HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

ARŞİV -- 11 Kasım 2023

Cumhuriyetin'in 100. Yılına İz Bırakan Türk Kadınları

Magazinizmir
Cumhuriyetin'in 100. Yılına İz Bırakan Türk Kadınları

Bu yıl Cumhuriyet'in 100. Yılı. Ne mutlu Türk'üm diyene! Bugünü bizlere armağan eden Ulu Önder Atatürk'e, silah arkadaşlarına, bu yolda canını veren tüm vatandaşlarımıza; Çocuk, kadın, erkek, yaşlı demeden vatanını kurtaran tüm canlara çok şey borçluyuz. Cumhuriyet fenerini yakan tüm vatanseverlerimize minnettarız. Bugün ben Cumhuriyet yolunda iz bırakan Türk kadınlarımızı sizlerle yeniden anmak istiyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Lütfen okuyalım ve okutalım yeni kuşaklara vatanımız uğruna can veren analarımızı.

HALİDE ONBAŞI (HALİDE EDİP ADIVAR) (1884-1964)

Halide Edip, 1919 yılında İstanbul halkını ülkenin işgaline karşı harekete geçirmek için yaptığı konuşmaları ile zihinlerde yer etmiş usta bir hatiptir. Kurtuluş Savaşı'nda cephede Mustafa Kemal'in yanında görev yapmış, sivil olmasına rağmen rütbe alarak bir savaş kahramanı sayılmıştır. Savaş yıllarında Anadolu Ajansı'nın kurulmasında rol alarak gazetecilik de yapmıştır. 19201de Anadolu'ya kaçarak Kurtuluş Savaşı'na katıldı.

FATMA SEHER ERDEN (ERZURUMLU KARA FATMA)

Fatma Seher Erden (Erzurumlu Kara Fatma): 1888'de Erzurum'da doğdu. Subay Dervişlerden Ahmet Bey ile evlendiğinde Balkan Savaşı'na katıldı, askerlik hayatını eşi ile paylaştı. Kahraman kadın Kurtuluş Savaşı'ndan sonra "üsteğmen" rütbesi ile emekli oldu. Emekli maaşını Kızılay'a bağışladı.

ŞERİFE BACI

Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı'nda İnebolu'da bulunan cephaneleri Ankara'ya götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken kış şartları nedeniyle Aralık 1921'de donarak şehit oldu. Bugün Kastamonu'da şahsına layık güzel bir anıtı var. Kastamonulular şehit Şerife Bacı'nın adını her yerde yaşatıyorlar.

HAFIZ SELMAN İZBELLİ

Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kadınlar Kolu kurucularından ve Kastamonu'da ilk kadın meclisi üyesi, sıkı bir Atatürk hayranı ve kendi deyimiyle bir "Cumhuriyet kadını" idi. Kurtuluş Savaşı sırasında Kastamonu'daki kadınları toplamış, asker için çorap, kazak, fanila ördürüp cepheye göndermişti.

HALİME ÇAVUŞ

Kastamonulu Halime Çavuş, uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi. Kurtuluş Savaşı'na giderken erkek kılığına girdi, erkek gibi tıraş oldu, saçını kazıttı ve kimseye kadın olduğunu söylemeden Türk askerinin arasına karıştı. Mühimmat taşımada birçok görev yaptı. Düşmanın açtığı ateş sonucu bir ayağı sakat kaldı.

TAYYAR RAHMİYE

Adanalı Rahmiye Hanım 9.Tümenin 1920 yılında Fransızlar ile yaptığı muharebeye müfrezesiyle katılmıştı. Başlıca görevi, keşif ve cephe gerisinde kundakçılık yapmaktı.

Fransızlara girilen bir çatışmada, ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığında şehit olmuştu. ÇETİR EMİR AYŞE

Yunan askeri Aydın'a doğru geldiğinde, kocasından kalan tek hatıra elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek almış ve Yörük Ali Efe'ye katılmıştı. Savaş sonrası Atatürk İstasyon Meydanı'nda Çete Emir Ayşe'nin de aralarında bulunduğu kahramanlara İstiklal Madalyası takmıştı.

GÖRDESLİ MAKBULE

15 Mayıs 1919 tarihinde Yunan ordusunun İzmir'i işgaliyle Batı Anadolu'yu işgale başlaması sonucu 7 Kasım 1921'de kocası Halil Efe ile Türk çetelerine katıldı. Koca yayla baskınında geri çekilen silah arkadaşlarına cesaret vermek için hızla öne atılınca başından vurularak şehit olmuştur.

BİNBAŞI AYŞE

Bin Gazi Ayşe Altıntaş, Selanik doğumludur. Eşi Kafkas cephesinde Şehit düşünce milli mücadeleye katılma kararı almıştır. İstiklal Mücadelesi 'n de başından sonuna kadar görev almıştır. Binbaşı Ayşe; ayağında çizmesi, başında kalpak ve subay kılığında gezdi. Askerden her zaman büyük saygı gördü.

