HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 8 Aralık 2016

ABD ve Kanada Donanmasının Hava Kompresörleri Türkiye'den

Magazinizmir
Denizaltı gemileri için hava kompresörü üretiminde Türkiye’de ilk ve tek, dünyada ise dördüncü firma olan Alkın Kompresör Las Vegas’ta düzenlenen Dalış Ekipmanları Fuarı’nın yıldızı oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas kentinde düzenlenen 40. Dalış Ekipmanları ve Pazarlama Fuarı’nın (DEMA SHOW Diving Equipment & Marketing Association) yıldızı Alkın Kompresör oldu. Tüm dünyadan dalış ekipmanları üreten firmaların katıldığı fuara Türkiye’den katılım sağlayan tek firma olan Alkın Kompresör, geçtiğimiz günlerde üretimini tamamladığı denizaltı gemilerinde kullanılacak hava kompresörü ile büyük ilgi topladı. Fuara katılan biri Alman, biri İngiliz, ikisi İtalyan ve biri de Koreli olmak üzere 5 kompresör üreticisinden daha fazla ilgi gören Alkın, fuarda en çok satış anlaşması yapan firmalardan biri oldu.

Fuarın Yıldızı

Dünyanın en büyük dalış ekipmanları fuarı olan DEMA’ya bu yıla kadar Türkiye’den katılan tek firma olduklarının altını çizen Alkın Kompresör Satış ve Pazarlama Müdürü İsmail Tetik, "Biz 10 yıldır bu fuara katılıyoruz. Bizim dışımızda ilk defa bu yıl bir başka Türk firması daha katılım sağladı. Oldukça memnun kaldılar. Çünkü bütün dünyadan dalışla ilgilenen herkes bu fuarı takip ediyor. Alkın olarak bu yıl denizaltı gemileri için tasarladığımız hava kompresörümüzün lansmanını yaptık ve oldukça yüksek düzeyde ilgi gördük. Birçok anlaşma yaptık" dedi. Amerika pazarında büyümeyi hedeflediklerine dikkat çeken Tetik, DEMA’nın bu anlamda çok faydasını gördüklerinin ve Florida’dan bir bayi ile anlaştıklarını vurgulayarak, "Fuara gidiş amacımız hem satış yapmak hem de kendimize dünyanın her yerinden bayiler bulmaktı. Bu fuarda bu anlamda oldukça başarılı oldu. Hedeflediğimiz bayi anlaşmalarını ve satışları gerçekleştirdik" diye konuştu.

Merkez New Jersey'de

Alkın olarak Amerika’nın tüm eyaletlerinde piyasada olmayı hedeflediklerini belirten Tetik, sözlerini şöyle sürdürdü; "Merkezimizi New Jersey’de kurduk. Orada bir Türk mühendis arkadaşımız operasyonun başında bulunuyor. Türkiye’den üretip göndereceğimiz kompresörlerin ABD’de dağıtımını sağlayacak. Amacımız her eyalette bir alt bayi oluşturmak. Kompresörler Türkiye’den New Jersey’e oradan da alt bayilere gönderilecek. ABD’de 2017 yılında 2 milyon dolarlık bir ciro hedefimiz var."

Kanada Donanmasına Kompresör Verecek

Amerika’da denizaltı hava kompresörü için de özel bir pazarlama çalışması yürüteceklerini ifade eden Tetik, şunları kaydetti; "Denizaltı hava kompresörü dünyada limanın olduğu her ülkede, her gemide kullanılabilecek bir makine. Dolayısıyla ABD’de bunun için de görüşmeler yaptık. Anlaştığımız Kanadalı bayimiz birçok donanmaya kompresör veren bir firma. Daha önce kompresörleri Almanlar’dan alıp satıyorlardı. Bundan sonraki süreçte bizim makinemizi değerlendirmeye alacaklar. Amerikan ve Kanada donanmasına bu kompresörü satmayı hedefliyoruz." dedi.

FACEBOOK İLE BAĞLAN