YAŞAM -- 5 Eylül 2016

Çocuklarda Okula Uyum Sürecini Önemseyin

Magazinizmir
Uygar Çocuk Anaokulları Genel Müdürü Psikolog Bahar Güneş, tatilden dönen ve okula yeni başlayacak olan çocukların okula uyum sürecinin önemsenmesi gerektiğini söyledi.

Okul öncesi, ilkokul veya ara sınıfa yeni başlangıç yapan çocukların heyecanlı, kaygılı ve karışık duygular yaşadığını belirten Güneş, ailelere bu konuda önemli görevler düştüğünü kaydetti.
Ailelerin daha esnek davrandığı yaz tatili döneminde, çocukların yatma saati, bilgisayar kullanımları ve yemek düzenlerinin değişkenlik gösterdiğini kaydeden Psikolog Bahar Güneş, ebeveynlerin çocuklarının bu süreci daha rahat üstlenmelerini sağlayacak düzenlemeler yapmaları gerektiğinin altını çizdi.

Okullar Açılmadan Önce Neler Yapılmalı?

Okullar açılmadan önce yapılması gerekenleri de sıralayan Psikolog Güneş, "Yazlıktan dönecek olanlar dönüşü son güne bırakmamalıdır. En az bir hafta önceden ev düzenine geçilmelidir. Yatma ve kalkma saatleri, teknoloji ve televizyon kullanımı, yemek zamanları düzenlenmelidir. Çocuk ilk kez okula gidecekse okul önceden çocuğa gösterilmeli, mümkünse okul binası, derslikler, tuvaletler hakkında bilgi edinmesi sağlanmalıdır. Öğretmeninin okulun kurallarını anlatacağı, merak ettiklerini ve öğrenmek istediklerini öğretmenine sorabileceği açıklanmalıdır. Gece yatmadan önce 'okula başlayan çocuk' hikâyeleri anlatılabilir ve bu durumla nasıl başa çıktığı, yeni arkadaşlarla nasıl tanıştığıyla ilgili bilgiler hikâye ve kitaplar aracılığıyla aktarılabilir" diye konuştu.

Okul Alışverişini Birlikte Yapın

Çocukların okula alışmaları ve motivasyonlarını artırmaları için okul alışverişinin çocukla birlikte yapılması gerektiğini de dile getiren Uygar Çocuk Anaokulları Genel Müdürü Psikolog Bahar Güneş, alınan kitaplar ve defterlerin birlikte kaplanmasını ve çalışma alanına birlikte yerleştirilmesini de önerdi.
Çocukların anne-babalarını rol model olarak benimsedikleri bilgisini veren Güneş, ebeveynlerin öğrenmenin değerini vurgulayarak, kitap okuma alışkanlığı da sergilemelerinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN