Magazin İzmir
Zeynep Bugay

Erişkinler için Hikayeler

Özgün İçerik | 26.02.2019
Annemi pek hatırlamıyorum. Sıcak mıydı, soğuk muydu, beni sever miydi veya şu yaşımda beni yanında ister miydi bilmiyorum. Doğduğumda beni bir süreliğine diğer kardeşlerim gibi emzirmiş olmalı sonrasında ise beni bir sepete koyup götürdüklerini, annemden ayrıldığım için çok korkup,  ağlamaya başladığımı ama kimsenin neden ağladığımı ne anladığını ne de umursadığını sa..
Kitap | 26.02.2019
Yazar Zeynep Bugay ilk romanıyla aşkın peşinde hayatı, alkışsız ve yasaklı bir sirk gibi yaşayan kadınların yüzünü güldürmeyi hedefliyor. Yazar Zeynep Bugay, ilk romanı Sevgili Nasıl Bulunur? ile toplum tarafından tüm kısıtlamaların, yargılamaların, dayatmaların ve ayıplamaların içinde gerçek aşkın peşinde hayatını alkışsız ve yasaklı bir sirk gibi yaşayan kadınları..
Özgün İçerik | 27.02.2019
Vapur adanın iskelesine doğru yanaşırken, inecekler arasında bir telaş başlamıştı. Ayağa kalkıyorlar, eşyalarını alıyorlar, kıyada kendilerini bekleyen kimse var mı diye göz atıyorlardı. Beni öğretmen hanıma götüren bu kimselerin de ayaklanmış ve sepetimi sıkıca kavramış olmalarından ötürü artık yaşayacağım yerin Prens Adaları’nın ilki olan Kınalıada olduğunu anlamış..
Özgün İçerik | 04.03.2019
“Kapıyı çaldın değil mi?” diye sordu bir tanesi. “Evet, duymuş olmalı, açar şimdi…” dedi diğeri. Örgü sepetin boşluklarından merakla yeni annemin evinin kapısını aralamasını ve yüzünü göstermesini bekliyordum. Kendi annemin yüzünü son kez gözümün önüne getirdim, o da beni düşünüyor muydu acaba diye de i..
Özgün İçerik | 06.03.2019
Herkes gittikten sonra Şükran annem tabak çanakları kaldırıyor, etrafı topluyordu. Ben de yerime çakılmışçasına durup, sessizce onun neler yaptığını izliyordum. Gerçekten de benim varlığımı unutmuş gibiydi.  Her ne kadar misafirlerine çok çıkışmış olmasa da az önce olan bitenden hiç hoşlanmadığı ortadaydı. Kendi kendisine söylendiğini duyuyordum: ..
Özgün İçerik | 11.03.2019
Evet, size garip gelebilir ama o benim bir kedi olmamı onunla dostluk edemeyeceğim veya kendimi onun çocuğu olarak göremeyeceğim şeklinde yorumlamıyordu. Dahası sık sık bana okumaktan çok hoşlandığı Alman Filozof Schopenhauer’den alıntı yaparak “Hayvanlara karşı acımasız olan, iyi bir insan olamaz” diyordu. Ona göre iyi bir insan olmak hayvanlara, doğaya saygılı davranmak, onlardaki ..
Özgün İçerik | 19.03.2019
“Bu seninle benim beraber geçireceğimiz ilk sonbahar Mırmır” dedi Şükran annem beni lojmanımızın bahçesinde gezdirirken. Artık biraz büyümüş ve aşılarım da yapılmaya başlamış olduğundan bağışıklığım daha kuvvetliydi ve annemin gözetiminde dışarıya çıkabiliyordum. Küçük patilerimin yumuşak çimene değdiği o ilk anı hiç unutamıyo..
Özgün İçerik | 20.03.2019
Bu kadınların toplandılar mı konuşmaları, gülüşmeleri, başkaları hakkında yorum yapmaları bitmiyor… Öğretmen annem misafirlerine hamurdan olduğunu duyduğum bir sürü şey almıştı. İştahla yiyor, benzeri bir iştahla da benim tanımadığım bir sürü insanı konu ediyorlardı. Bazı yorumların acımasız olduğunu da belirtmeliyim…  “Kızım onun kocası eve uğramı..
Özgün İçerik | 20.03.2019
Her canlının bir doğduğu an vardı… Hayata gelmek üzere seçtiği bir toprak parçası ve içine doğduğu koşullar… Yaşamını sürdürmek için ömrü boyunca gösterdiği bir çaba, o gayret içinde edindiği veya ıskaladığı değerler, sevgiler ya da noksanlıklar ve nefretler, bunlardan kaynaklanan çeşitli duygular ve çoğunlukla da hızla ge&c..
Kasim Özel | 25.03.2019
Şükran annem adanın ilkokulunda öğretmenlik yapıyordu. Okuttuğu sınıfta toplamda 15 öğrencisi vardı. Şey, belki de 16 demeliydim… Evet, benimle birlikte sınıfta 16 kişiydik desem yalan olmazdı… Şöyle ki yaz bitip de okulların açılma zamanı geldiğinde Şükran annemin yüzü asılmıştı. Derse gittiği zamanlarda benden ayrı kalmak istemiyordu. İşin gerçeği ben de..
Özgün İçerik | 03.04.2019
Kışları şehir yaşantısına geri dönen pek çok sakini sebebiyle Prens Adaları derin bir sessizliğe bürünüyordu. Sahiller bomboş, dükkanlar tek tük açık, lodos fırtınalarına tutularak dalgalarla boğuşmak zorunda kalan şehir hatları vapurları ise çoğunlukla adalılarla doluydu. Yine de bazen adaları o soğukta yapayalnız bırakmaya gönlü elvermeyenler kar kış, yağmu..
Özgün İçerik | 29.04.2019
Şükran annemle birlikte her gün okula gide gele çok net öğrendiğim bir şey var idiyse, o da öğrencilerin hava nasıl olursa olsun kapalı alanda ders görmekten ve ezbere bilgi üzerine ilerlemekten çok da mutlu olmadıklarıydı… Belki de sadece bir İran kedisi olduğum için gözlem yeteneğimden şüphe edeceksiniz ama ben de o sınıfın bir parçası olduğum ve dersl..
Özgün İçerik | 29.04.2019
Okuldan çıkıp eskinin ada gazinosu bugünün restoranı Jardin’e doğru sıralı bir şekilde yürüyorduk. Ben yürümüyordum tabii ki her zamanki gibi annemin büyük bez çantasının içinde kitaplarla birlikte oturuyordum. Zaten annemin hepimizi bir arada tutma kaygısı varken merakına yenilip başını alıp gidebilecek kedisini engellemek için böyle yapması da s..
Özgün İçerik | 13.05.2019
Adanın toprağı yağmura doymuş, ağaçlar ve bitki örtüsü üzerlerindeki kalın ‘kış tüyü’ yorganlarını atmış, doğa sarının çürümüş tonlarından sıkılıp yeşile çalmaya başlamıştı. Bir şeyler değişiyor, uzun süredir sessiz ve uyumakta olan her şey yeni bir başlangıç varmışçasına bir bir uyanıyordu. Ben de kedi kulaklarıml..
Özgün İçerik | 05.07.2019
“Tüm Prens Adaları sihirlidir ve özel bir efsun halkasıyla korunur. Kraliçe ise geceleri Ada’ları ve halkını ışığıyla gözler, senelik tutulmada da İnci Tozu Askerlerinin eşliğinde yer yüzüne iner ve herkesin istek ve dileklerini dinler. Bir gün senin de bir dileğin veya şikâyetin olursa senelik tutulmada Kraliçe’den yardım isteyebilirsin” dedi kafasına ters..
FACEBOOK İLE BAĞLAN