HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 10 Mart 2021

CZN Burak'la Magazin İzmir Özel

Magazinizmir
"İzmir İle İlgili Planlarım Var!" Sosyal medyanın fenomen şefi CZN Burak, Birleşik Arap Emirlikleri'nde Dubai ve Orta Doğu'nun en büyük restoranının 2. şubesini açtı. Biz de Magazin İzmir olarak kendisiyle çok özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj: Aslı Mercan Sarı

CZN Burak çok güzel işler yapıyor. Tanımak istiyoruz sizi kimdir CZN Burak(Burak Özdemir)?
Hatay’da doğdum. 25 yaşındayım. Dört kardeşin en küçüğüyüm. İstanbul Üniversitesi son sınıf öğrencisiyim. Küçükken fena yaramaz bir çocuktum. Dik başlıydım. Çok sinirli bir çocuktum. Şimdi tam tersi oldu. Gülmeyi çok seviyorum. Yemeğe merakımız aileden geliyor. Kardeşlerim ve babamla ele ele verdik ve bugün buralardayız. Yemek deyip geçmeyin, bu bir kültürdür. Bu bizim dede mesleğimiz. CZN Burak, büyük bir lezzet sofrası. Hayatım boyunca insanların önce gözlerine, sonra midelerine hitap etmeye çalıştım. Şu anda da adımızı tüm dünyaya duyurmaya devam ediyoruz.
CZN ne demek? Bir hikâyesi var mı?
CZN benim özümdür. Emeklerimdir. Nereden geldiğimi unutturmayan bir isimdir. Laleli’de babamın Cinzano adında tekstil firması vardı. Rus misafirlerimiz 'Cinzano' diyemiyor, dilleri dönmediği için hep 'Cezene' diyorlardı. O dönem yaramazdım, başka yerlerde çalışıyordum. 'Zengin çocuğusun, onun bunun yanında ne işin var?' diyen bile vardı. Osmanbey’de bir konfeksiyon firmasında çalışıyordum. Günde beş sefer depodan malları alıp el arabasıyla Taksim ve Osmanbey’e bırakıyordum. 'Bana ‘cezen’ deyin' diyordum. CZN, cezenin kısaltmasıdır.
25 yaşındasınız ve yaklaşık 1300 çalışanınız var. Bu müthiş bir başarı. Başarı hikâyenizi dinlemek isteriz Burak Bey? Nereden buralara geldiniz?
Dede mesleği aslında Aslı Hanım. İnanmakla başladım önce. “İnanmak başarmanın yarısıdır” lafı klişe değil. Önce kendinize sonra yaptığınız işe inanacaksınız. Ben her sabah hayatımın ilk günüymüş gibi uyanıyorum. Hayatta daha hiçbir şey yapmamış gibi, çabalamam gerektiğine inanarak uyanıyorum. Benim hayat felsefem bu.
Peki, restoran zinciri nasıl oluştu?


"İNANMAK BAŞARMANIN YARISI"


2011’te ilk şubemiz olan Aksaray’ı açtık. 6- 7 masalı bir yerdi. Civardan, arkadaşlardan dediler ki “Burak siz uğraşıyorsunuz ama burası iş yapmaz” Aksaray’da bir yer. Dedik ki: Neden iş yapmasın? İnanmak başarmanın yarısı. 10 masa oldu, 20 masa oldu derken bize inanmayan insanlar gelip bize nasıl oldu böyle demeye başlayınca biz başardığımızı anladık ve girişimlerimiz devam etti. 2013’te Taksim’i, 2015’te de Etiler’i açtık. 6-7 masalı küçücük mekandan buralara geldik. Hayallerinizi sakın küçümsemeyin. Küçükken de yemek yapmaktan zevk alırdım. Çok erken yaşta çalışmaya başladım. Hayaller gerçeğe dönüşünce siz bile inanamazsınız. Sosyal medyada yaptıklarımız da hep karşılık gördü. Oralardaki şovumuzu buraya gelen insanlara da yaptık. İnsanlar bizi tanıdıkça sevdi ve bizi herkese onlar tanıttı.
Sosyal medyada muazzam bir duruşunuz ve popülariteniz var. Çok seviyorlar sizi. Özellikle yaptığınız çalışmalar var mı sosyal medya ile ilgili?
Arkadaşımın çektiği bir videoya konuk olmuştum. İnsanlar benim de video çekmemi istedi. O çekilen video 2,5 milyon izlendi. İlk videomdan sonra sokakta bir kişi benimle fotoğraf çektirmek istedi. Çok hoşuma gitti. Onun bana verdiği şevkle bugünlere kadar geldik.
Örnek alınası sosyal sorumluluk projeleriniz de var. İlgi ile takipteyim. Binlerce yüreklere dokunuyorsunuz. Biraz bahsedebilir misiniz?
Corona virüs ülkemizde görüldüğü günden beri bütün sektörleri ve hayatı etkiledi. Bundan payını yiyecek sektörü de aldı. Depolarımda ki ürünleri ihtiyacı olan vatandaşlara dağıttık. En güzel bağ sevgidir diyerek çıktım yola… Allah hayrını uçurmasın elimden geldiğince yüreklere dokunmaya çalışıyorum. İzmir depreminde bende bir nebze İzmirli kardeşlerimizin yanlarında olmaya çalıştım. Rabbim yardımcı olduğu sürece hep de iyilik peşinde koşmaya devam edeceğim.
CZN BURAK Dubai 2. Şube açıldı. Nasıl gidiyor Burak Bey?
DÜNYANIN EN ÖNEMLİ BAŞKENTLERİNDE CZN BURAK AÇMAYI HEDEFLİYORUZ