NEZAHAT ONBAŞI (NEZAHAT AYSEL)

Nezahat Onbaşı babasıyla birlikte, Geyve Savaşı, Konya İsyanı, Birinci ve İkinci İnönü Savaşları ile Sakarya ve Gediz Muharebelerinde yer almış ve gösterdiği kahramanlıklarla 70. alayın simgesi olmuştu.

KLAVUZ HATİCE

Adana yöresinden çıkan bir başka kahraman. Fransız birliklerine kılavuzluk yapmış, onları aldatarak Kuvayi Milliye'nin pususuna yöneltmiş ve ağır kayıplar almasına sebep olmuştur.

SATI ÇIRPAN

Cepheye sırtında silah taşıyan fedakar kadın. TBMM'ye giren ilk 18 kadın milletvekilinden biridir.

ANTEPLİ YİRİK FATMA

Gaziantep'te Fransızlara karşı verilen savaşta (1 Nisan 1920-8 Şubat 1921) çete teşkilatına katılmak isteyen yirik Fatma gelmesini istemeyenlere karşı "benim kanım, sizinkinden daha mı şirindir?" cevabını vermiş ve çetecilerle birlikte yola çıkmıştı. O kadar çok kadınımız Cumhuriyet'e ulaşabilmemiz adına omuz omuza savaşmış ki yine o isimlerden sıralarsak; Çavuş Pembe, Senem Ayşe Hatun, Nafize Kadın, Bitlis defterdarının hanımı, Sultan Hanım, Faika Hakkı, Ali kızı Alime, Hacı Osman Kızı Fatma, Besim kızı Şükriye, Musa kızı Fatma, Veli Onbaşı kızı Ayşe, Molla İbrahim kızı Fatma, Molla Hasan kızı Fatma. Ve ismi bilinmeyen kadınlarımızın binlercesi. Birçok eli öpülesi kahraman kadınımız cepheye silah ve mühimmat taşımışlar, demir yolu tamir etmişlerdir.. Şükranlarımızı sunuyoruz kahraman analara. Gözleri arkalarında kalmasın asla.Nurlarda uyusunlar.Adım gibi eminim ki aynı fedakarlığı ve mücadeleyi bugün de yaparlar Türk Kadınları.. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk şöyle demişlerdir:

"Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir milletinde, Anadolu köylü kadınının üzerinde kadın mesaisi zikretmek imkanı yoktur ve dünyada hiçbir milletin kadını "ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar gayret gösterdim" diyemez.

Çift süren, tarlayı eken, ormandan odunu, keresteyi getiren, mahsulatı pazara götürerek paraya çeviren, aile ocaklarının dumanını tüttüren, bütün bunlarla beraber sırtıyla, kağnısıyla, kucağındaki yavrusuyla yağmur demeyip, kış demeyip, sıcak demeyip cephenin mühimmatını taşıyan, hep onlar, hep o ulvi, o fedakar, o ilahi Anadolu kadınları olmuştur. Dolayısıyla hepimiz bu büyük ruhlu, büyük duygulu kadınlarımızı şükran ve minnetle ebediyen taziz ve takdis edelim." Ne güzel bir onur ne güzel verilen bir değer biz Anadolu kadınları adına.Minnettarız Ata'mıza.. Yazımı Cumhuriyet'in 100. Yılı şerefine yazdığım şiirimle sonlandırmak istiyorum. Bugünleri bizlere sağlayan Mustafa Kemal Atatürk'e ve tüm şehitlerimize binlerce kez minnettarız. Tekrar ruhları şad olsun. En derin saygılarımla.. 

Ne mutlu Türk'üm diyene!

CUMHURİYET’İN 100.YILI

Ne güzel bir gün dostlar, yaşasın Cumhuriyet 

Yüzüncü yıl hoş geldi, özgürlük, medeniyet

 Çalsın davullar sazlar, halka olsun tüm millet

Dalgalansın bayrağım, yaşasın Türk ulusum 

Atatürk önderimiz, Cumhuriyettir ruhum 

Aydınlatır bizleri, Cumhuriyet feneri

Tüm dünyaya örnektir, ölçülmez hiç değeri 

Bugün yüzüncü yıldır, yazsın tarih eseri 

Dalgalansın bayrağım, yaşasın Türk ulusum

 Atatürk önderimiz, Cumhuriyettir ruhum

 Parlayan bir yıldızsın, Cumhuriyet çok yaşa

Milletim haykır hadi, Mustafa Kemal Paşa 

Ne mutlu bir gün böyle, devletim çıksın arşa

Dalgalansın bayrağım, yaşasın Türk ulusum 

Atatürk önderimiz, Cumhuriyettir ruhum


AYŞE FİLİZ GÖKDEMİR ÖZARSLAN

 

 

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN