Atık Derilerden Mücevherler Çıktı

Geleneksel Uluslararası Deri Mühendisliği Kongresi Kaya Termal Otelde açıldı.Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Bölümü’nün ev sahipliği yaptığı Kongrede sektör temsilcileri genç mühendis adaylarına deneyimlerini aktardı. İş alemi ve akademik çevreleri bir araya getiren etkinlikte sektörün sorunları ve geleceği tartışıldı. Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin katıldıkları “Takı Tasarımı” kursunda üretilen çalışmalar bir sergiyle katılımcıların beğenisine sunuldu.

Etkinliğin açılışında konuşan Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Behzat Oral Bitlisli, bölümü hakkında bilgi vererek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Prof. Dr. Figen Ertekin de, bölümün başarılı çalışmalarını anlattı.

Türkiye Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Erdal Matraş, sektörün zor ve meşakkatli bir alan olduğu, ancak yaratıcılığın ve ortaya çıkan ürünlerin bütün yorgunluğu aldığını ifade etti. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Jak Galiko ise dericiliğin tarihi derinliklerine indi. Dr. Sengado Rajamani ülkelerin deri atıklarına verdiği önemi vurguladı. Rajamani tabakhane ve tesisler hakkında rakamsal bilgi verdi.

Etkinlikte Pawel Koçurek, Ersin Önem, Mwinyikione Mwinyihija, Bahri Başaran, Zoi Koutkalaki, Md. Abul Hasem, Caner Gülen de konuşmalarıyla dericilik hakkında görüşlerini dile getirdi.

Atıklar Değerlendirildi

EÜ Deri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi kapsamında “Atık deriden Deri TakıTasarımı Kursu”n da yaptıkları çalışmalar, etkinlikte sergilendiğinde büyük beğeni kazandı. Prof.Dr.Eser Eke Bayramoğlu önderliğinde ÇÖYDER (Çağdaş Özürlüler Yaşam Derneği)nde yaptıkları çalışmalar sadece öğrenciler değil, engelliler ve gönüllü vatandaşların da bilgi ve deneyim kazanmasını sağladı. Bornova Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Bornova Halk Eğitimi de projeye destek verdi.

Ege Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen “Derin Fikirler” Deri Tasarım ve Üretim yarışmasında; Deri Mühendisliği Bölümü ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinden oluşan 9 takımın yarışması sonucu birinciliği EÜ.Deri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Muhammed Enes Yurtseven ve Tasarım öğrencisi Cihan Güzel’den oluşan takım kazandı.İkinciliği Gökhan Akyaroğlu(Deri Müh.öğrencisi) ve Büşra Turan (Tasarım öğrencisi);üçüncülüğü Meltem Saldır ve Yasemen Şen kazandı.Dereceye giren öğrenciler Milano’da gerçekleştirilecek “Uluslararası Deri ve Moda Fuarı”na katılmaya hak kazandı.Ayrıca birinci takıma 8 bin,ikinciye 5 bin,üçüncüye 3 bin TL para ödülü verildi.


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Atık Deri, Mücevher, Geleneksel, Uluslararası, Kaya Termal Otel, Ege Üniversitesi, Genç, Mühendis, Takı Tasarımı, Behzat Oral Bitlisli, Erdal Matraş, Jak Galiko, Pawel Koçurek, Ersin Önem, Mwinyikione Mwinyihija, Bahri Başaran, Zoi Koutkalaki, Md. Abul Hasem, Caner Gülen, Eser Eke Bayramoğlu, Bornova, Enes Yurtseven, Cihan Güzel, Uluslararası Deri ve Moda Fuarı, izmir etkinlikleri, izmir cemiyeti