Çok güzel gidiyor Aslı Hanım. İlk restoranımız 1.5 yıl önce açmıştık Dubai’de. Ortadoğu'nun en büyük restoranı... Yaklaşık 2 bin 100 metrekare ve 600 kişi kapasiteli. Dubai'deki ikinci restoranın bir yıl önce hazır olması gerekiyordu. Planlar pandemi araya girdiği için maalesef aksadı. Açtık ikinci şubeyi de. Sağ olsunlar açılışa birçok önemli isim katıldı. En çok dikkat çeken isimlerden biride Dubai Prensi H.H Hamdan Bin Mohammed Al Maktoum’du. Burj Khalifa'da ilk defa bir Türkün resmi çıktı. Dünyanın en uzun binasına resmim yansıtıldı. 2’inci mekan açıyorum diye jest yaptılar Dubai’de. Çok güzel sevgi seliyle karşılandık. Birbirinden güzel mesajları ile beni destekleyen bütün herkesten Allah razı olsun. Elimden ne gelirse en iyisini yapmaya devam edeceğim. Ne mutlu bana ekip arkadaşlarımız ile yeni bir yolculuğa başladık. CZN Burak Burger diye bir şubemiz de var Dubai’de. Katar'da anlaşmak üzere olduğumuz bir yer var. Ondan sonra da Amerika... Pandemi süreci bizi çok yavaşlattı ama... Salgın olmasa CZN Burak şimdiye kadar dünyanın en güzel yerlerine ulaşırdı. Adım adım ilerliyor, dünyanın en önemli başkentlerinde CZN Burak açmayı hedefliyoruz.
Şovlarınız çok iyi. Menülerinizi seçerken özellikle dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir?


"İŞİMİZİN ŞOVMENİYİZ BİZ"


İşimizin şovmeniyiz biz. Her işi severek yapmak lazım. İşini herkes iyi yapsın bizde takdir edelim. Birçok yemeğimizden kazanmıyorum. İnsanlar görsün, tatsın istiyorum. Menülerimiz ya kendi fikrim Aslı Hanım ya da özünde Anadolu Türk mutfağına ait olan menüler.
CZN Burak İzmir gelir mi?
Neden olmasın… İzmir’i seviyorum. İlgili planlarım var.
İzmir'le ilgili düşüncelerinizi merak ederiz Burak Bey?
Ülkemin her yeri cennet… İzmir çok güzel ve yaşanılası bir şehir. Yaşayan bir şehir. Ne desek az kalır güzelliği karşısında.
Bu yolculukta en büyük desteği kimlerden aldınız?
Ailem derim. Eksik olmasınlar. Biz bir aile şirketiyiz. Benim tüm sosyal medyamı ablam kontrol eder. Babam da muhasebeye bakar. Babam ilk başta videoları sululuk olarak görüyordu, sürekli eleştiriyordu ama şimdi “Hadi yenisini çek” diyor.
Devam eden bir eğitiminiz var mı?
İstanbul Üniversitesi son sınıf öğrencisiyim. Öğrenciliğim devam ediyor. Çok iyi bir öğrenci olmasam da fena değilim. Alttan derslerimi bitirmeye çalışıyorum. Eğitim şart diyenlerdenim. Ailem sürekli “Ne olursa olsun okulunu bitir. Garanti olsun” diyor. Para gelip geçici ama diploma kalıcı diye bir tabir vardır. O yüzden okulumu ihmal etmiyorum. Alacağım diplomamı.
Bu yaşta bu kadar zirvede olan birisiniz. Ciddi bir birlikteliğiniz var mı?
Yok, Aslı Hanım. Şu an evlenmeyi de düşünmüyorum ama her şey kader, kısmet, nasip. İşimi daha da büyütmeyi amaçlıyorum hedefim bu. Gençliğimi işimle, hedeflerimle beni seven insanlarla geçirmek istiyorum.
İleriye dönük kariyer hedefi planlarınız?
Azimli olmayı seviyorum. Her geçen gün kendimi geliştirmeyi seviyorum. Sadece işime odaklıyım. Gençliğimi serserilikle harap etmek istemiyorum. Gençliğimi işimle, beni seven insanlarla geçirmek istiyorum. Zaten gece gündüz çalışıyorum. İşimi daha da büyütmeyi amaçlıyorum. Aşkla, hedeflerine doğru koşan yorulmaz.
25 yaşında geldiğiniz nokta müthiş! Sizi severek takip eden, örnek alan büyük bir kesim var. İlham olma adına neler söylemek istersiniz. Şans mı? Emek mi?
Büyüdüğüm ortamda ekonomik durumu çok iyi olan insanlar yoktu. Hayalim, kendi ekmeğimi kazanıp insanlara yarar sağlamaktı. Tırnaklarımla kazıdım. Başarı emektir.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN