HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 11 Mart 2021

Başarılı İş İnsanı Filiz Özcan Meriç İle Özel Röportaj

Magazinizmir
Serdar Özcan Otomotiv'in başarılı işvereni Filiz Özcan Meriç ile çalışma hayatı, anneliği, yeni projeleri ve planları ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Röportaj: Aslı Mercan Sarı

-Öncelikle sizi tanımak isteriz kimdir Filiz Özcan Meriç? Bir günü nasıl geçer?

1982 İstanbul doğumluyum. Okul sonrası İstanbul’da otomotiv sektöründe 13 yıl boyunca çalıştım. Daha sonra ailece İzmir’e yerleştik ve burada kendi aile şirketimizde (Serdar Özcan Otomotiv Mercedes-Benz yetkili servisi) çalışmaya devam ediyorum. 2009 yılında ikizlerim dünyaya geldi.

Benim bir günüm genelde sabah 5’te uyanıyorum ikizlerim ile vakit geçirip kahvaltı yaparız daha sonra işe gitmek için hazırlanırım ve her gün mutlaka ikizlerimden biriyle birlikte çalışmaya devam ediyorum. Doğduklarından beri bakıcı tutmadım tutmayı düşünmüyorum çok yorucu fakat en sağlıklısının böyle olduğu kanaatindeyim iyi ki annem var. 9 gibi şirketimize gelir 17’ye kadar çalışırım eve geldikten sonra çocuklarımla her gün 1,5 saat oyun oynarız 19.00 gibi akşam yemeği yeriz ve 20’de çocuklarımı yatırırım bu saatten sonra mutlaka her gün annem ve eşimle günün kritiğini yaparız. Gece uyumadan her gün mutlaka kitap okurum. Saat 00.30 gibi yatarım.

-Kariyerinizi nasıl planladınız?

Ben 2002’den bu yana farklı otomotiv markalarında her bölümde görev aldım dolayısıyla bu sektöre yabancı değilim. Yöneticilik kariyerimi geliştirmek amacıyla, çeşitli eğitimler aldım ve sürekli bu konuda kitaplar okumaya devam ediyorum. Diğer otomotiv şirketlerinde çalışırken, her zaman benim de kendime ait bir işyerim olmasını düşünüyordum ve bu amaçla yola çıktım, bunu da babam, annem ve kardeşim sayesinde hep beraber başardık. Sonuçta Benim için otomotiv baba mesleği.

-Mercedes-Benz’den bahsetmek istiyorum. Biraz verdiğiniz hizmetler ve misyonunuz hakkında bilgi verebilir misiniz? Aile şirketi değil mi? Şirketin geçmişi? Kendi işinizi kurmaya hangi yıl, nasıl karar verdiniz? Şirketi kurarken hangi engelleri, zorlukları yaşadınız, nasıl başa çıktınız? Şirketiniz bugün hangi noktada?

Yukarıda da bahsettiğim gibi şirketimiz aile şirketi ve bu şirkette hepimizin aktif bir görevi var. Kendimize ait beraberce hazırladığımız şirket anayasası var bu doğrultuda devam ediyoruz. Mercedes-Benz markasına yönlenmemiz babam sayesinde oldu, babam 25 yıl boyunca Mercedes-Benz Türk’te görev yaptı, bize de Mercedes aşkını aşıladı. Biz bu şirketi kurmaya karar verirken başka marka aklımıza dahi gelmedi. Burada 2.el araç satışı ve her türlü araç servisi yapıyoruz. Ayrıca kurulduğumuz ilk yıl yani 2020 yılında Mercedes-Benz müşteri memnuniyeti konusunda Türkiye birincisi olduk ve yılın yetkili servisi seçildik. Sizin vesileniz ile buradan bize bu ödülü kazanmamıza vesile olan tüm müşterilerimize teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunuyorum.

Bu arada maalesef 2020 yılı için yani bizim ilk yılımız için dünyada olanlardan bahsetmeye gerek olmadığını düşünüyorum.

-Çok kıymetli bir ödülünüz var. 2020 yılı Mercedes-Benz Yetkili Servisleri Müşteri Memnuniyeti Türkiye Birincisisiniz. Başarılar asla tesadüfen değildir. Biraz bahsedebilir misiniz?

Evet, biz Kasım 2019’da resmi olarak yetkili servis ve satış görevine başladık. Daha sonra 2020 yılı için % 95 müşteri memnuniyeti ile Türkiye’deki Mercedes-Benz servisleri arasında birinci seçildik. Bu ödül Mercedes-Benz ve bizler için çok önemli ve anlamlı bir ödül. Onun için oldukça gururlu ve mutluyuz.

-Annesiniz aynı zamanda. Kadın olmak, anne olmak ve birde müthiş bir girişimci olmak muazzam meziyetler. Çalışma hayatınız, özel hayatınız ve sosyal hayatınız, annelik ile kadın olarak toplumda örnek gösterilebilecek bir rol modelsiniz. Birçok işi bir arada yapıyorsunuz? Sizin için yorucu olmuyor mu?

Tabi ki bu oldukça çok çalışmayı gerektiren bir görev ama başarımız için bunu yapmamız lazım. Sadece ben değil diğer aile bireyleri de oldukça yoruluyor. Ama başarının anahtarı çok çalışmaktan geçiyor. İkizlerden birine ben bakmak mecburiyetindeyim. Diğerine annem bakıyor. Annem ile paylaşıyoruz. Annemin desteği çok büyük eksik olmasın. Yukarıda bahsettiğim birincilik ödülü gibi başarılar beni motive ediyor.

-Bir kadın olarak sizin gözlemleriniz deneyimleriniz neler, kadınlar iş hayatında hangi engellerle karşılaşıyor, çalışan kadınların sorunları neler?

Bence çalışan kadınların en sık karşılaştıkları sorunlardan biri, fikirlerinin dikkate alınmaması ve fırsat eşitliğine sahip olmamak. Kadının doğum süreci, doğum sonrası adaptasyon, anneliği, çocuğunu eğitmek ilgilenmek ev işleri aile üyelerinin yükleri herkesi memnun etmeye çalışması diğer taraftan çalışma hayatının zorluklarından omuzlarındaki bu yükten kurtulamıyor. Metropolde yaşamayan kadınların bu söylediklerimin üzerinde daha fazla beden gücünü kullanmak zorunda olan kadınlarımız mevcut onların yükleri daha da ağır ama inanıyorum ki kadın isterse her zorlukla başa çıkabilir.

-Malum pandemi gerçeğimiz var. Birçok sektör ciddi bir şekilde etkilendi.  Pandemi nedeniyle işiniz nasıl etkilendi, sorunlarınız neler?

Her sektör gibi pandemiden biz de oldukça fazla olumsuz olarak etkilendik. Sokağa çıkma yasakları, bizleri de olumsuz olarak etkiliyor. Ayrıca şirket içerisinde gerek çalışan arkadaşlarımız ve gerekse müşterimiz için gereken hijyen şartlarını yerine getiriyoruz. Çalışan arkadaşlarımız için her gün 2 defa ateş ölçümü, maskesiz gezmemek yemek esnasında masalarda sadece 2 kişi oturmak gibi kurallarımız var.

-Mercedes-Benz ile ilgili ileriye dönük kariyer hedefi planlarınız nelerdir? Projeleriniz var mı?

Geçtiğimiz yıl ve içinde bulunduğumuz yıl için geleceğe yönelik plan yapmak oldukça güç, dolayısıyla biz de şu anda tüm planlarımız için 2022 ve 2023’e bakıyoruz.

-Başarılı bir iş insanı görüyorum karşımda.  Sizi bu yolculuğa özendiren, sürükleyen neydi?

Otomotiv sektörü her ne kadar erkek egemen bir sektör olsa da benim zevk alarak çalıştığım bir iş kolu ayrıca benim için buraya gelen her müşteri sanki evime gelen misafir gibidir. Bu bakış açısıyla işime devam ediyorum. Bir insan için sevdiği işi yapmak başarılı olmanın ilk adımıdır.

-Bu yolculukta en büyük desteği kimlerden aldınız?

En başta tabi ki ailemden daha sonra kemikleşmiş kadromuz, ekip arkadaşlarımızdan alıyorum desteği. Huzurunuzda ekip arkadaşlarıma katkılarından desteklerinden dolayı çok çok teşekkür ederim. Böyle bir ekiple çalıştığımız için çok şanslıyız.

İş yaşamında başarılı olmak için kendinize koyduğunuz öncelikli hedefler nelerdi?

Disiplin, kendini geliştirmek, kendin gibi olmak, çalışmak, güvenilir olmak.

-Başarıya giden yolda engeller de başarısızlıklar da kaçınılmaz. Böyle anlarda kendinizi nasıl motive ediyorsunuz? Nasıl tekrar tekrar ayağa kalkıyorsunuz?

Her hatadan ders çıkartmak ve başarmaya inanmak. Buraya da gelen müşterilerimizin yüzündeki ufacık gülümseme bana yetiyor.

-Kadınların her platformda ön planda olması tek dileğimiz. Sizi yürekten takdir ediyorum. Girişimci kadınlara önerileriniz nelerdir?

Yapılamayacak hiçbir iş yoktur. HAYAL -CESARET-SABIR.

Başarılarınız bitimsiz olsun Filiz Hanım.

 

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN