Dijital Ayak İziniz Sizi Ele Veriyor

Omurga problemlerinden, diz ağrılarına kadar pek çok sağlık sorunu yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanabiliyor.Dijital ayak izi analizi yapılması ve bu ölçüme göre ayağa uygun ayakkabı seçilmesi, cerrahi müdahaleye bile neden olabilen sağlık sorunlarına çözüm oluyor. Türkiye’nin ilk ayakkabı uyum uzmanlarından biri olan Başak Çilingiroğlu Kurtoğlu, "Sadece pahalı, markalı ya da ortopedik ayakkabı sağlıklı ayakkabı değildir, önemli olan ayak anatominize uygun ayakkabı giymek" dedi.

Gelişmiş ülkelerde oldukça yaygın olan bir meslek dalı olan ‘ayakkabı uyum uzmanlığı’ (shoe fitting) alanında İngiltere’de 1 yıl eğitim alan Başak Çilingiroğlu Kurtoğlu, Türkiye’de yöneticisi olduğu Shoe City ayakkabı mağazalarındaki çalışanlara eğitim vererek, mağaza müşterilerinin önce dijital ayak izinin alınmasını ve sonra ayağa uygun ayakkabı seçilmesini sağlıyor. Çorapla bile yapılabilen, 10 saniyelik bir işlemle alınan dijital ayak izinin eğitimli bir uzman tarafından değerlendirilmesiyle çıkan ayak izine uygun bir ayakkabı ve tabanlık önerilerek, ciddi sağlık sorunlarının önüne geçilebiliyor.

'Topuklu Ayakkabı Sağlığa Zararlıdır' Diye Bir Kural Yok

Kurtoğlu, amaçlarının ayakkabı içerisinde rahat edilmesini sağlamak, yürüyüş ve yaşam kalitesini arttırmak olduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi: "Örneğin kemik çıkığı rahatsızlığı yaşayan kişilerin ağrıları, kızarıklık, nasır gibi problemleri doğru ayakkabı ve tabanlık seçimi ile azaltılabiliyor. Teknolojik ürünler ile problemli bölgedeki baskıları azaltabiliyoruz. 'Topuklu ayakkabı çok zararlıdır, hiç kullanılmamalıdır' diye de bir kural yok; kimi ayak tipleri için geniş kalıplı ayakkabılar kullanmak gerekir, kimi ayak tipleri için ise esnek ve yumuşak iç tabanlı olmak kaydıyla stiletto bile önerebiliyoruz. Önemli olan topuklu ayakkabının, teknlojik ve rahat olanlarını, ayağınıza uygun bir kalıpta ve kısa süreler ile kullanmaktır. Özel olarak üretilen tabanlıkların kullanımı da başparmakta meydana gelen deformasyondan kaynaklanan yanlış basmaların önüne geçilerek denge yakalanmasını sağlıyor, böylece belirli bölgelerde biriken baskı ortadan kalkarak ağrıların azalmasına yardımcı olabilir. Diyabet hastalarının giyebileceği ayakkabılar çok sınırlı olduğu düşünülür ama diyabetik ayağı olanlara çok geniş seçenekler de sunuyoruz. Ayak problemlerinin büyük kısmı cerrahi operasyonlara gerek kalmadan doğru ayakkabı ve tabanlık kullanımı ile azaltılabiliyor. Burada püf noktası, ayağın yapısı ve seçimi yapanın ayak anatomisi konusunda eğitimli olması."

Ayakkabı Alırken Bunlara Dikkat Edin!

Ayak başparmağı kemiklerinde oluşabilecek çıkıkların ve ağrıların önüne geçebilmek için:

*Ayağın genişliğine ve şekline uygun, öne doğru sivrilmeyen ayakkabılar tercih edilmeli,

*Ayakkabının bitiş noktası kemiğin orta kısmına gelmemeli,

*Toka, fiyonk gibi detaylar kemiğin üzerine gelmemeli,

*Astarında dikiş olmayan, yumuşak derili ürünler tercih edilmeli,

*Yüksek topuklu ayakkabılar kısa sürelerle kullanılmalı.

*İç tabanı sert olmayan, yastıklı ve destekli ürünler tercih edilmeli.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Dijital Ayak İzi İzmir, İzmir Dijital Ayak İzi, Shoe City Ayakkabı İzmir, İzmir Shoe City Ayakkabı, Başak Çilingiroğlu Kurtoğlu, İzmir Ayakkabıcıları, İzmir Cemiyeti