HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 22 Kasım 2016

Bu Fuar Ses Getirecek

Magazinizmir
(TÜRAP) destekleriyle TURAB Fuarcılık tarafından 12-15 Aralık 2016'da Çeşme Shereton Otel'de düzenlecek olan 3. Yapı İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri Fuarı, 2. Ev Tekstili Dekorasyon İç Mimari Mobilya Fuarı ve ikili görüşme organizasyonu tanıtım toplantısı Hilton Otelin'de yapıldı.

Toplantıya Ekonomi Bakanı Başdanışmanı Adnan Yıldırım, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, Ürdün Haşimi Krallığı İzmir Fahri Konsolosu Ömer Kaplan, TÜRAP Genel Başkanı Sabuhi Attar, Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır ve Fuar Ana sponsoru Atak İnşaat Genel Müdürü Ümit Tezcan'ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıya basının ilgisi yoğun oldu.
Yapılan fuarların Türk ve Arap ekonomisine katkısından bahseden Sabuhi Attar "Yapılacak olan 8. uluslararası zirvenin Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlayacaktır. Aralık ayında düzenleyeceğimiz fuara bugünden 550'nin üzerinde katılımcı katılacağı kesinleşti. Fuarımıza katılacak Arap ülkelerinden katılımcıların haricinde, yüzün üzerinde Türk firması da standları ile katılacak" şeklinde konuştu.

Attar'ta "Group İle Güçlendik"

Ayrıca TÜRAP'ın desteğiyle kurulan ve birçok sektöre hizmet veren TA Group'tan söz eden Sabuhi Attar, Türk ve Arap ticaret dünyasına yön vereceğinden söz etti. Attar "Hukuk Danışmanlık Grubu, Yatırım ve Emlak Grubu, Sağlık Turizmi Grubu, Gümrük ve Ticaret Grubu, Sanal Fuarcılık üzerine yaptığımız çalışmalar her geçen gün hızla iki kültürü bir araya getirmektedir. 22 Arap ülkesindeki çözüm ortaklarımız birçok projeyi başarmış ve yeni projelere yelken açmaktadır" şeklinde konuştu.

Mersin'de merkezi olan TURAB'ın büyümelerine yetersiz geldiği için ayrıldığını anlatan Attar "Merkezi İzmir'de olan Türk Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği (TÜRAP) ile yola devam etme kararı aldık. Çünkü gerek merkezinin İzmir'de olması gerekse de yeni yapılanmalara açık olması sebebi ile TÜRAP bizim ihtiyaçlarımızı karşıladı" dedi.

Yıldırım "Bakanlık Olarak Destekliyoruz"

Ekonomi Bakanı Başdanışmanı Adnan Yıldırım ise Türk ve Arap dünyasının ekonomide birçok projeye ortak imza attını anlattı. Yıldırım "Türkiye Cumhuriyeti olarak önceliği İzmir'e verdik. Yatırımcılara ve düzenlenen fuar çalışmalarına sonuna kadar destek veriyoruz. Arap ülkeleri ile olan ticari faaliyetlerinin artması için Ekonomi Bakanlığı olarak gerekli tüm çalışmalara hız veriyoruz" dedi.

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır: "Tarihten gelen köklü bağlara sahip olan Arap ülkeleri ile Türkiye arasında son yıllarda giderek artan ticari ilişkilerin İzmir ve Ege özelinde de gelişip güçlendirilmesi yönünde bu zirvenin önemli bir rol oynayacağına inanıyorum. Ekonomi Bakanlığı'nın verilene göre Türkiye ile Arap Devletleri arasındaki ticari ilişki hacmi 2003 yılında 5 milyar dolar ve dış ticaret hacmi 9 milyar dolardı. Bugün itibari ile 5 kat artarak ihracat 46 milyar dolara çıktı. Bu rakamın 2017 yılında 70 milyar dolar olması öngörülmektedir" şeklinde konuştu.

TÜRAp'ın bugüne kadar yaptığı çalışmaları takip ettiğini söylüyen Ürdün Haşimi Krallığı İzmir Fahri Konsolosu Ömer Kaplan "Yaptığı cesur çalışmalardan dolayı başta Sabuhi Attar olmak üzere tüm TÜRAP'ı tebrik ediyorum. Başta Ürdün olmak üzere tüm Arap ülkeleri Türk yatırımcılara kapısı açıktır" diye konuştu.

Ana Sponsor Atak İnşaat

İlk kez bu tarz bir fuara katıldığı anlatan Atak İnşaat Genel Müdürü Ümit Tezcan "İlk kez böyle bir organizasyona katılıyoruz. Daha önceki çalışmalarını yakından takip ettiğimiz TÜRAP'a bu projesinde yardımcı olmak için taşın altına elimizi koyma kararı aldık. Tüm yatırımcılara bu tarz cesur adımlar atmayı öneriyoruz" dedi.

Toplantı sonrası soruları cevaplayan Sabuhi Attar, birçok fuarla daha Türk ve Arap iş dünyasını biraraya getirecekleri müjdesini verdi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN