HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 24 Ekim 2016

6. Bölge Teşvikleri İçin BAYOSB'yi Tercih Edin

Magazinizmir
Orta ve ileri teknolojiye sahip katma değerli üretim yapan sanayicilere Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi’nden (BAYOSB) yatırım çağrısı geldi.

Türkiye’nin üretimde katma değerini yükselterek, ihracatını artırması gerektiğine işaret eden BAYOSB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren, bu tip yatırımlara bölgelerinde 6. bölge teşviği uygulandığını söyledi. Türkiye’nin gelecek sanayi stratejisi çerçevesinde bu tip yatırımlara bölgelerinde öncelik verdiklerini anımsatan Telseren, son dönemde bu alanda yatırım yapmak isteyen sanayicilerinin de ilgisinin arttığını söyledi.

Yatırım Yap, Teşviği Kap

BAYOSB Müteşebbis Heyet Toplantısı sonrasında değerlendirmelerde bulunan Telseren, Türkiye’nin her alanda düzeyini artırması gerektiğini, sanayide de Endüstri 4.0 düzeyine ulaşması için çalışmalarını hızlandırmasının şart olduğunu belirtti. Telseren, "Hükümetimiz belirli şartları yerine getiren ileri teknoloji üretim yaparak ülkesini daha çok katma değer kazandıracak yatırımları destekliyor. Bu tip yatırımlar nerede yapılırsa yapılsın 5. Bölge teşviği alıyor. OSB içindeyse 6. Bölge teşviğinden yararlanıyor.

Biz bölgemize bu tip yatırımlar gelmesi için çalışıyoruz. Bölge sanayicilerimizi bu alanda bizim bölgemizde yatırım yapması için ikna ediyoruz. Bazı sanayicilerimiz ikna olarak yatırım projelerini hazırlıyorlar. Biz bütün sanayicilerimizde ülkemize daha çok döviz sağlayacak katma değeri yüksek ürünler üretmeye çağırıyoruz. Gelsinler geleceğe yatırım yapsınlar, her türlü desteği de alsınlar" dedi.

Teşvikler Yatırımları Hızlandıracak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ayrıca 33 sektörde orta ve ileri teknoloji üretimi yapılacak yatırımlara bölgesine ve yatırım miktarına bakılmaksızın 4. Bölge teşviği vereceğini açıkladığını dile getiren Telseren, yetişmiş iş gücü ve lojistik avantajları ile İzmir’in yatırım yapılabilecek en iyi kent olduğunun altını çizdi. İzmir- İstanbul otoyolu, İzmir- Ankara hızlı tren projeleri, Çandarlı Limanı, Kemalpaşa Lojistik Köy projelerinin tamamlanması ile bölgenin sanayiciler için daha da avantajlı hale geleceğine dikkat çeken Telseren, "Yeni teşvikler sayesinde orta ve ileri teknolojiye dayalı üretim yapan sanayi tesislerinin sayısı artacaktır. İzmir-İstanbul Otoyolu projesi ile özellikle Marmara Bölgesi’ndeki yatırımlar bölgemizle yakından ilgilenmeye başladı. İzmirli sanayiciler bu noktada ellerini çabuk tutmalı. Birkaç yıl içinde uygun şartlarda yatırım yapılabilecek alanlar kalmayabilir" diye konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN