HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 29 Mart 2022

27. Marble İzmir kapılarını açıyor Dünya doğal taş sektörü Anadolu’nun Cevheri’nde buluşuyor

Magazinizmir
Türkiye doğal taş ihracatının can damarı Marble İzmir Fuarı için nefesler tutuldu. Yaklaşık iki hafta süren operasyonel sürecin ardından 27. Marble İzmir Fuarı, 30 Mart-2 Nisan 2022 tarihleri arasında dünya doğal taş sektörünü fuarizmir’de ağırlamak için hazırlıklarını tamamladı. Yerleşim sürecinde blok taşların satılmasıyla henüz açılmadan ticaretin başladığı fuar, 2022 doğal taş sektörüne umut olacak.

Sektörün ihracat kapısı Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, bütün ihtişamı ile birlikte kapılarını 27’nci kez açmanın heyecanını yaşıyor. Fuar bu yıl, “Anadolu’nun Cevheri” olarak dünyanın en zengin mermer yataklarına sahip Türkiye’nin sektördeki önemini hatırlatıyor. Renk ve desen çeşitliliği ile dünya ticaretinin lideri olan Türk doğal taşının, küresel alıcılar ile buluştuğu 27. Marble İzmir Fuarı; operasyonel gücü, alım heyeti programı, ziyaretçi çalışmaları, tasarım yarışması ve uygulamaları, uluslararası etkinlikleri ile sektör için bu yıl da yeni fırsatlar yaratmaya devam ediyor.

150 bin metrekarelik dev operasyon!
A,B,C ve D holleri ile açık alanın tamamının tahsis edildiği fuarizmir’de tüm alanlar doldu. Fuar kapsamında açık alanda blok ve iş makinaları, A ve B hollerinde doğal taş, C holünde mermer makinaları, D holünde ise sarf malzemeler sergilenecek. Dünyanın en büyük doğal taş fuarlarından biri olan Marble İzmir’in operasyonel hazırlıkları, 17 Mart’tan itibaren yaklaşık iki haftada tamamlandı. 150 bin metrekare alanda düzenlenen fuarda bine yakın katılımcı ve bin 400’e yakın blok taş yer alıyor. Katılımcılar, doğal taş, işlenmiş ve yarı işlenmiş taş, mermer makinaları, iş makinaları ve sarf malzemeler gibi ürün gruplarından oluşuyor. Sektörün merakla beklediği dev buluşmada İran’ın pavilyon şeklinde katılımı olurken; Almanya, Amerika, İtalya, Hindistan ve Hong Kong’dan da yabancı firmalar yer alıyor. Bu yıl ayrıca C holünün yüzde 60’ı önceki yıllarda dış alanda yer alan mermer makinecileri firmalarına tahsis edilerek “Makine ve Makine Teknolojileri Holü” şeklinde konumlandırıldı.

Fuar açılmadan yoğun satış talebi oldu
29 Mart 2022 Salı gece yarısına kadar gelmeye devam eden blok taşların sayısı bini geçecek. Ocaklardan çıkartılıp yeni sezonda ilk kez fuarizmir’de sergilenen birbirinden farklı renk ve dokuda doğal taşın talepleri ise başladı. Yüzlerce blok taş, fuar açılmadan görücüye çıktı. Türkiye’nin dört bir yanından fuar alanına günde yaklaşık 150 adet blok taş geliyor ve gelir gelmez alıcılarını buluyor. Blok taşın yanı sıra yarı işlenmiş ve işlenmiş olmak üzere yüzlerce çeşit doğal taş, fuar süresince Türkiye’nin doğal taş çeşitliliğini gözler önüne serecek.  

FACEBOOK İLE BAĞLAN