HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 21 Ağustos 2017

'Demir' Paydosunda İkinci Raund

Magazinizmir
Artan demir fiyatlarına tepki olarak, merkezi Ankara'da bulunan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu yeniden paydos çağrısına hazırlanıyor.

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı, Konfederasyon Başkan Yardımcısı ve İnşaat Mühendisi Necip Nasır, ekonominin lokomotifi ve yüzlerce farklı sektörü besleyen inşaat sektöründe, demirdeki yaklaşık yüzde 35'lik fiyat zammının kabul edilemez olduğunu ve bu haksız artışın inşaat maliyetleri ve aynı zamanda tüketiciye de yansıyacağına dikkat çekti.

Türkiye'deki deprem gerçeğinin ve ülke genelinde yüzde 65’e yakın kentsel dönüşüm zorunluluğunun kabul edilmesi gerektiğini kaydeden Nasır, "Bu konuda hükümetimizin her türlü ön açıcı çabayı gösterdiği bir süreçte, demir üreticileri ve satıcılarının, inşaatın ana malzemelerinden olan inşaat demirine, gerçeğe uygun hiçbir gerekçe göstermeden yaptıkları zamları kesinlikle kabul etmiyoruz" dedi.

Demirin tonunun 2 bin 500 TL.’yi aştığına dikkat çeken Necip Nasır, "Türkiye demir üretiminde dünyada ilk 5’te yer alıyor. Bölgemizde yaşananlarla ülkemizin siyasi ve ekonomik olarak yaşadığı bu önemli süreçte demir üreticilerinin de serbest piyasa ekonomisi içinde daha duyarlı ve gerektiği şeklinde ticaret yapmalarının bir vatandaşlık görevi olduğunu unutmamaları gerekiyor" diye konuştu.

Sorunu yakından takip eden, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’den demirdeki ithalat vergisinin düşürmesiyle başlattığı bu çok önemli adımda, daha kalıcı sonuçlar yaratacak çözümler noktasında destek beklediklerini belirten Nasır, çözüm bulunamazsa, son çare olarak, 5 federasyon ve120 bin üyesi olan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu olarak iş bırakma çağrısı yapacaklarını sözlerine ekledi.


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN