014 yılında 3,5’e gerilediğini açıklayan Tanrıkulu şöyle konuştu: “ MHP iktidarında; ülkemizin 21. yüzyılda dünya pazarlarında arzulanan yerini alabilmesini teminen, rant ekonomisinden yatırım, üretim ve ihracat artışına dayalı bir ekonomiye geçilecek, dünya fiyatlarında ve kalitesinde daha çok üreten ve sanayileşme sürecini dünya şartlarına uygun bir ekonomik model anlayışıyla sürdürmeyi ilke edinen yeni bir sanayileşme dönemine girilecektir. KOBİ’lerin üretiminin devamlılığını temin etmek için vergi oranlarında indirim yapılacaktır. Bu bağlamda; KOBİ’lerin yenileme amacıyla yapacakları makine-teçhizat ve donanım yatırımlarında KDV alınmayacaktır.

Türkiye Kalkınma Bankası yeniden yapılandırılarak KOBİ finansmanında etkili bir şekilde kullanılacaktır. KOBİ’lerin bankalardan daha fazla kaynak kullanmasını teminen, Kredi Garanti Fonu sisteminin kaynaklarının mevcut halinden daha fazla olması sağlanacaktır. Bu fon ve risk sermayesi sistemi etkin hale getirilerek, KOBİ’lerin teminat sorunları da çözülecektir. İstihdam üzerindeki vergi ve sosyal güvenlik primi yükü azaltılacaktır.
Daha sonra Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’ni de ziyaret eden Tanrıkulu, burada da bölgenin sorunları ile ilgili KOSBİ Başkanı Kamil Porsuk’tan bilgi aldı. Tanrıkulu, KOSBİ’nin yaşadığı sorunları iktidarları döneminde çözüme kavuşturacaklarını söyledi.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Ekonomi, kemalpaşa, Sanayici ve İşadamları Derneği, Ramada Otel, Ahmet Kenan Tanrıkulu, Aytekin Öztaş, makroekonomik, küresel rekabet, Türkiye, Türkiye Kalkınma Bankası, Kredi Garanti Fonu, Organize Sanayi Bölgesi, İzmir etkinlikleri, izmir cemiyeti